ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժեց ՀԱՄԱՍ-ին դատապարտող բանաձեւը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մերժել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի ներկայացրած բանաձևը` դատապարտող ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների կողմից Իսրայելի տարածքի գնդակոծումները, փոխանցում է Интерфакс-ը:
Քվեարկության ընթացքում 87 երկիր հանդես է եկել բանաձևն ընդունելու օգտին, 57 պետություն, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, դեմ էհանդես եկել, 33 երկիր էլ ձեռնպահ է մնացել: Արդյունքում փաստաթուղթը չի հավաքել ընդունման համար անհրաժեշտ ձայների երկու երրորդը:
Այդուհանդերձ, ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ներայացուցիչ Դենի Դենոնը բարձր է գնահատել բանաձևի շուրջ կայացած քվեարկության արդյունքը:
«Առաջին անգամ ՄԱԿ-ում ռեկորդային 87 երկիր դատապարտեց ՀԱՄԱՍ-ին հրթիռակոծումների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքը ռազմական նպատակներով Իսրայելի դեմ օգտագործելու համար», - գրել է Դենոնը Twitter-ում:
Իր հերթին ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցիչ Սամի Աբու Զուհրին Twitter-ում գրել է. «ՄԱԿ-ում ամերիկյան նախաձեռնության անհաջողությունը ապտակ էր ԱՄՆ-ի վարչակազմին և դիմադրության օրինականության հավաստումը»:

Генассамблея ООН отклонила резолюцию с осуждением ХАМАС
Генассамблея ООН отклонила представленную постпредом США при ООН Никки Хейли резолюцию, осуждающую обстрелы боевиками движения ХАМАС израильской территории, передает Интерфакс.
При голосовании 87 стран высказались за принятие резолюции; 57, в том числе Россия, выступили против, 33 страны воздержались. В результате документ не набрал необходимого большинства в две трети голосов.
Тем не менее, постоянный представитель Израиля при ООН Дэнни Дэнон высоко оценил результат голосования по резолюции.
"Впервые в ООН рекордные 87 стран осудили ХАМАС за ракетные обстрелы и использование гражданской инфраструктуры в военных целях против Израиля. Я благодарю Никки Хэйли за тяжелую работу по формированию беспрецедентной коалиции. Мы будем продолжать бороться за правду!", - написал Д.Дэнон в Twitter.
В свою очередь представитель ХАМАС Сами Абу Зухри заявил в твиттере: "Неудача американского предприятия в ООН представляет собой пощечину администрации США и подтверждение легитимности сопротивления".