Մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է. Զախարովան Ղարաբաղյան հակամարտության մասին
Ռուսաստանը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում իր միջնորդական առաքելությունն իրականացնում է բարեխճորեն։ Այսօր ճեպազրույցի ժամանակ, ինչպես փոխանցում է panorama.am-ը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
ՌԴ արտաքին գերատեսչության ներկայացուցչին հետևյալ հարցն է տրվել. «Չնայած նրան, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների վերջին հանդիպմանը քննարկվել է ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու հարց, դրանից բառացի երեք օր անց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթ է ունենում, որը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է լայնամասշտաբ պատերազմի։ Դրանից հետո ի՞նչ խաղաղության նախապատրաստման մասին է խոսքը, մի՞թե դա միայն հայկական կողմերին է վերաբերում։ Չե՞ք կարծում, որ բանակցություններին առանց Արցախի անմիջական մասնակցության հնարավոր չէ կարգավորման գործընթացում հասնել հաջողության»։
«Այս հարցում մեր դիրքորոշումն  անփոփոխ է, չի փոխվել։ Ինձ թվում է, որ ձեր հարցի առաջին մասը հաստատ չպետք է ուղղել ռուսական կողմին։ Մենք մեր միջնորդական  գործառույթը կատարում ենք բարեխղճորեն։ Ինձ թվում է՝ որակով։ Մենք ողջունում ենք քաղաքական այն շփումները, որոնք վերջին շրջանում տեղի են ունենում Երևանի և Բաքվի միջև՝ տարբեր մակարդակներում։ Մենք լսեցինք այդ կառուցողական գնահատականները, որոնք այդ առիթով տվել են հենց մայրաքաղաքները։ Եվ մենք կարծում ենք, որ դա առաջ շարժվելու ճիշտ ուղին է»,- ասել է Զախարովան։

"Наша позиция не претерпела изменений": Захарова - о карабахском конфликте
Россия выполняет свою посредническую миссию в урегулировании карабахского конфликта добросовестно, заявила сегодня на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает Panorama.am.
Представителю внешнеполитического ведомства РФ был адресован следующий вопрос: Несмотря на то, что на последней встрече министры иностранных дел Армении и Азербайджана обсудили вопрос подготовки народов к миру, буквально три дня назад президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с заявлением, которое "показывает, что Азербайджан готовится к полномасштабной войне". После этого о какой подготовке к миру идет речь, разве это касается только армянской стороны? И не считаете ли вы, что без прямого участия Арцаха (НКР) в переговорах невозможно достичь успеха в урегулировании.
"Наша позиция по этому вопросу неизменна, не претерпела изменений. Мне кажется, первую часть вашего вопроса точно надо адресовать не российской стороне.  Мы выполняем свою посредническую функцию добросовестно. Мне кажется, качественно. Мы приветствуем те политические контакты, которые состоялись в последнее время между Ереваном и Баку – на различных уровнях. Мы слышали те конструктивные оценки, которые давали сами столицы по этому поводу. И мы считаем, что это правильный путь продвижения вперед", – сказала Захарова.