Անհատ, գաղափար թե՞ ծրագիր. Հայաստանում վերլուծում են ընտրությունների արդյունքները
Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք Հայաստանի պատմության մեջ առաջին արտահերթ ընտրություններն էին, դիտորդների և փորձագետների կողմից գնահատվել են որպես ազատ և ժողովրդավարական: Խորհրդարան են անցել երեք ուժեր` Նիկոլ Փաշինյանի «Իմ քայլը» դաշինքը, Գագիկ Ծառուկյանի «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը և Էդմոն Մարուքյանի առաջնորդած «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը: Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել իր դաշինքի օգտին քվեարկած բոլոր քաղաքացիներին և նշել. «Այդ վստահության քվեն բացառիկ պարտավորեցնող է, և մենք գիտակցում ենք՝ ահա եկել է օր ու գիշեր աշխատելու և ժողովրդի վստահությունն արդարացնելու ժամանակը, և որևէ կասկած չկա, որ մենք ամբողջությամբ նվիրված ենք այդ առաքելությանը»: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություններին՝ ընտրություններում իրենց արձանագրած արդյունքների համար, ինչպես նաև շնորհակալություն է հայտնել այն ուժերին, որոնք ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել ընտրություններում: Փաշինյանը հավաստիացնել է, որ «Իմ քայլը» կփորձի ներկայացնել նաև այն քաղաքացիներին, որոնց նախընտրած ուժերը չեն հաղթահարել խորհրդարանում հայտնվելու շեմը:
Նշենք, որ խորհրդարան չանցած ուժերը նույնպես հանդես են եկել հայտարարություններով: Նախկին իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն իր տարածած հայտարարությունում նշել է, որ կայացած խորհրդարանական ընտրություններն եղել են ժողովրդավարական իրենց ձևով, բայց ոչ բովանդակությամբ:  «Դրանք անցան այլախոհության նկատմամբ անհանդուրժողականության, թեկնածուների և նրանց աջակիցների, ՏԻՄ ղեկավարների նկատմամբ բիրտ ճնշումների և այլատյացության քարոզի պայմաններում, վարչական ռեսուրսի աննախադեպ կիրառմամբ: Կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցման հիմնական նպատակներից մեկը հենց տարբեր, անգամ հակադիր կարծիքների համադրման հնարավորության ստեղծումն է: Հետևաբար, ցավալի է, որ ընտրարշավն այդքան խորը բաժանարար գծեր ստեղծեց», - ասվում է ՀՀԿ հայտարարության մեջ: Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ-ն չի կարողացել հաղթահարել 5 տոկոսանոց անցողիկ շեմը` կուսակցությունը ստացել է ընտրողների ձայների 4,7 տոկոսը:
«Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը ներկայացված չի լինի Հայաստանի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովում: Սա պարտություն է, սակայն ոչ մեր ընտրողների, - ասվում է կուսակցության հայտարարությունում: «Ընտրողն այսօր իր ձայնը տվեց անհատին, ոչ գաղափարին ու ծրագրին: Ընտրության մասնակիցների մի ստվար զանգվածն այսօր կենտրոնացած է «ներքին թշնամու» կերպարի վրա ու ապշելու աստիճան անհոգ է արտաքին և ներքին վտանգներին հանդիման: Դաշնակցության մոտեցումներն այսօր ընկալվում են փոքրամասնության կողմից: Պատշաճորեն չի կարևորվում Արցախյան գործոնը քաղաքական օրակարգում: Ձևավորվում է Ազգային ժողով առանց հստակ գաղափարական և ազգային դիմագծի», - ասվում է ՀՅԴ հայտարարությունում, որը ստացել է ընտրողների 3,89%-ի քվեն:
«Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցությունը հայտարարել է, որ չի համալրի «փողոցային» ընդդիմության շարքերը: «Մենք այլընտրանքային քաղաքական ուժ կլինենք: Մտադիր ենք բարձրացնել երկրի քաղաքական համակարգի մակարդակը, առաջարկել նոր քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային հայեցակարգեր»,- հստակեցրեց կուսակցության ղեկավար Լևոն Շիրինյանը:
