ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները 2018-ին․ ակնկալիքներ և անորոշություն
Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները 2018 թվական էին թևակոխել կարևոր հանգրվանում․ 2017թ․ նոյեմբերին կնքվեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Դրան պետք է հաջորդեր համաձայնագրի վավերացումը Հայաստանի և ԵՄ անդամ երկրների կողմից և դրա կիրարկման համար քաղաքական ու ինստիտուցիոնալ ակտիվ համագործակցությունը։
2018թ․ ապրիլի 11-ին համաձայնագիրը միաձայն վավերացվեց ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից, ինչը հնարավորություն տվեց հունիսի 1-ից սկսել դրա ժամանակավոր կիրարկումը։ Եվրախորհրդարանի կողմից համաձայնագիրը հաստատվեց հուլիսի 4-ին։ Սակայն, փաստաթուղթը դեռ պետք է վավերացվի նաև ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից։ Այս տարվա ընթացքում ԵՄ երկրներից համաձայնագիրը վավերացրել է ինը երկիր՝ Էստոնիան (հունվարի 12), Լատվիան (ապրիլի 19), Լիտվան (մայիսի 24), Բուլղարիան (հունիսի 13), Լեհաստանը (հունիսի 29), Լյուքսեմբուրգը (հունիսի 29), Մեծ Բրիտանիան (հուլիսի 18), Դանիան (սեպտեմբերի 19), Ռումինիան (հոկտեմբերի 8-ին)։  Որոշ երկրներում վավերացման գործընթացը տարվա սկզբին մեկնարկել էր, բայց ավարտին չի հասցվել, օրինակ՝ Ֆրանսիայում դեռևս հուլիսին հայտարարվեց կառավարության կողմից համաձայնագրի հաստատման գործընթացի ավարտի մասին, բայց խորհրդարանի օրակարգում այն դեռևս չի ներառվել։
Համաձայնագրի արագ վավերացումը խիստ կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ միայն ԵՄ անդամ բոլոր երկրների վավերացումից հետո այն լիարժեք ուժի մեջ կմտնի։ Այժմ կիրարկվում են միայն այն դրույթները, որոնք վերաբերում են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և չեն առնչվում առանձին ԵՄ անդամ երկրներին։
ԵՄ անդամ երկրները, կարծես, տրամադրված չեն խոչընդոտներ ստեղծել վավերացման համար, սակայն հեղափոխությունից հետո արագ վավերացման անհրաժեշտությունը բավական հազվադեպ է ամենաբարձր մակարդակով շեշտվում ՀՀ իշխանությունների կողմից, ինչը կարող է տպավորություն ստեղծել, որ գործընթացն այնքան էլ կարևոր չէ գործող իշխանությունների համար։
Միաժամանակ, հայաստանյան և եվրոպական գործադիր մարմինները ողջ տարվա ընթացքում հետևողականորեն շարունակել են աշխատանքը։ Հունիսի 21-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի անդրանիկ նիստը, որը կողմերի նախարարական մակարդակով համագործակցության ձևաչափն է և որոշումներ ընդունող հիմնական մարմինը, նոյեմբերի 27-ին Երևանում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության կոմիտեի առաջին նիստը՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով գործող ձևաչափը։ Մշակվել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզը, որն ամրագրում է համաձայնագրի կատարմանն ուղղված հստակ գործողություններ բոլոր ոլորտներում՝ 300-ից ավելի գործողություն։ Հոկտեմբերի 24-ին Բրյուսելում գումարվել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի նիստը, ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
ԵՄ կողմից Հայաստանին ֆինանսական միջոցների տրամադրումը շարունակվում է իրականացվել 2017-2020թթ. համար մշակված ծրագրով, որի ընդհանուր ծավալը 160 մլն եվրո է։ Ըստ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հրապարակած տվյալների` 2017թ.-ին տրամադրվել է 34.5 մլն եվրո, 2018թ.՝ 36 մլն + 10 մլն եվրո։ 2019թ․ին նախատեսվում է, որ բյուջեն մոտ 10 տոկոսով ավել կլինի 2018թ․-ից, դրա համար մշակվում են համապատասխան ծրագրեր։ Այս հարցով ԵՄ-ի և Հայաստանի իշխանությունների միջև որոշակի բարդություններ ծագեցին հեղափոխությունից հետո։ Մասնավորապես՝ հեղափոխության վերաբերյալ ԵՄ կողմից հնչող դրական գնահատականների ֆոնին ՀՀ իշխանություններն ակնկալում էին ֆինանսական աջակցության ծավալների զգալի աճ, սակայն ԵՄ-ն չշտապեց ավելացնել ֆինանսավորումը՝ սպասելով բարեփոխումների հարցում տեսանելի առաջընթացի և հստակ արդյունքների։ Բացի այդ, ԵՄ կողմից սպասողական կեցվածքը կապված էր նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հետ։
