ԵԱՏՄ վարչապետները փետրվարի 1-ին կքննարկեն միությունում գազի փոխադրման գնագոյացման հարցը
Եվրասիական տնտեսական միության վարչապետները փետրվարի 1-ին կքննարկեն միությունում գազի փոխադրման գնագոյացումը։ Այդ մասին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհրդի քննարկման արդյունքները ճեպազրույցում լրագրողներին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ելնելով նրանից, որ գոյություն ունեն տարբեր մոտեցումներ, մեզ անհրաժեշտ է մշակել փոխզիջումային մոտեցում։ Այս հարցը փետրվարի 1-ին կքննարկվի վարչապետների մակարդակով»,- ասել է նա։
Սարգսյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ում այս խնդիրը լուծելու երեք տարբեր մոտեցումներ գոյություն ունեն.
«Մասնավորապես, մոտեցումներից մեկը կայանում է նրանում, որ փոխադրման գինը պետք է բոլոր երկրների համար ընդհանուր լինի: Այն չպետք է գերազանցի ՌԴ-ում կիրառվող սակագները: Երկրորդ մոտեցումը կայանում է նրանում, որ մենք գազի փոխադրման գնագոյացման մեթոդը դուրս բերենք վերազգային մակարդակ»:
Երրրորդ մոտեցումն, ըստ ԵՏՀ կոլեգայի նախագահի, կայանում է նրանում, որ ազգային կառավարություններն ունեն արտոնություն իրենց երկրների ներսում որոշելու գազի փոխադրման գինը, իսկ երկրների միջև փոխադրումը որոշվում է միջազգային պայմանագրերով:

Премьер-министры ЕАЭС обсудят ценообразование на транзит газа в союзе 1 февраля
Премьер-министры Евразийского экономического союза (ЕАЭС) обсудят ценообразование на транзит газа в союзе 1 февраля. Об этом журналистам сообщил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян на пресс-брифинге по итогам Совета ЕЭК, передает ТАСС.
"Исходя из того, что существуют различные подходы, нам необходимо выработать консенсусный подход. Этот вопрос будет обсуждаться на уровне премьер-министров 1 февраля", - сказал он.
Саркисян пояснил, что в ЕАЭС существует 3 различных подхода к решению этого вопроса. "В частности, один из подходов заключается в том, что цена на транзит должна быть общей для всех стран. Она не должна быть выше тех цен, которые применяются в Российской Федерации. Второй подход заключается в том, что мы выводим на наднациональный уровень методику определения стоимости цены на транзит", - сказал он.
Третий подход заключается в том, что у национальных правительств существуют полномочия определять стоимость транзита внутри своей страны, а транзит между странами определяется международными соглашениями, добавил глава ЕЭК.