Թրամփը սպառնացել Է ընդմիշտ փակել Մեքսիկայի հետ սահմանը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ ամերիկյան կողմն անհրաժեշտության դեպքում անժամկետ կփակի Մեքսիկայի հետ սահմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Մեքսիկան պետք Է դրոշակներ ծածանող միգանտներին, որոնցից շատերը սառնասիրտ հանցագործներ են, ուղարկի իրենց հայրենի երկրներ:
Դա արեք ավտոբուսներով, ինքնաթիռներով: Դա արեք ցանկացած եղանակով, որը ձեզ դուր Է գալիս: Բայց նրանք ԱՄՆ չեն մտնի: Մենք անժամկետ կփակենք սահմանը, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի: Կոնգրե՛ս, ֆինանսավորիր պարսպի կառուցումը»,- նոյեմբերի 26-ին գրել Է Թրամփը Twitter-ում: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի զինվորականներն արցունքաբեր գազ են կիրառել արգելապատի վրայով Միացյալ Նահանգերի տարածք ներթափանցել փորձող քարավանի մի քանի միգրանտների նկատմամբ: Մելքսիկայի Milenio TV հեռուստատեսությունը նաև ցուցադրել Է կադրեր, որոնցում մի քանի միգրանտներ սահմանին փորձում են հաղթահարել ցանկապատը: ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ շուրջ 500 միգրանտներ փորձել են Տիխուանայի շրջանում ԱՄՆ-ի սահմանին ճեղքել-անցնել սահմանային պարիսպը, սակայն դա անել նրանց չի հաջողվել:
Մեքսիկայի ներքին գործերի նախարարությունը նոյեմբերի 25-ին հայտարարել Է, որ սկսած հոկտեմբերի 19-ից երկիրն արտաքսել Է Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների 11 հազար քաղաքացի: Հաղորդագրության մեջ նաև ասված Է, որ նրանցից ավելի քան 1,9 հազարը եղել են քարավանների մասնակիցներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Трамп пригрозил в случае необходимости перекрыть границу с Мексикой бессрочно
Президент США Дональд Трамп заявил, что американская сторона в случае необходимости бессрочно перекроет границу с Мексикой, передает Интерфакс.
"Мексика должна отправить размахивающих флагами мигрантов, многие из которых хладнокровные преступники, в их родные страны. Сделайте это на автобусах, самолетах. Сделайте это любым способом, который вам нравится. Но они не приедут в США. Мы закроем границу бессрочно, если на то будет необходимость. Конгресс, профинансируй (строительство - ИФ) стены", - написал Трамп в твиттере в понедельник.
Министерство внутренних дел Мексики заявило накануне, что страна, начиная с 19 октября, выслала 11 тыс. граждан стран Центральной Америки. В сообщении также говорилось, что более 1,9 тыс. из них были участниками "караванов".
Власти Мексики не исключают, что к концу этого года могут выслать из страны до 100 тыс. мигрантов из центральноамериканских стран, заявили в министерстве.