Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սալոմե Զուրաբիշվիլիին Վրաստանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սալոմե Զուրաբիշվիլիին Վրաստանի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձում, մասնավորապես նշվում է.
Ընդունեք, խնդրեմ, ջերմագին շնորհավորանքներս եղբայրական Վրաստանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Ձեր՝ որպես Վրաստանի առաջին կին նախագահի ընտրությունը, հիրավի, պատմական իրադարձություն է, և ես ի սրտե մաղթում եմ, որ Ձեր պաշտոնավարումը Վրաստանի պատմության մեջ նշանավորվի շարունակական վերելքով և բարօրությամբ:
Հավատացած եմ նաև, որ Հայաստանի և Վրաստանի՝ դարավոր բարիդրացիության և ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված հարաբերությունները համատեղ ջանքերով կշարունակենք ամրապնդել՝ փոխադարձ վստահության և փոխըմբռնման մթնոլորտում, կընդլայնենք երկկողմ օրակարգը բազմաբովանդակ նոր ծրագրերով՝ մեր ժողովուրդների բարեկամության ողջ ներուժը ծառայեցնելով Հայաստանի և Վրաստանի առաջընթացին:
Ձեզ հետ մոտալուտ հանդիպման և հավակնոտ գործընկերություն զարգացնելու ակնկալիքով՝ Ձեզ եմ հղում հարգանքներիս խորին հավաստիքը»:

Nikol Pashinyan Congratulates Salome Zourabishvili on her Eection as President of Georgia
Acting Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Salome Zourabishvili on her election as President of Georgia. The message reads, in part:
"Your Excellence,
Please accept my sincere congratulations on your election as President of the fraternal Georgia. Your election as Georgia’s first female President is a truly historic event, and I sincerely hope that your presidency will be marked by continued progress and prosperity in Georgia.
I am confident that proceeding from our peoples’ centuries-old friendship and shared values, we will continue to strengthen relations between the two countries through joint efforts in an atmosphere of mutual trust and understanding. I am also confident that we will be able to expand the bilateral agenda with a wide range of new programs, making full use of the potential of our peoples’ friendship for the progress of Armenia and Georgia.
Looking forward to meeting with you in the near future in an effort to develop ambitious partnerships, I convey the assurances of my most distinguished consideration."