Հայաստանի տնտեսությունը 2018թ.-ին
2018թ.-ը Հայաստանի տնտեսության համար ցնցումների տարի էր, պատճառը՝ երկրում տեղի ունեցած քաղաքական ակտիվ գործընթացներն են, որոնք առանձնահատուկ ազդեցություն ունեցան մեր երկրի տնտեսության վրա: Իսկ թե հատկապես ինչպիսի ազդեցության մասին է խոսքը, տարին պայմանականորեն բաժանենք երկու ժամանակաշրջան՝ հեղափոխությունից առաջ և հետո (պայմանականորեն՝ հունվարից մայիս և մայիսից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահավտածները՝ իհարկե հաշվի առնելով, որ տնտեսությանը միառժամանակ բնորոշ է լինում իներցիոն ընթացքը) և վերլուծենք իրավիճակն առանցքային մակրոտնտեսական ցուցանիշների հիման վրա:
Տնտեսության ընդհանուր դրության հիմնական ցուցիչներից մեկը՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, տարեսկզբին փաստեց` տնտեսական տարին լավ էր մեկնարկած: Սակայն հետագայում ցուցանիշի անկումն այլ բան ցուցադրեց: Հունվարին այն կազմել է 11.6%, սեպտեմբերին ունեցել ենք նաև բացասական աճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 99.8%: Հոկտեմբերին տնտեսության աճը կազմել է 3%:
Աղյուսակ 1.
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը, % / 2018
Ժամանակահատված
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ
Հունվար
111.6
Փետրվար
108.8
Մարտ
110.9
Ապրիլ
107.1
Մայիս
105.5
Հունիս
109.8
Հուլիս
111.1
Օգոստոս
100.5
Սեպտեմբեր
99.8
Հոտեմբեր
103.0
Նոյեմբեր
106.0
Համախառն ներքին արդյունքը, որը տնտեսական դրության փաստացի արձանագրող արդյունք է, եռամսյակային կտրվածքով ցուցադրում է հետևյալ պատկերը.
Բացարձակ արժեք
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, %
I եռամսյակ
1113049.4
109.7
II եռամսյակ
1362036.7
107.5
III եռամսյակ
1676535.3
102.7
Ակնհայտ է՝ հեղափոխությունից հետ ունենք ցուցանիշի անկում:
Արտաքին առևտրաշրջանառությունում ևս անկումը տարեսկզբի համեմատ շեշտակի է. հունվարին ցուցանիշը նախորդ տարվա նկատմամբ գրանցել է 44,6%-ի աճ,  հոկտեմբերին աճը կազմել է 11,4%:  Հատկանշանակ է, որ տարվա ընթացքում ամենաբարձր աճն ապահովվել է մայիսին՝ 30,8%, ամենացածրը սեպտեմբերին՝ 96,8%:
Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ոլորտում այս տարի ստեղծվեց Հայաստանի համար բավական մտահոգիչ ֆոն՝ ի դեմս գործող խոշոր ներդրումային ծրագրերի շուրջ ստեղծված փակուղային իրավիճակների: Որպես արդյունք, օրինակ, Ջերսիից ստացավող ներդրումները կրճատվել են 38 259.8 մլն դրամով: Նշենք, որ Ամուլսարի հանքը Ջերսիից ամերիկյան կազմակերպության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագիր էր:  Այս իմաստով ՀՀ կառավարությունը մեծ անելիք ունի ներդրումների համար վստահության ֆոնը վերականգնելու ուղղությամբ, ինչն, անշուշտ, առաջիկայում բացարձակ արժեքով անկումային հետևանք կունենա:
Գյուղատնտեսության ոլորտի գրաֆիկական պատկերը տարեսկզբից բարձրացող և տարեվերջին անկում ապրող կորի տեսք ունի: Ոլորտի համախառն արտադրանքի ծավալը 2017թ.–ի համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ` 2018-ի հունվար-հուլիս ամիսներին պահպանել է աճի միտումը, օգոտսոսց սկսած՝ անկում ապրել (Տե՛ս աղյուսակ 2): Հասկանալի է, որ ամռան վերջում գյուղատնտեսության գրանցած արդյունքները տարեսկզբյան գործունեության հետևանքներ են, իսկ աշնան կողմ՝ արդեն ավելի ուշ ժամանակահատվածի: Ոլորտի նման անկման պատճառը հայտնի է՝ Սևանից ջրառի հետ կապված խնդիրը, որը, ճիշտ էր, թե սխալ, զգալի հարված հասցրեց ոռոգվող տնտեսությանը:
Աղյուսակ 2. Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը, / 2018[1]
Բացարձակ արժեք, մլն դրամ
