ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններն ակտիվանում են
Հայաստանում ներքաղաքական անկայունության հաղթահարումից և ընտրությունների միջոցով նոր իշխանության ձևավորումից հետո զարգացման միտումներ են նկատվում ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում։
Շաբաթվա սկզբին Հայաստան էր այցելել Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը։ Հունվարի 31-ին պաշտոնական այցով Գերմանիա կմեկնի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Ավելին, ինչպես հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, մարտին սպասվում են ՀՀ-ԵՄ բարձր մակարդակի շփումներ։
Հեղափոխությունն ու դրան հետևած ընտրական գործընթացները, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցից հետո Հայաստանի և Եվրամիության ղեկավարության միջև առաջացած որոշակի չհասկացվածությունը հանգեցրել էին նրան, որ 2018-ը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից բավական պասիվ տարի էր։ Միաժամանակ, հարկ է ընդգծել, որ ինստիտուցիոնալ մակարդակով աշխատանքներն ու համագործակցությունը բնականոն հունով շարունակվում էր։ Այդ գործընթացների ավարտից հետո այժմ՝ հենց տարվա սկզվին, քաղաքական երկխոսության ակտիվություն է արձանագրվում։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական գործընթացի բովանդակությանը, ապա Յոհաննես Հանը Երևանում հստակ հայտարարեց, որ եկել է «լսելու, թե ինչ ծրագրեր կան և հասկանալու, թե ինչպես կարող են աջակցել»։ Եվրամիությունը պատրաստ է օժանդակել Հայաստանին գյուղատնտեսության, կրթության, արդարադատության, տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտներում, ենթակառուցվածքների զարգացման հարցում, սակայն դրա համար հարկավոր են Հայաստանի կողմից մշակված մրցունակ և որակյալ նախագծեր։
ԵՄ հանձնակատարի ուղերձը բավական միանշանակ էր՝ ԵՄ պատրաստ է մեծացնել Հայաստանին աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական, սակայն հստակ նախագծերի և առաջարկների դիմաց։ «Ժողովրդավարական առաջընթացի» համար ևս ֆինանսական օժանդակություն կլինի, սակայն դա չի կարող շատ մեծ գումար կազմել։
Դրա փոխարեն, ԵՄ-ն կրկին օրակարգ է բերում Հայաստանի համար դոնորների համաժողով անցկացնելու հարցը, որը կարող է բավական մեծ ներդրումներ բերել երկիր։ Ուստի, այս հարցում ՀՀ իշխանությունների կողմից հատուկ հետևողականություն կպահանջվի։
Տնտեսական նոր հեռանկարներ կարող է ստեղծել նաև Փաշինյանի՝ Գերմանիա ակնկալվող այցը։  Սպասվում է տնտեսական համագործակցության շուրջ հստակ հարցերի քննարկում, ինչպես նաև փաստաթղթերի ստորագրում։
Կարող ենք արձանագրել, որ ուրվագծվում են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման, տնտեսական ոլորտում աջակցության մեծացման հնարավորությունները։ Այժմ ամեն ինչ կախված է լինելու Հայաստանի իշխանությունների նախաձեռնողականությունից և պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական կատարումից։

Prospects for Development of EU-Armenia Relations Are Being Noted
Nowadays, when the internal political stability is established and the electoral processes are left behind, we see some activation in the EU-Armenia relations.
European Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn visited Armenia in the beginning of the week. Today, on January 31 Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan pays an official visit to Germany. Moreover, as Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan stated, a meeting between Armenia and EU leaders is scheduled in March. The revolution in Armenia and electoral processes following it, as well as the visit of Pashinyan to Brussels and some disagreements with EU high representatives led to the fact that 2018 was quite a passive year for EU-Armenia relations.
At the same time, cooperation on institutional level continues. After the end of the internal processes in Armenia, now, in the beginning of the year, we see some activation of the political dialogue.
As for the content of the political process, Johannes Hahn announced in Yerevan that he came to listen what projects has Armenia and how EU can support them. EU is ready to support Armenia in the spheres of agriculture, education, reforms in judicial system, technologies and innovation, as well as infrastructures, but Armenia must present well-planned projects for realizing them.
The main message of the Commissioner was clear: EU is ready to increase the support to Armenia, also the budget support, but for concrete projects. "Democratic progress" will also receive financial support, but with a small amount.
At the same time, EU again raises the issue of putting on the agenda the issue of holding a donors conference for Armenia. Official Yerevan should pay much attention to that issue, because the conference can provide big financial investments to Armenian economy.
So, we can state, that prospects for the development of relations between Armenia and the EU, as well as growth of the EU’s support to Armenian economy are outlined. Now everything will depend on the initiatives and political will of Armenian authorities.