Նախագահ Սարգսյանը իտալական «Լեոնարդո» ընկերության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները
Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նոյեմբերի 16-ին աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ռազմաարդյունաբերական ոլորտում առաջատար ընկերություններից մեկի՝ իտալական «Լեոնարդո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ալեսանդրո Պրոֆումոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում շահագրգիռ քննարկում է ծավալվել ընկերության հետ կրթության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ: Նախագահ Սարգսյանը Ալեսանդրո Պրոֆումոյին հրավիրել է առաջիկայում այցելել Հայաստան։
«Լեոնարդո» ընկերությունը մասնագիտացած է պաշտպանության և անվտանգության ոլորտների սարքավորումների արտադրության, աերոտիեզերական արդյունաբերության մեջ՝ իր արտադրությունում լայնորեն կիրառելով բարձր տեխնոլոգիաները:
Ընկերությունն ունի ավելի քան 45 000 աշխատակից, արտադրում է ուղղաթիռներ, ինքնաթիռներ, աէրոհամակարգեր, ցամաքային և ծովային պաշտպանական էլեկտրոնիկա, պաշտպանական, անվտանգային և տեղեկատվական համակարգեր, ընկերության արտադրանքը արտահանվում է տասնյակ երկրներ:
«Լեոնարդո»-ն ունի նշանակալի արդյունաբերական ներկայություն Իտալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի և Լեհաստանի ներքին շուկաներում, ինչպես նաև ռազմավարական գործընկերություն միջազգային կարևորագույն շուկաներում:

Президент Армении и глава итальянской компании "Леонардо" обсудили возможности сотрудничества
Находящийся с рабочим визитом в Италии президент Республики Армения Армен Саркисян 16 ноября провел рабочую встречу с генеральным исполнительным директором одной из ведущих компаний военно-промышленной сферы – итальянской компании "Леонидо" Алесандро Профумо.
В ходе встречи состоялось заинтересованное обсуждение возможностей сотрудничества с компанией в сферах образования и высоких технологий. Президент Саркисян пригласил Алесандро Профумо посетить Армению.
Компания "Леонидо" специализируется на производстве приборов, применяемых в сфере обороны и безопасности, а также в аэрокосмической промышленности, используя в своем производстве высокие технологии.
Компания имеет более 45 000 сотрудников, производит вертолёты, самолёты, аэросистемы, наземную и морскую оборонную электронику, оборонительные и информационные системы безопасности. Продукция компании экспортируется в десятки стран.
"Леонидо" имеет значительное промышленное присутствие на внутренних рынках Италии, Великобритании, США и Польши, а также стратегическое партнёрство не важнейших международных рынках.