Թուրքիան ԱՄՆ-ից ակնկալում է Սիրիայի վերաբերյալ խոստման կատարում
Թուրքիան հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջիկայում կկատարի Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ իր խոստումը: Այս մասին TRT հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը:
«Պարոն Թրամփը խոստացել էր, որ ԱՄՆ-ը կհեռանա Եփրատի արևելքից: Հույս ունենք, որ այդ խոսոտւմն առաջիկայում կկատարվի: Մենք չենք ցանկանում ապրել սպառնալիքի ներքո և պատրաստ ենք այն չեզոքացնելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչ անել»,-ասել է Էրդողանը:
Նա կրկին հիշեցրել է, որ Թուրքիան դեմ է Սիրիայի մասնատմանը և հանդես է գալիս  նրա տարածքային ամբողջականության և քաղաքական միասնականության օգտին:
Էրդողանի խոսքերով՝ Սիրիայի հյուսիսում բուֆերային գոտին պետք է վերահսկվի Թուրքիայի կողմից: «Մենք կձեռնարկենք բոլոր միջոցառումներն այդ գոտում անվտանգությունն ապահովելու համար», - հավելել է Թուրքիայի նախագահը:

Турция ожидает от США выполнения обещаний по Сирии
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара рассчитывает в ближайшее время на выполнение обещания американского лидера Дональда Трампа о выводе войск США из Сирии. Об этом, как передает Корреспондент, он сообщил в эфире телеканала TRT.
"Господин Трамп обещал, что США уйдут с востока от Евфрата. Рассчитываем, что это обещание будет выполнено в ближайшее время. Мы не хотим жить под угрозой и готовы сделать все необходимое для ее устранения", − отметил Эрдоган.
Он вновь напомнил, что Турция против расчленения Сирии и выступает за сохранение ее территориальной целостности и политического единства.