Brexit-ի մասին պայմանագրի նախագիծը համաձայնեցված է
Լոնդոնն ու Բրյուսելը տեխնիկական մակարդակում համաձայնեցրել են Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի  դուրս գալու պայմանների մասին պայմանագրի նախագիծը: Այս մասին հայտնում է Euronews-ը: Պայմանանագրի նախնական տեքստը պետք է հաստատվի քաղաքական մակարդակում, որի քննարկման նպատակով այսօր՝ նոյեմբերի 14-ին կկայանա Մեծ Բրիտանիայի նախարարների կաբինետի արտահերթ նիստ: Այս կարևոր նիստին ընդառաջ վարչապետ Թերեզա Մեյն առաջարկել էր նախարարներին ծանոթանալ համաձայնագրի նախագծի հետ:
Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Ջերեմի Քորբինը հայտարարել էր, որ ընդդիմության ներկայացուցիչները դեմ կքվեարկեն, եթե համաձայնագրի տեքստը հաշվի չառնի երկրի բոլոր բնակիչների շահերը:
Այսօր համաձայնագրի նախագիծը քննարկվելու է նաև Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների կողմից:
Brexit-ի հարցում հիմնական կռվախնձորը մնում է ԵՄ անդամ Իռլանդիայի և Միացյալ Թագավորության մաս կազմող Հյուսիսային Իռլանդիայի միջեւ սահմանի հարցն է։ Երկու կողմերն էլ ուզում են Brexit-ից հետո քաղաքացիների, ապրանքների և ծառայությունների համար պահպանել այդ սահմանի թափանցիկությունը, սակայն դեռեւս որոշում կայացված չէ։

Лондон и Брюссель согласовали проект договора по "брекситу"
Лондон и Брюссель на техническом уровне согласовали проект договора об условиях выхода Соединенного Королевства из состава ЕС, передает Euronews. Предварительный текст соглашения по "брекситу" теперь должен быть утвержден на политическом уровне: сегодня 14 ноября состоится чрезвычайное заседание британского кабинета министров. В преддверии важного заседания глава британского правительства Тереза Мэй предложила министрам ознакомиться с проектом сделки.
Лидер лейбористской партии Джереми Корбин заявил, что представители оппозиции проголосуют против, если текст соглашения не будет учитывать интересы всех жителей страны.
Сегодня в Брюсселе также достигнутое соглашение будет обсужден постоянными представителями государств-членов ЕС.