Բակո Սահակյանը մասնակցել է պետական բյուջեի նախագծի հաստատմանը նվիրված ԱԺ նիստին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 20-ին մասնակցել է 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծի հաստատմանը նվիրված Ազգային ժողովի նիստին:
Իր ելույթում Բակո Սահակյանը կանգ է առել բյուջեի նախագծի որոշ ուղղությունների վրա:
«Բյուջեում արտացոլված են մեր երկրի տնտեսական զարգացման հիմնարար սկզբունքները, որոնց բաղադրիչներն են՝ դինամիկ և համաչափ զարգացող տնտեսությունը, ներհայկական տնտեսական ինտեգրացիայի բարձր աստիճանի ապահովումը և սոցիալական պետության կարևորագույն ատրիբուտների պահպանումը: Առանձին ուշադրության կենտրոնում եղել և մնում են բանակաշինության, անվտանգության, ինչպես նաև քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտները: Այսուհետ էլ արվելու է հնարավոր ամեն ինչ բանակի մարտունակության հետևողական բարձրացման, զինված ուժերը ժամանակակից զինտեխնիկայով համալրման, քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի ամրապնդման ու արդիականացման, զինծառայողների, վետերանների և հաշմանդամների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ», - ընդգծել է Նախագահ Սահակյանը:
Իր խոսքում Նախագահը նշել է, որ տեղի են ունեցել բյուջեի նախագծի բազմակողմանի ու համապարփակ քննարկումներ՝ նախատեսված բոլոր փուլերով, պատգամավորները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու բյուջեի տրամաբանությանը, դրա հնարավորություններին ու կազմման գործընթացին և հայտնելու իրենց կարծիքներն ու տեսակետները:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին բյուջետային քննարկումներին ակտիվ մասնակցության ու համագործակցության համար և առաջարկել բյուջեի նախագծի ներկայացված վերջնական տարբերակն ընդունել որպես օրենք:
Տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում Ազգային ժողովն ընդունել է Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեն:

В Карабахе принят госбюджет на 2019 год
20 декабря президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в заседании Национального Собрания, посвященном утверждению проекта государственного бюджета на 2019 год.
В своем выступлении Бако Саакян остановился на некоторых направлениях проекта бюджета.
"В бюджете отражены фундаментальные принципы экономического развития нашей страны, составляющими которого являются: динамично и пропорционально развивающаяся экономика, обеспечение высокой степени внутриармянской экономической интеграции и сохранение важнейших атрибутов социального государства. В центре особого внимания были и остаются армейское строительство, сферы безопасности и гражданской обороны. И впредь будет сделано все возможное для последовательного повышения боеспособности армии, оснащения вооруженных сил современной военной техникой, укрепления и модернизации системы гражданской обороны, решения социальных проблем военнослужащих, ветеранов и инвалидов", - подчеркнул президент Саакян.
В своем слове глава государства отметил, что были проведены всесторонние и всеобъемлющие обсуждения проекта бюджета по всем предусмотренным этапам, депутаты имели возможность ознакомиться с логикой бюджета, его возможностями и процессом его формирования, выразить свои мнения и позиции.
Президент выразил признательность депутатам за активное участие и сотрудничество в процессе бюджетных обсуждений и предложил принять в качестве закона окончательный вариант представленного проекта бюджета.
В результате обсуждений Национальное Собрание приняло государственный бюджет Республики Арцах на 2019 год.