Իրանի հետ առևտրի եվրոպական մեխանիզմն ավելի շատ քաղաքական նշանակություն ունի
Եվրոպական երկրներն Իրանի հետ միջուկային գործարքից ԱՄՆ դուրս գալուց հետո այն պահպանելու հարցում զուտ հայտարարություններից անցել են գործնական քայլերի: Հունվարի 31-ին Գերմանիան, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան (2015 թվականին միջուկային գործարքը ստորագրած եվրոպական կողմերը) պաշտոնապես հայտարարեցին Իրանի հետ վճարումների հատուկ մեխանիզմ (INSTEX՝ «Առևտրային փոխանակումների աջակցության գործիք») հիմնելու մասին:
Մեխանիզմը կգործի հետևյալ կերպ. Իրանը նավթ և այլ ապրանքներ կմատակարարի Եվրոպա, սակայն գումարները չեն ուղարկվի իրանական բանկերին, այլ կտրամադրվեն եվրոպական ընկերություններին, որոնք Իրանին արդյունաբերական ապրանքներ, դեղորայք և սնունդ են մատակարարում: Նշենք, որ այդ ապրանքները պատժամիջոցների տակ չեն:
Նախատեսում է, որ այս մեխանիզմը կսկսի գործել մի քանի ամսից: Այն պետք է հավանության արժանանա ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից, սակայն, ինչպես հետևում է լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկություններից, եվրոպական երկրներն այս հարցում որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Բացի ԵՄ-ից, նախատեսվում է համանման մի մեխանիզմ ստեղծել նաև Իրանում` եվրոպական ընկերությունների հետ առևտրում հաշվարկների համար:
Սակայն պետք է նկատել, որ INSTEX-ը իրականում եվրոպական ընկերություններին հնարավորություն է տալիս շրջանցել ոչ թե ամերիկյան պատժամիջոցները, այլ SWIFT համակարգից Իրանին անջատելու դժվարությունները: Արդյունքում, մեծ ընկերությունները, որոնք արդեն հեռացել են Իրանից, դժվար հետաքրքրվեն INSTEX-ի հնարավորություններով: Այն ավելի շատ գրավիչ է միջին և փոքր ընկերությունների համար, որոնք չեն վախենում ամերիկյան շուկան կորցնելուց:
Այնուամենայնիվ, ստեղծված մեխանիզմը կարևոր նշանակություն ունի երկու կողմի համար էլ: Այն ԵՄ կողմից հստակ ազդակ է Իրանին առ այն, որ իրենք մտադիր են պահպանել միջուկային գործարքը և շարունակել զարգացնել տնտեսական հարաբերություններն Իրանի հետ: Իսկ Իրանի իշխանություններն այս պահին նման ազդակի կարիք ունեն. երկրում տնտեսական դրությունը գնալով վատանում է` մեծացնելով հասարակության շրջանում սոցիալ-տնտեսական դժգոհությունները:
Միևնույն ժամանակ այս մեխանիզմի փորձարկումը ԵՄ-ին, որն այս պահին ի վիճակի չէ ԱՄՆ հետ լուրջ առճակատման գնալ, հնարավորություն կտա հասկանալու` ինչ քայլեր կարելի է ձեռնակրել ԱՄՆ-ից կախվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ:
Այսպիսով, INSTEX-ի հիմնումը եվրոպական երկրների և Իրանի համար ավելի շատ քաղաքական, քան տնտեսական նշանակություն ունի: Կողմերը դեռևս չունեն ամերիկյան պատժամիջոցները շրջանցելու արդյունավետ մեխանիզմներ: Իսկ այդպիսին չգտնելու դեպքում, ինչպես բազմիցս հայտարարել են Իսլամական Հանրապետության իշխանությունները, Թեհրանը ևս դուրս կգա միջուկային գործարքից:

Европейский механизм торговли с Ираном имеет скорее политическое значение
После выхода США из ядерной сделки с Ираном европейские страны для сохранения этой сделки перешли от слов к практическим шагам. 31 января Германия, Франция, Великобритания (европейские страны, подписавшие ядерное соглашение в 2015 году) официально объявили о создании специального механизма платежей с Ираном (INSTEX, "Инструмент содействия торговому обмену").
Механизм должен действовать следующим образом: Иран будет поставлять нефть и другие продукты в Европу, но деньги будут отправлены не в иранские банки, а будут предоставлены европейским компаниям, которые станут поставлять в Иран промышленные товары, лекарства и продукты питания. Следует отметить, что эти товары не подпадают под санкции.
Планируется этот механизм запустить через несколько месяцев. Он должен быть одобрен всеми государствами-членами ЕС, но, как пишут средства массовой информации, у европейских стран есть некоторые разногласия по этому вопросу. Помимо ЕС, в Иране планируется создать аналогичный механизм для расчета торговли с европейскими компаниями.
Следует отметить, что INSTEX фактически позволяет европейским компаниям избегать не  американских санкций, а сложностей, связанных с отключением в Иране системы SWIFT. В результате те крупные компании, которые уже покинули Иран, вряд ли будут интересоваться возможностями INSTEX. Это будет более привлекательно для малых и средних компаний, которые не боятся потерять американский рынок.
Тем не менее, созданный механизм важен для обеих сторон. Это четкий сигнал Ирану из ЕС о том, что они намерены сохранять ядерное соглашение и продолжать развивать экономические отношения с Ираном. Иранским властям такой сигнал сейчас нужен: экономическая ситуация в стране ухудшается, усиливая социально-экономическое недовольство населения.
В то же время тестирование этого механизма даст возможность ЕС, который в настоящее время не может вступить в серьезную конфронтацию с Соединенными Штатами, понять, какие шаги могут быть предприняты для ослабления зависимости от США.
Таким образом, создание INSTEX имеет и для европейских стран, и Ирана скорее политическое, чем экономическое значение. У сторон до сих пор нет эффективных механизмов, позволяющих обходить американские санкции. И если этого не произойдет, как неоднократно заявляла Исламская Республика Иран, Тегеран также покинет ядерное соглашение.