Բոլթոնի հեռախոսազրույցներն ու Կարասինի այցը. Մինսկի խումբն ակտիվանու՞մ է
ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Բոլթոնի հեռախոսազրույցը տեղի ունեցավ Դավոսում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից անմիջապես հետո: Արցախյան հիմնախնդրին, թե՛ Փաշինյանի, թե՛ Բոլթոնի պնդմամբ, անդրադարձ չի եղել: Փոխարենը քննարկվել են տարածաշրջանային իրավիճակին և երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Այնինչ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում, Բոլթոնի թվիթերյան գրառման համաձայն, քննարկվել են փոխադարձ շահերի մի շարք հարցեր՝ ներառյալ ԱՄՆ աջակցությունը արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այստեղից տրամաբանական հարց է առաջանում՝ ինչու՞ արցախյան խնդիրը չի քննարկվել Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, կամ՝ ի՞նչ ամերիկյան աջակցության մասին է խոսքը արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման շրջանակներում:
Մյուս կողմից էլ հասկանալի է, որ Դավոսում առանց Մինսկի խմբի համանախագահության Փաշինյան-Ալիև հանդիպումն ու շուրջ մեկուկես ժամ տևած զրույցը չէր կարող համանախագահող երկրների ուշադրությանը չարժանանալ ու համապատասխան քննարկումների տեղիք չտալ: Այս համատեքստում կարող է դիտարկվել նաև Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինի աշխատանքային այցը Երևան, որի ընթացքում վերջինս հանդես եկավ հայտարարությամբ առ այն, որ միջազգային հանրությունը կոնսենսուս ունի արցախյան խնդրի ոչ ուժային լուծման հարցի շուրջ:
Այսպիսով, համանախագահող երեք երկրներից երկուսը կրկին վերահաստատեցին արցախյան խնդրի կարգավորման իրենց պետությունների տեսլականը՝ կարևորելով խաղաղ հանգուցալուծումը: Ուրեմն, առնվազն չի բացառվում, որ Բոլթոն-Ալիև հեռախոսազրույցի թեման հենց այս է եղել՝ միաժամանակ հաշվի առնելով Ալիևի ռազմատենչ հայտարարություններն ու հռետորաբանությունը: Այս համատեքստում հասկանալի է նաև, թե ինչու Արցախի խնդիրը չի քննարկվել Բոլթոն-Փաշինյան հեռախոսազրույցի ընթացքում:
Որպես ամփոփում՝ նշենք, որ թե՛ Բոլթոնի հեռախոսազրույցները, թե՛ Կարասինի աշխատանքային այցն ու հայտարարությունները, տրամաբանական են Դավոսում կայացած հանդիպման համատեքստում: Ավելին, Մինսկի խմբի հովանու ներքո աշխատանքներ են իրականացվում երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ: Նման հանդիպման հավանականությունը չհերքեց նաև արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հաանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Մյունխենում հնարավոր հանդիպման կազմակերպման մասին հարցին:

Звонки Болтона и визит Карасина: Минская группа ОБСЕ активизируется
На прошлой неделе советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон провел телефонные переговоры с лидерами Армении и Азербайджана. Телефонный разговор Болтона с премьер-министром Николом Пашиняном состоялся сразу после встречи Пашиняна и Алиева в Давосе. Обе стороны подтвердили, что в разговоре карабахская проблема не обсуждалась. Вместо этого обсуждались вопросы, связанные с региональной ситуацией и двусторонними отношениями Армения-США.
Между тем, в телефонном разговоре с Алиевым, согласно сообщению Болтона, был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, включая поддержку США мирному урегулированию карабахского конфликта. Здесь возникает логичный вопрос: почему вопрос Карабаха не обсуждался во время телефонного разговора с Пашиняном? Или - какова будет американская поддержка в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта?
С другой стороны, очевидно, что встреча Пашинян-Алиев в Давосе без сопредседателей Минской группы ОБСЕ и полуторачасовая беседа не могли не быть в центре внимания стран-сопредседателей. В этом контексте можно также рассмотреть рабочий визит заместителя министра иностранных дел России Григория Карасина в Ереван, в ходе которого последний заявил, что у международного сообщества есть консенсус в отношении мирного урегулирования карабахской проблемы.
Таким образом, две из трех стран-сопредседателей подтвердили свое видение урегулирования карабахского конфликта, подчеркнув ее мирный характер. Исходя из этого, по крайней мере, не исключено, что тема телефонного разговора Болтона с Алиевым касалась именно этого, если иметь ввиду также последние воинственные заявления и милитаристскую риторику Алиева. Это уже объясняет и то, почему вопрос Карабаха не обсуждался во время телефонного разговора Болтона с Пашиняном.
В заключении отметим, что как телефонные звонки Болтона, так и рабочий визит и заявления Карасина вполне логичны после встречи Пашиняна с Алиевым в Давосе. Сопредседательство Минской группы ОБСЕ активизировалась, что было ожидаемо. Более того, под эгидой Минской группы ведется работа по организации встречи лидеров двух стран. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян также не опроверг возможность такой встречи на совместной пресс-конференции с комиссаром ЕС Йоханнесом Ханом, отвечая на вопрос о возможности встречи в Мюнхене.