Մարիա Զախարովան` Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին
ՌԴ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան այսօր՝ դեկտեմբերի 13-ին, լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Մինսկի խմբի համանախագահների ու Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարությանը, որն արվել էր դեկտեմբերի 5-ին Միլանում կայացած հանդիպման, ինչպես նաև Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատարի ու Ադրբեջանի նախագահի ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակներում զրույցի արդյունքներով, հայտնում է Panorama.am։
Հարցին, թե ինչպես են կարծում Մոսկվայում, հնարավոր է այսօր արձանագրել ինչ-որ երկխոսություն հակամարտության 2 կողմերի միջև, Զախարովան պատասխանել է․«Իհարկե, կա երկխոսություն։ Այստեղ այս թեմայով կարիք չկա ինչ-որ պաշտոնական հայտարարության, քանի որ ակնհայտ են նշված փաստաթղթերի ընդունումն ու տեղի ունեցած շփումները»։
Զախարովայի խոսքերով, ՌԴ-ն, ելնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ լինելու իր դերից, «ակտիվորեն կնպաստի դրական դինամիկային, որն ուղղված է գլխավոր նպատակին»։
Իսկ ինչ վերաբերում է 5 կողմերի հայտարարությանը՝ «ընդունել կոնկրետ միջոցներ՝ ուղղված բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն», Զախարովան ասել է․«Սա, հավանաբար, կոնկրետ քայլերի մի ամբողջ համակարգ է, դրանք պետք է մշակվեն։ Դրանով պետք է զբաղվեն և կողմերը, և համանախագահների օգնությամբ։ Ես կարող եմ հստակեցնել, գոյություն ունի՞ կոնկրետության թվարկում, թե պարզապես պետք է սկսել դրա մշակումը»։

Москва о главной цели в карабахском урегулировании: Захарова
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сегодня, 13 декабря, на еженедельном брифинге коснулась заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав МИД Армении и Азербайджана по итогам состоявшейся 5 декабря в Милане встречи, а также беседы и.о. премьера РА и президента Азербайджана на полях неформального саммита СНГ в Санкт-Петербурге, передает Panorama.am.
На вопрос, как полагают в Москве, можно ли сегодня фиксировать некий диалог между сторонами конфликта, Захарова ответила: "Конечно, диалог есть. Безусловно. Здесь не нужно какого-то официального заявления на эту тему, потому что очевидно – после принятия упомянутых документов и состоявшихся контактов".
По ее словам, РФ, исходя из роли сопредседателя МГ ОБСЕ, "будет активно содействовать позитивной динамике, направленной на достижение главной цели".
Что касается призыва в 5-стороннем заявлении "принять конкретные меры для подготовки населений к миру", Захарова сказала: "Это, наверное, целый комплекс конкретных шагов, их надо будет выработать. Этим должны заниматься и стороны, и при помощи сопредседателей. Я могу уточнить, есть ли какой-то перечень  конкретики или только предстоит приступить к его выработке".