Մերկելը փորձել է համոզել 101 տարեկան կնոջը, որ ինքը Ֆրանսիայի նախագահի կինը չէ (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 11-ին Փարիզում Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտի 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը 101 տարեկան մի կին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին շփոթել է Ֆրանսիայի նախագահի կնոջ Բրիջիթ Մակրոնի հետ: Այս մասին հայտնում է The Local-ը:
Միջոցառման շրջանակներում Մերկելն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ռեոնդես քաղաքում, որտեղ ստորագրվել էր պատերազմի զինադադարը 1918թ․-ին,  բացել են հուշատախտակ, որից հետո մոտեցել հավաքված մարդկանց։ Նրանց մեջ էր նաև 101 տարեկան կինը, ով չէր հավատում, որ հնարավորություն ունի սեղմելու Հանրապետության նախագահի ձեռքը։
«Պարոն Մաքրո˜ն: Հնարավոր չէ, ինձ նման փոքր կինը սեղմում է Հանրապետության նախագահի ձեռքը: Սա ուղղակի ֆանտաստիկ է»,- ասել է կինը, ապա դիմել է Անգելա Մերկելին․ «Դուք տիկին Մակրոնն եք»։
«Ո'չ ես Գերմանիայի կանցլերն եմ»,- ասել է Մերկելը, բայց կինն այդպես էլ չի հասկացել, թե ում հետ է խոսում:
Անգելա Մերկելը փորձել է կնոջը նաև ֆրանսերենով բացատրել, որ ինքը Բրիջիթ Մակրոնը չէ, այլ Գերմանիայի կանցլերն է, սակայն պարզ չէ, թե կինն ի վերջո հասկացել է` ում հետ է խոսում, թե ոչ:

Во Франции Меркель перепутали с супругой Макрона (видео)
Пожилая француженка, общавшаяся с мировыми лидерами на торжествах, посвященных столетию окончания Первой мировой войны, приняла канцлера Германии Ангелу Меркель за супругу президента Франции Брижит Макрон, передает РИА Новости.
В субботу Меркель и президент Франции Эммануэль Макрон посетили коммуну Ретонд (департамент Уаза), где 11 ноября 1918 года было подписано Компьенское перемирие. Лидеры уделили несколько минут для общения с собравшейся публикой.
Как видно на видеозаписи встречи, опубликованной телеканалом BFMTV, активнее всех проявила себя пожилая дама, которая поздоровалась с Макроном, эмоционально назвав рукопожатие с президентом республики "фантастикой". Затем женщина обратилась к стоящей рядом Меркель. "Это вы, мадам Макрон?" - спросила она. "Канцлер Германии", - ответила Меркель по-немецки.
Хотя Меркель назвалась еще несколько раз, ее собеседница, по-видимому, осталась в уверенности, что общается с первой леди Франции. По данным телеканала, француженке из Ретонда уже исполнилось сто лет. Между тем перепутанные ей женщины являются практически ровесницами: 65-летняя Брижит Макрон старше канцлера ФРГ на один год.