Թուրքիան ԱՄՆ-ից ակնկալում է Սիրիայի վերաբերյալ խոստման կատարում
Թուրքիան հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն առաջիկայում կկատարի Սիրիայից զորքերը դուրս բերելու վերաբերյալ իր խոստումը: Այս մասին TRT հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը:
«Պարոն Թրամփը խոստացել էր, որ ԱՄՆ-ը կհեռանա Եփրատի արևելքից: Հույս ունենք, որ այդ խոսոտւմն առաջիկայում կկատարվի: Մենք չենք ցանկանում ապրել սպառնալիքի ներքո և պատրաստ ենք այն չեզոքացնելու համար անհրաժեշտ ամեն ինչ անել»,-ասել է Էրդողանը:
Նա կրկին հիշեցրել է, որ Թուրքիան դեմ է Սիրիայի մասնատմանը և հանդես է գալիս  նրա տարածքային ամբողջականության և քաղաքական միասնականության օգտին:
Էրդողանի խոսքերով՝ Սիրիայի հյուսիսում բուֆերային գոտին պետք է վերահսկվի Թուրքիայի կողմից: «Մենք կձեռնարկենք բոլոր միջոցառումներն այդ գոտում անվտանգությունն ապահովելու համար», - հավելել է Թուրքիայի նախագահը:

Erdogan Urges Trump to Fulfill Promise on US Withdrawal From Syria
Turkey expects US President Donald Trump to deliver on his promise to pull US military out of Syria in the near future, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said on Sunday, Sputnik reports.
"Mr. Trump has vowed that the United States would leave the east of the Euphrates. We hope that this promise will be fulfilled in the near future. We do not want to live under threat and are ready to do everything necessary to eliminate it", Erdogan told the Turkish TRT broadcaster.
The buffer zone in the north of Syria should be controlled by Turkey and it will do everything possible to maintain security in the area, the Turkish president noted.