Հեղափոխությունից հետո ստեղծված որոշակի անորոշությունն արտահայտվեց նաև ՀՀ-ԵՄ քաղաքական հարաբերությունների վրա։ 2018թ․-ին առաջին անգամ ողջ տարվա ընթացքում Հայաստան չի այցելել Եվրամիությունը (ոչ թե ԵՄ անդամ երկրները) ներկայացնող որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյա։ ՀՀ վարչապետի մակարդակով նույնպես որևէ պաշտոնական այց ԵՄ չի եղել։ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ ղեկավարության հետ ունեցել է մեկ հանդիպում հուլիսի 11-12-ին Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում, որի հիմնական առիթը Բրյուսելում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի և գործընկեր երկրների ոչ ֆորմալ գագաթաժողովն էր։ Գագաթաժողովի շրջանակներում վարչապետը հանդիպումներ է անցկացրել ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել և զարգացնել համագործակցությունը։ Սակայն Բրյուսել այցից հետո օդանավակայանում լրագրողների հետ Փաշինյանի շփումների ժամանակ արված հայտարարություններից ակնհայտ դարձավ, որ Եվրամիության և Հայաստանի իշխանությունների միջև որոշակի չհասկացվածություն է մնացել, ՀՀ իշխանությունները պահանջներ են ներկայացրել, որոնց պատասխանը չեն ստացել։ Դրան հետևեց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Պյոտոր Սվիտալսկու հայտարարությունն այն մասին, որ իրենք բաց են լսել հայկական կառավարության ակնկալիքները, սակայն ակնկալվող աջակցության բնույթը հիմնականում ինստիտուցիոնալ է, տեխնիկական և ֆինանսական։ Եվս մեկ հանդիպում Եվրահանձնաժողովի նախագահի հետ Փաշինյանն ունեցել է Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ ԳԱ շրջանակներում։
Հիմնական խնդիրը նրանում է, որ ԵՄ կողմից ֆինանսավորման ծավալների փոփոխությունը չի կարող պայմանավորված լինել բացառապես տեղի ունեցած ներքաղաքական զարգացումներով։ Ֆինանսավորումը տրամադրվել է «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքով, ինչը նշանակում է, որ ավելի շատ ֆինանսավորման համար անհրաժեշտ են բարեփոխումներ, հստակ արդյունքներ և ներկայացվող ծրագրեր։ Տարվա ընթացքում տեղի են ունեցել ԵՄ աջակցությամբ նաև մի շարք միջոցառումներ, համաժողովներ, շարունակել են գործել առկա ծրագրերը։
ԵՄ մուտքի վիզաների ազատականացման հարցում այս տարվա ընթացքում որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել։
Ամփոփելով տարին կարող ենք արձանագրել, որ այն կարևոր էր Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումն ու կիրարկումը սկսելու, ինստիտուցիոնալ համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու առումով։ Դրա հետ մեկտեղ, քաղաքական երկխոսության մեջ առկա է որոշակի անորոշություն, որը ընտրություններից հետո կարևոր է հաղթահարել։ Բավական քիչ են եղել ուղիղ շփումները ԵՄ ղեկավարության հետ, և եվրոպական գործընկերների համար լիարժեք ընկալելի չէ, թե ՀՀ նոր իշխանություններն ինչպես են պատրաստվում շարունակել իրենց հետ երկխոսությունը։ ԵՄ-ից առավել մեծ աջակցություն ակնկալելու համար իշխանությունները պետք է նախ կարողանան հստակ սահմանել իրենց ակնկալիքները և երկրորդը՝ հստակ գործողություններ կատարել՝ ցուցադրող բարեփոխումները շարունակելու, առաջընթաց ապահովելու իրենց հաստատակամությունը։
Հաջորդ տարում ԵՄ հետ երկխոսության ակտիվացումն ու ԵՄ անդամ երկրների հետ ամենաբարձր մակարդակով ինտենսիվ աշխատանքը կարևոր է լինելու նաև ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման գործընթացը խթանելու համար։

Отношения ЕС-Армения в 2018 году: неопределенность и ожидания
Отношения Армении и Евросоюза вступили в 2018 год на важном этапе: в ноябре 2017  года было подписано Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. После этого должна была последовать ратификация соглашения со стороны Армении и Евросоюза и активное политическое и институциональное сотрудничество в направлении его претворения в жизнь.
11-ого апреля 2018 года Национальное Собрание Армении единогласно ратифицировало Соглашение, что дало возможность с 1-ого июня перейти к его частичному выполнению. Европарламент одобрил соглашение 4-ого июля. Однако документ еще должен пройти процесс ратификации во всех странах-членах ЕС, только после этого он полностью вступит в силу. В течение 2018 года процесс ратификации был завершен в Эстонии, Латвии, Литве, Болгарии, Польше, Люксембурге, Великобритании, Дании, Румынии. В некоторых странах процесс частично был пройден, но до конца не доведен. Например, еще в июле было объявлено о завершении процесса ратификации со стороны правительства Франции, но в повестку парламента вопрос пока не был включен.
