Հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը մինիմալ են, հիմնականում նպատակային չեն. ամեն դեպքում պետք է պատրաստ լինենք իրադարձությունների ցանկացած զարգացման. Նիկոլ Փաշինյան
Հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը մինիմալ են, հիմնականում նպատակային չեն, և ըստ էության, ընդհանուր առմամբ, որ պայմանավորվածությունները ոչ ամբողջությամբ պահպանվում են: Այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ նոյեմբերի 4-ին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ միասին արևելյան սահմանագծի մի շարք հատվածներ այցելելու ընթացքում: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Պետք է արձանագրենք, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը մինիմալ են, հիմնականում նպատակային չեն, և ըստ էության, ընդհանուր առմամբ կարող եմ ասել, որ պայմանավորվածությունները ոչ ամբողջությամբ պահպանվում են: Ամեն դեպքում պետք է պատրաստ լինենք իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Խնդիրներ կան, որոնք թվում  է, թե լուծված են, բայց մենք զինվորից պետք է իմանանք՝ դրանք լուծվա՞ծ են, թե՞ ոչ: Եթե խնդիրները բաց չքննարկենք, լուծումների հարցում կդժվարանանք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը և Արցախի նախագահը զրուցել են զինծառայողների հետ՝ լսել հրամանատարների և շարքային կազմի կարծիքը տարբեր հարցերի շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ ամեն ինչ արվելու է նախ և առաջ զինվորների հարմարավետության համար: «Ակտիվորեն քննարկում ենք սննդի ապահովման հետ կապված խնդիրները և հույս ունենք, որ այն մեխանիզմները, որոնք առաջարկվում են, կիրականացնենք պիլոտային ծրագրի միջոցով՝ հասկանալու համար, թե որքանով են դրանք արդյունավետ: Պարզ է, որ գործող համակարգը ոչ ոքի չի գոհացնում՝ ո՛չ հրամանատարական կազմին, ո՛չ զինվորներին, ո՛չ ծնողներին: Նաև կենցաղային հարցերի լուծման գործում հրամանատարության ներգրավվածությունը նրանց անպատեհորեն շեղում է զուտ մարտական պատրաստվածության խնդիրների լուծումից, և մենք խնդիր ունենք, որպեսզի զինվորականությունը զբաղվի բացառապես զինվորական գործով, իսկ կենցաղային ապահովման հարցերում այդքան շատ ժամանակ և էներգիա չծախսի»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:

"Ceasefire Violations are Minimal, Mostly not Targeted: In Any Case we Must be Ready for Any Scenario" – Nikol Pashinyan
The ceasefire violation cases are minimal, mostly not targeted, and in fact, overall, the agreements are maintained but not completely, acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the visit to several sections of the eastern border together with President of Artsakh Bako Sahakyan, the government told Armenpress.
Pashinyan got acquainted with the process of the military service and the situation in the border.
“We must record that the ceasefire violation cases are minimal, mostly not targeted, and actually, I can state that overall the agreements are maintained but not completely. In any case we must be ready for any scenario. There are problems, which seem, are solved, but we need to ask the soldier whether these problems are solved or not. If we don’t discuss the problems openly, we will face difficulties for solving them”, Nikol Pashinyan said.
The acting PM and the President of Artsakh talked to the soldiers, listened to the opinions of commanders and staff on various matters. Pashinyan assured that everything will be done first of all for the comfort of soldiers. “We are actively discussing food-related issues and hope that we will implement the proposed mechanisms through a pilot program in order to understand to what extent they are effective. It’s obvious that no one, neither the commanding staff, nor soldiers and parents are satisfied with the current system. And also the involvement of commanding staff in solving everyday issues distracts them from solving combat preparedness issues, and we have a task to engage the military exclusively in the military work”, the acting PM said.