Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է տոնական օրերին հերթապահություն իրականացնող ԱԻՆ ստորաբաժանումներ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարություն, ծանոթացել տոնական օրերին օպերատիվ հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների աշխատանքներին:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Ֆելիքս Ցոլակյանի ուղեկցությամբ նախագահը նախ այցելել է ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն, որտեղ նրան են ներկայացվել կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները, տեխնիկական և ծրագրային հագեցվածությունը: Կենտրոնի պետ, Փ/Ծ գնդապետ Հովհաննես Խանգելդյանը տեղեկացրել է, որ տոնական օրերին իրենք աշխատում են օպերատիվ հերթափոխով: Նախագահը զրուցել է հերթապահ աշխատակիցների հետ, հետաքրքրվել ծառայության ընթացքով: Նախագահը շնորհավորել է նրանց գալիք Ամանորը և մաղթել բարի ծառայություն:
Այնուհետև նախագահ Սարգսյանն այցելել է ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի հոգեբանական աջակցության բաժին, որտեղ նույնպես տոնական օրերին հերթապահություն է իրականացվում: Ծառայության պետ, Փ/Ծ կապիտան Արևիկ Երիցյանը ներկայացրել է ստորաբաժանման գործունեության առանձնահատկությունները: Նախագահը ծանոթացել է այդ պահին հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի հետ:
Այցի ընթացքում նախագահի անվանական ժամացույցներով բարեխիղճ ծառայության համար պարգևատրվել են Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի և հոգեբանական ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ: ԱԻՆ հաշմանդամություն ունեցող աշխատակիցների համար Հանրապետության նախագահի անունից նաև 6 շարժասայլակ է նվիրվել. վկայագրերը նախագահը հանձնել է նախարարի պաշտոնակատար Ֆելիքս Ցոլակյանին:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ որպես Հանրապետության նախագահ՝ իր պարտականություններից մեկն է նախօրոք շնորհավորել տոնական օրերին հերթափոխ իրականացնող աշխատակիցներին և ընդգծել է, որ նրանց գործը հիշվում ու գնահատվում է: «Անգամ ամենաուրախ օրերին էլ միշտ կան անսպասելի երևույթներ, իրավիճակներ, որոնք չես կարող կանխորոշել, ծրագրել: Դա նշանակում է, որ միշտ կան մարդիկ, ովքեր 24 ժամ և տարվա բոլոր օրերին պետք է պատրաստ լինեն՝ ներառյալ Նոր տարին: Հետևաբար այս ծառայությունը շատ էական նշանակություն ունի մեր և՛ լավ, և՛ դժվարին օրերի համար: Մենք նախարարի հետ խոսում էինք, որ եթե 1988 թվականի երկրաշարժի ժամանակ այսպիսի ծառայություն ունենայինք, հազարավոր մարդկանց կյանքերը կփրկվեին, հազարավոր մարդիկ հաշմանդամ չէին դառնա: Հետևաբար, սա բացարձակ անհրաժեշտություն է: Եկել եմ, որ նախօրոք շնորհավորեմ նրանց Նոր տարին, լավագույն մաղթանքները հղեմ, քանի որ նրանք այն մարդիկ են, ովքեր Նոր տարվա գիշերը տանը չեն լինելու, այլ ծառայելու են իրենց երկրին ու հայրենիքին»,- նշել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

Президент Армении посетил МЧС
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня посетил министерство чрезвычайных ситуаций РА, ознакомился с работой подразделений, несущих оперативное дежурство в праздничные дни.
В сопровождении исполняющего обязанности министра по чрезвычайным ситуациям Феликса Цолакяна президент посетил прежде всего Национальный центр кризисного управления МЧС, где ему представили основные направления деятельности центра, техническое и программное обеспечение. Начальник центра, полковник Ованнес Хангелдян проинформировал, что в праздничные дни оперативная работа осуществляется в сменном режиме. Президент побеседовал с дежурными сотрудниками, поинтересовался ходом службы. Президент поздравил их с наступающим Новым годом и пожелал доброй службы.
Затем президент Саркисян посетил психологическую службу при Национальном центре кризисного управления МЧС, где также в праздничные дни ведётся дежурство. Начальник службы Аревик Ерицян представила особенности деятельности службы. Президент познакомился с находящимся в этот момент на дежурстве персоналом.
В ходе визита президент наградил именными часами за добросовестную службу группу сотрудников Национального центра кризисного управления и психологической службы. Для сотрудников МЧС, имеющих инвалидность, от имени президента Республики также были подарены шесть инвалидных колясок – сертификаты президент вручил исполняющему обязанности Министра Феликсу Цолакяну.
Армен Саркисян отметил, что одна из его обязанностей как президента Республики – заранее поздравить тех, кто находится на дежурстве в праздничные дни. Он подчеркнул, что об их труде помнят и ценят. "Даже в самые радостные дни всегда бывают такие явления, ситуации, которые не можешь предвидеть, спланировать. Это означает, что всегда есть люди, которые 24 часа и во все дни года должны быть готовыми, включая Новый год. Следовательно, эта служба имеет очень существенное значение и для хороших, и для трудных дней. Мы говорили с министром, что, если бы во время землетрясения 1988 года у нас была такая служба, были бы спасены жизни тысяч людей, тысячи людей не стали бы инвалидами. Следовательно, это абсолютная необходимость. Я приехал, чтобы заранее поздравить с Новым годом и пожелать всего хорошего, потому что эти люди проведут новогоднюю ночь не дома, а будут в этом время служить своей стране и родине", - отметил президент Республики Армен Саркисян.