Դատարանն արգելափակել է միգրանտների վերաբերյալ Թրամփի հրամանագիրը
Սան-Ֆրանցիսկոյի շրջանային դատարանը ժամանակավորապես արգելափակել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանագիրը, որով սահմանափակվում էր անօրինական միգրանտներին քաղաքական ապաստանի տրամադրումը, հայտնում է Reuters-ը: Դեռևս պարզ չէ, թե ինչքան ժամանկով հրամանագիրը կլինի արգելափակված:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության ամերիկյան միությունը Թրամփի դեմ հայց է ներկայացրել ԱՄՆ և Մեքսիկայի սահմանը հատած անօրինական ներգաղթյալներին ապաստանի տրամադրումը մերժելու համար:
Սպիտակ տանը հրամանագրի անհրաժեշտությունը բացատրել են այն հանգամանքով, որ ապաստանի տրամադրման համակարգը «գերծանրաբեռնված» է ապաստանի տրամադրման «չհիմնավորված հայցերի» մեծ քանակով:

A U.S. judge on Monday temporarily blocked an order by President Donald Trump that barred asylum for immigrants who enter the country illegally from Mexico, the latest courtroom defeat for Trump on immigration policy, Reuters reports.
U.S. District Judge Jon Tigar in San Francisco issued a temporary restraining order against the asylum rules. Tigar’s order takes effect immediately, applies nationwide, and lasts until at least Dec. 19 when the judge scheduled a hearing to consider a more long-lasting injunction.
Trump cited an overwhelmed immigration system for his recent proclamation that officials will only process asylum claims for migrants who present themselves at an official entry point. Civil rights groups sued, arguing that Trump’s Nov. 9 order violated administrative and immigration law.
The asylum ruling came as thousands of Central Americans, including a large number of children, are traveling in caravans toward the U.S. border to escape violence and poverty at home. Some have already arrived at Tijuana, a Mexican city on the border with California.