ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ակտիվանում են
Հայաստանում ներքաղաքական անկայունության հաղթահարումից և ընտրությունների միջոցով նոր իշխանության ձևավորումից հետո զարգացման միտումներ են նկատվում ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում։
Շաբաթվա սկզբին Հայաստան էր այցելել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը։ Հունվարի 31-ին պաշտոնական այցով Գերմանիա կմեկնի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Ավելին, ինչպես հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, մարտին սպասվում են ՀՀ-ԵՄ բարձր մակարդակի շփումներ։
Հեղափոխությունն ու դրան հետևած ընտրական գործընթացները, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցից հետո Հայաստանի և Եվրամիության ղեկավարության միջև առաջացած որոշակի չհասկացվածությունը հանգեցրել էին նրան, որ 2018-ը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից բավական պասիվ տարի էր։ Միաժամանակ, հարկ է ընդգծել, որ ինստիտուցիոնալ մակարդակով աշխատանքներն ու համագործակցությունը բնականոն հունով շարունակվում էր։ Այդ գործընթացների ավարտից հետո այժմ՝ հենց տարվա սկզվին, քաղաքական երկխոսության ակտիվություն է արձանագրվում։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական գործընթացի բովանդակությանը, ապա Յոհաննես Հանը Երևանում հստակ հայտարարեց, որ եկել է «լսելու, թե ինչ ծրագրեր կան և հասկանալու, թե ինչպես կարող են աջակցել»։ Եվրամիությունը պատրաստ է օժանդակել Հայաստանին գյուղատնտեսության, կրթության, արդարադատության, տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտներում, ենթակառուցվածքների զարգացման հարցում, սակայն դրա համար հարկավոր են Հայաստանի կողմից մշակված մրցունակ և որակյալ նախագծեր։
ԵՄ հանձնակատարի ուղերձը բավական միանշանակ էր՝ ԵՄ պատրաստ է մեծացնել Հայաստանին աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական, սակայն հստակ նախագծերի և առաջարկների դիմաց։ «Ժողովրդավարական առաջընթացի» համար ևս ֆինանսական օժանդակություն կլինի, սակայն դա չի կարող շատ մեծ գումար կազմել։
Դրա փոխարեն, ԵՄ-ն կրկին օրակարգ է բերում Հայաստանի համար դոնորների համաժողով անցկացնելու հարցը, որը կարող է բավական մեծ ներդրումներ բերել երկիր։ Ուստի, այս հարցում ՀՀ իշխանությունների կողմից հատուկ հետևողականություն կպահանջվի։
Տնտեսական նոր հեռանկարներ կարող է ստեղծել նաև Փաշինյանի՝ Գերմանիա ակնկալվող այցը։  Սպասվում է տնտեսական համագործակցության շուրջ հստակ հարցերի քննարկում, ինչպես նաև փաստաթղթերի ստորագրում։
Կարող ենք արձանագրել, որ ուրվագծվում են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման, տնտեսական ոլորտում աջակցության մեծացման հնարավորությունները։ Այժմ ամեն ինչ կախված է լինելու Հայաստանի իշխանությունների նախաձեռնողականությունից և պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական կատարումից։

Отношения Евросоюза и Армении активизируются
После преодоления внутренней нестабильности и формирования новых властей в отношениях Армении с Евросоюзом намечаются тенденции активизации. В начале недели Армению посетил Комиссар по вопросам соседства и расширения ЕС Йоханнес Хан. Сегодня, 31-ого января, ожидается официальный визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Германию. Более того, как заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, в марте намечено общение глав Армении и ЕС.
Революция и последовавшие за ней процессы, а также брюссельский визит Никола Пашиняна и оставшееся после него недопонимание в отношениях с руководством Евросоюза привели к тому, что 2018-ый год был довольно пассивным с точки зрения отношений Армения-ЕС. В то же время необходимо отметить, что на институциональном уровне работа и сотрудничество продолжались. После окончания этих турбулентных процессов, сейчас, с самого начала года, намечается активизация политического диалога.
Что касается содержания политического процесса, то Йоханнес Хан в Ереване четко дал понять, что приехал "выслушать, какие есть планы и разъяснить, чем они могут помочь". Евросоюз готов оказать поддержку Армении в сферах сельского хозяйства, образования, технологий и инноваций, реформ судебной системы, а также в развитии инфраструктур, но для этого необходимы хорошо разработанные и качественные проекты со стороны Армении.
Мессидж комиссара ЕС был достаточно четким – ЕС готов увеличить поддержку Армении, в том числе и финансовую, но взамен на проекты и предложения. "Демократический прогресс" также получит финансовую поддержку, но это будет небольшая сумма.
Вместо этого ЕС снова внес в повестку дня вопрос проведения конференции доноров для Армении, которая может стать источником существенных инвестиций. Следовательно, в этом вопросе власти Армении должны проявить особую последовательность.
Новые экономические перспективы обещает и ожидаемый визит Пашиняна в Германию. Должны обсуждаться конкретные перспективы экономического сотрудничества, ожидается подписание документов.
Можем отметить, что в общей сложности намечаются перспективы развития отношений Армении и ЕС, увеличения поддержки в экономической сфере. Сейчас все будет зависеть от инициативности властей Армении, политической воли для эффективного и последовательного выполнения договоренностей.