«Այո՛, այս ընտրություններն անցել են առանց էական խախտումների և միջադեպերի, բայց նաև ակնհայտ է բոլորի համար, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բովանդակային, գաղափարական և ծրագրային պայքար այդպես էլ տեղի չունեցավ, որի արդյունքում էլ ունեցանք միաբևեռ Ազգային ժողով», - ասվում է ընտրություններում պարտություն կրած «Մենք» դաշինքի հայտարարությունում:
7-րդ գումարման Ազգային ժողով անցած քաղաքական ուժերը հայտարարել են աշխատանքը շարունակելու պատրաստակամության մասին: «Մեր կուսակցությունը կլինի ինստիտուցիոնալ ընդդիմություն և պատրաստ է փոխգործակցության արտախորհրդարանական ուժերի հետ», - հայտարարել է կուսակցության ղեկավար էդմոն Մարուքյանը: «Մենք ցանկանում ենք ստեղծել զսպման և հակակշռի մեխանիզմներ, ինչպես նաև իշխանությունների նկատմամբ վերահսկողություն», - հավելել է նա: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն էլ ընդգծել է. «Հանրության քվեով ձևավորվեց այն խորհրդարանը, որը մեր երկրում պետք է իրականացնի քաղաքական և տնտեսական այն բարեփոխումները, որոնք նախանշելու են մեր երկրի առաջիկա տարիների զարգացումը»:
Հայտարարություններով հանդես են եկել նաև արտահերթխորհրդարանական ընտրություներին չմասնակցած քաղաքական ուժերը: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը հայտարարել է. «Ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում։ Ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է երկրի ժողովրդավարացման և զարգացման համար։ Նոր իշխանությունները կանգնած են լուրջ մարտահրավերների առաջ․ ապահովել Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը, արմատախիլ անել կոռուպցիան և հաստատել արդարադատություն, տնտեսությունը դնել զարգացման ուղու վրա, հզորացնել քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, ընդունել նոր հարկային և ընտրական օրենսդրություն»: Զարուհի Փոստանջյանի «Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը կայացած ընտրությունները որակել է որպես  «գործող ավտորիտար համակարգի վերբեռնում»: «Աշխարհաքաղաքական գործընթացների համատեքստում Սերժ Սարգսյանի և Միքայել Մինասյանի կողմից իրականացվող իշխանության վերբեռնումը ստեղծել է այնպիսի իրավիճակ, որի պայմաններում, կեղծ վախեր սերմանելով՝ «ընտրության» անվան ներքո դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել հայ ազգի քաղաքական ընտրության հնարավորության արգելափակում… «Երկիր Ծիրանի» կուսակցությունը հայտարարում է, որ ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է հայ ազգի համակենտրոնացում (մոբիլիզացիա)՝ Հայկական Մեծ իրական  հեղափոխություն իրականացնելու համար»:

Персона, идея или программа? В Армении анализируют итоги выборов
Парламентские выборы в Армении, которые стали в истории страны первыми внеочередными, оценены наблюдателями и экспертами как свободные и демократические. В парламент прошли три силы – блок Никола Пашиняна "Мой шаг", партии "Процветающая Армения" (Гагик Царукян) и "Светлая Армения" (Эдмон Марукян). Пашинян поблагодарил всех граждан, отдавших его партии свои голоса, и отметил: "Это доверие исключительно обязывает, и мы осознаем, что настал момент работать день и ночь, чтобы оправдать доверие граждан, и нет никаких сомнений в том, что мы в полной мере посвятим себя этой миссии".
Никол Пашинян поздравил партию "Процветающая Армения" и партию "Светлая Армения" с их результатами по итогам голосования на выборах, а также поблагодарил все политические силы, принявшие активное участие в выборах, заверив, что блок "Мой шаг" (70.44%) попытается представить и тех граждан, чьи политические силы не преодолели необходимый барьер, чтобы быть представленными в парламенте.