Быстрая ратификация соглашения очень важна для Армении, так как только после того, как все страны ЕС одобрят его, документ сможет вступить в силу по всем пунктам. До этого выполняются лишь те пункты, которые относятся к компетенции ЕС, а не отдельных стран.
Страны ЕС, кажется, не намерены создавать дополнительные препятствия на пути ратификации, однако после армянской революции необходимость быстрой ратификации довольно редко подчеркивается на самом высоком уровне со стороны армянских властей, что может создать впечатление, что действующие власти придают не слишком большое значение этому Cоглашению.
Одновременно армянские и европейские исполнительные органы на протяжении всего года активно и последовательно сотрудничали. 20-21 июня в Брюсселе состоялось первое заседание Совета партнерства Армения-ЕС, который является форматом сотрудничества на уровне министров и основным институтом принятия решений. 27-ого ноября в Ереване состоялось первое заседание Комитета партнерства Армения-ЕС, формата высокопоставленных чиновников. Была разработана дорожная карта выполнения Соглашения Армения-ЕС, которая фиксирует конкретные действия по всем направлениями - более 300 действий. 24-ого октября в Брюсселе состоялось также первое заседание Комитета парламентского партнерства Армения-ЕС, было принято совместное заявление.
Финансирование Армении со стороны ЕС продолжает осуществляться по одобренному пакету на 2017-2020 гг. - в 160 млн евро. Согласно данным, обнародованным министерством экономического развития и инвестиций Армении, в 2017 году Армении было предоставлено 34,5 млн евро, в 2018 году 36+10 млн. Планируется, что бюджет 2019 года на 10 процентов превысит бюджет 2018 года, для этого разрабатываются соответствующие программы. После революции между ЕС и новыми властями Армении по финансовым вопросам возникло некоторое недопонимание. В частности, на фоне звучащих из Брюсселя положительных оценок произошедшей в Армении мирной революции власти Армении ожидали существенного роста объемов финансовой поддержки Армении, но Евросоюз не спешил повышать финансирование, ожидая видимого прогресса в реформах и конкретных результатов. Кроме того, выжидательная позиция ЕС была связана также с запланированными в Армении внеочередными парламентскими выборами.
Сложившаяся неопределенность отразилась также и на политических отношениях Армении и ЕС. В 2018 году впервые за долгое время Армению не посетил ни один высокопоставленный чиновник ЕС (а не европейской страны). Новый премьер-министр Армении также не совершил ни одного официального визита в ЕС. Никол Пашинян провел встречи с руководством Евросоюза 11-12-ого июля в Брюсселе в рамках проводимого там неформального саммита стран НАТО и ее партнеров. Пашинян встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини, с председателем Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером и председателем ЕС Дональдом Туском. Стороны выразили готовность продолжать и развивать сотрудничество. Однако после брюссельского визита из заявлений Пашиняна стало очевидно, что между ЕС и Арменией осталось некоторое недопонимание: власти Армении выставили требования, на которые не получили ответа. За этим последовало заявление посла ЕС в Армении Петра Свитальского о том, что они открыты и готовы выслушать ожидания армянских властей, но ожидаемая поддержка будет носить в основном институциональный, технический и финансовый характер.
Основная проблема состоит в том, что изменение объемов финансовой помощи, оказываемой Армении со стороны ЕС, не может быть обусловлено только внутриполитическими процессами в стране. Финансирование осуществлялось по принципу "больше за большее", что означает, что для большего финансирования необходимо больше реформ, больше конкретных результатов и разработанных проектов. В ЕС должны понимать, за что платить.
По вопросу отмены визового режима также в течение года прогресса достигнуто не было.
Подводя итоги года, можем отметить, что 2018 год был важен с точки зрения старта процесса ратификации и выполнения Соглашения и всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также налаживания институционального сотрудничества Армении и ЕС уже в контексте подписанного нового Соглашения. Вместе с тем, в политическом диалоге возникла некоторая неопределенность, которую важно преодолеть после выборов. Прямые контакты с руководством ЕС были достаточно редкими, и для европейских партнеров не совсем понятно, как новые власти представляют развитие отношений с Евросоюзом. Для того, чтобы ожидать большей поддержки от ЕС, армянские власти, во-первых, должны четко сформулировать свои ожидания и, во-вторых, сделать конкретные шаги, демонстрирующие их готовность продолжать и развивать сотрудничество.
В следующем году необходимо проводить активную и интенсивную работу с ЕС на самом высоком уровне, в том числе, продвигая процесс ратификации соглашения Армения-ЕС.