Իրանն ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների դեմ բողոք է հղել Միջազգային ծովային կազմակերպություն. Deutsche Welle
Իրանը Միջազգային ծովային կազմակերպությանը (ՄԾԿ) կոչ Է արել գնահատելու ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների օրինականությունը, որոնք վնաս են պատճառում Իրանի առևտրական նավերին: Նոյեմբերի 9-ին այս մասին հայտնել Է Գերմանիայի Deutsche Welle հեռուստաընկերության պարսկական ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Միջազգային ծովային կազմակերպության նախագահի անունով նամակը ուղարկել Է Մեծ Բրիտանիայում Իրանի դեսպանությունը: Ինչպես Twitter-ում հայտնել Է թագավորությունում Իրանի դեսպան Համիդ Բայեդինեժադը, բողոքում նշված Է, որ պատժամիջոցները «խախտում են նավարկության ոլորտում միջազգային համաձայնագրերը» և «սպառնում են ծովային հաղորդակցության անվտանգությանը»:
Դիվանագիտական ներկայացուցչությունը ՄԾԿ-ի անդամ պետությունների ասամբլեային խնդրում Է հատուկ կարգով քննարկել այդ հարցերը: Թեհրանի այս արձագանքն ստացվել Է Իրանի խնդրով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուքի հայտարարություններից հետո:
Նոյեմբերի 8-ին կայացած ճեպազրույցում նա ընդգծել Է, որ «նավթային» պատժամիջոցների սահմանումից հետո ԱՄՆ-ը «ցանկանում Է երկրներին նախազգուշացնել Է Իրանի տնտեսության «նավագնացային հատվածի հետ գործարարություն վարելու վտանգի մասին»: Նա նաև պնդել Է, որ շուրջ մեկ տասնյակ իրանական նավթալցանավեր անջատել են իրենց ավտոմատ նույնականացման համակարգի տրանսպոնդերները:

СМИ: Иран направил жалобу в Международную морскую организацию на санкции США
Иран призвал Международную морскую организацию (ММО) провести оценку легитимности санкций США, которые затронули иранские торговые суда. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в пятницу сообщила персидская служба немецкой телерадиокомпании Deutsche Welle.
Письмо на имя председателя ММО, штаб-квартира которой находится в Лондоне, направило посольство Ирана в Великобритании.
Как сообщил в Twitter иранский посол в королевстве Хамид Байединежад, в жалобе указывается, что санкции "нарушают международные соглашения в сфере судоходства" и "угрожают безопасности морского сообщения". Диппредставительство просит ассамблею государств-членов ММО в особом порядке рассмотреть эти вопросы.
Такая реакция Тегерана поступила после заявлений спецпредставителя США по Ирану Брайана Хука. На брифинге в среду он подчеркнул, что после введения "нефтяных" санкций США "хотят предупредить страны о риске ведения бизнеса с судоходным сектором" иранской экономики. Он также утверждает, что около десятка иранских нефтетанкеров отключили свои транспондеры автоматической идентификационной системы.