Между тем, силы, не прошедшие в парламент, выступили с заявлениями. Бывшая правящая Республиканская партия Армении (РПА) в распространенном заявлении отметила, что прошедшие парламентские выборы были демократическими по форме, но не по содержанию. "Они прошли в атмосфере нетерпимости к инакомыслящим и в условиях жесткого давления, беспрецедентного использования административного ресурса по отношению к кандидатам, их сторонникам и руководителям органов местного самоуправления. Одной из основных целей перехода к парламентской системе правления было создание возможности сочетания различных, даже противоположных мнений. Сожалеем, что предвыборная агитация провела столь глубокие разделительные линии", - отмечено в сообщении. РПА не смогла преодолеть 5%-й барьер - в ее пользу проголосовало 4,7% избирателей.
"По итогам внеочередных парламентских выборов АРФ "Дашнакцутюн" (АРФД) в Национальном собрании РА 7-го созыва представлена не будет. Это поражение, но не нашего избирателя", - говорится в заявлении АРФД. "Избиратель сегодня отдал свой голос персоне, но не идее и программе. Весомая часть принявших участие в выборах сегодня сконцентрирована на образе "внутреннего врага" и поразительным образом спокойна на фоне внешних и внутренних угроз. Подходы АРФД сегодня воспринимаются меньшинством. Арцахскому фактору в политической повестке дня не придается должной важности. Формируется Национальное собрание без четкого идеологического и национального облика", - говорится в заявлении АРФ "Дашнакцутюн", получившей 3,89% голосов избирателей.
Партия "Христианско-народное возрождение" заявила, что не пополнит ряды "уличной", непарламентской оппозиции. "Мы будем альтернативной политической силой. Намерены повысить  уровень политической системы страны, предлагать новые политические, социально-экономические, культурные концепции", - уточнил глава партии Левон Ширинян.
"На результаты выборов оказал влияние целый ряд факторов, которые были обусловлены тем, что Конституция и Избирательный кодекс не были изменены. По этой причине между участниками выборов возникла неравная конкуренция и олигархия, воспользовавшись представившейся возможностью, приняла участие в выборах и частично вновь проскользнула в парламент", - говорится в заявлении партии "Сасна црер".
"Да, эти выборы прошли без существенных нарушений и инцидентов, но для всех также очевидно, что во время предвыборной кампании не было содержательной, идеологической и программной борьбы, в результате чего мы получили однополярное Национальное Собрание", - отмечается в заявлении проигравшего на парламентских выборах блока "Менк".
В свою очередь лидеры прошедших в парламент 7-го созыва партий заявили о своей готовности работать дальше. "Наша партия будет институциональной оппозицией и готова к взаимодействию с внепарламентскими силами", - заявил лидер партии Эдмон Марукян. "Мы хотим создать механизмы сдержек и противовесов, а также контроля над властями" - добавил он. "Цель партии - продвижение концепции экономической революции, которая была в основе предвыборной программы на выборах в Национальное собрание. У нашей партии, по предварительным итогам, 26 депутатских мандатов. Это позволит нашему голосу быть услышанным", - подчеркнул лидер "Процветающей Армении" Гагик Царукян.
С заявлениями выступили и другие политические силы, не принимавшие участия во внеочередных выборах. Партия Левона Тер-Петросяна "Армянский национальный конгресс" заявила: "Все только начинается. Новые власти стоят перед серьезными вызовами: обеспечить безопасность Армении и Арцаха, искоренить коррупцию и установить правосудие, поставить экономику на путь развития, укрепить институты гражданского общества, принять новое налоговое и избирательное законодательство". Партия Заруи Постаджян "Страна абрикоса" оценила прошедшие выборы как "процесс перезагрузки  действующей авторитарной системы": "В контексте геополитических процессов перезагрузка власти, осуществляемая Сержем Саргсяном и Микаелом Минасяном, создала такую ситуацию, в условиях которой, сея ложные страхи, 9 декабря под предлогом "выборов" произошла блокировка возможности выбора армянской нации. Партия "Страна абрикоса" заявляет, что в сложившейся ситуации необходима мобилизация армянской нации для осуществления Армянской большой реальной революции".