Նախորդ տարվա համապատսախան ժամանակահատվածի նկատմամբ, %
17535.7
99.6
27796.4
100.2
35021.7
105.3
49101.3
102.1
50843.9
100.1
89450.2
114.0
93485.5
Օգոտսոս
101404.4
83.3
130420.1
82.3
Հոկտեմբեր
124605.5
77.9
Տարեսկզբից
719664.7
91.9
Արդարության համար պետք է նշել, որ հետհեղափոխական շրջաններին բնորոշ են տնտեսական անկումները, իսկ նոր կառավարության գործունեության արդյունավետությունը կարելի է գնահատել եկող տարվա արդյունքներով:

Экономика Армении за 2018 год: показатели до и после революции
2018 год для экономики Армении стал годом потрясений, причиной которых стали внутриполитические изменения в стране. Чтобы понять, какие последствия выявились вследствие вышеуказанных событий, надо изучить данные экономических показателей, разделив год на периоды до и после революции. Анализируем ситуацию на основании макроэкономических показателей.
Итак, показатель экономической активности в начале года продемонстрировал рост, что означало, что экономический год был хорошо начат. Но в половине года темпы роста того же показателя изменились в худшую сторону: если в январе 2018 года темпы роста составили 11.6%, то в сентябре у нас был негативный рост - 99.8%. В октябре рост экономической активности составил всего лишь 3%.
Таблица 1 - показатели экономической активности, %/2018
Период
По сравнению с тем же периодом прошлого года
Январь
111.6
Февраль
108.8
Март
110.9
Апрель
107.1
Май
105.5
Июнь
109.8
Июль
111.1
Август
100.5
Сентябрь
99.8
Октябрь
103.0
Ноябрь
106.0
Другой не мене важный показатель - рост внутривалового продукта (ВВП) - в январе прошлого года составил 9.7%, а уже в конце года - 2,7%. Цифры налицо: после революции наблюдается упадок показателей.
Абсолютная стоимость
По сравнению с тем же периодом прошлого года, %
I квартал
1113049.4
109.7
II квартал
1362036.7
107.5
III квартал
1676535.3
102.7
В секторе внешней торговли тоже имеем негативные изменения в конце года по сравнению с его началом. Итак, в январе показатель по сравнению с тем же периодом прошлого года зафиксировал рост на 44,6%. Уже в октябре рост уменьшился, составив 11,4%.
Довольно-таки тревожная ситуация создалась в отрасли прямых иностранных инвестиций. В частности, речь идет о тупиковых ситуациях вокруг нескольких действующих инвестиционных проектов. Например, в 2018 году финансовые потоки из штата Нью-Джерси уменьшились на 38 259.8 млн драмов. Напомним, что Амулсарский рудник был инвестиционным проектом американской компании из Джерси.
Что касается сельского хозяйства, то в январе-июле рост показателей сохранялся, что нельзя сказать для периода с августа до конца года. В этой отрасли рост наблюдался до лета, что вполне нормально - как следствие весеннего посева. Но уже после того, как было запрещено потребление севанской воды, ситуация в сельском хозяйстве ухудшилась, что привело к падению роста показателей.
Таблица 2 - объем сельскохозяйственной продукции, 2018
Абсолютная стоимость,
млн драмов
17535.7
99.6
27796.4
100.2
35021.7
105.3
49101.3
102.1
50843.9
100.1
89450.2
114.0
93485.5
101404.4
83.3
130420.1
82.3
124605.5
77.9
С начала года
719664.7
91.9
Для справедливости стоит отметить, что для послереволюционных времен типичны падения экономических показателей, и в этой связи эффективность работы нового правительства Армении можно полностью оценить лишь в текущем году.