Թուրքիայում հիշել են, որ Վենեսուելան 2005-ին ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը
Վերջին օրերին Վենեսուելայում տեղի ունեցող քաղաքական խժդժությունների ֆոնին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աջակցություն էր հայտնել պաշտոնակից Նիկոլաս Մադուրոյին, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
Ազգայնական ուղղվածություն ունեցող թուրքական «Milli gazete» լրատվական կայքում հրապարակված հոդվածում հիշեցվել է, որ Վենեսուելայի խորհրդարանը 2005 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Աղբյուրը շեշտել է, որ այդ ժամանակ Վենեսուելայի խորհրդարանի նախագահը եղել է հենց ներկայիս նախագահ Մադուրոն:
«2005-ի հուլիսի 14-ին Վենեսուելայի խորհրդարանը Մադուրոյի նախագահությամբ ճանաչել է այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանությունը՝ պահանջելով նաև Եվրամիության անդամության շուրջ Թուրքիայի հետ բանակցությունների առկախում»,- նշվում է հոդվածում:
Թուրքական կայքը տեղադրել է նաև ժամանակին Թուրքիայի մեջլիսի նախագահ Բյուլենթ Արընչի՝ Մադուրոյին հղած նամակը, որով Արընչը դժգոհությունն էր հայտնել վերոնշյալ որոշման կապակցությամբ:

In the recent days in the background of political upheavals in Venezuela, Turkish President Recep Tayyip Erdogan has voiced support for Venezuela's Nicolas Maduro.
In an article published in the Turkish newspaper "Milli gazete'', it was recalled that the parliament of Venezuela recognized the Armenian Genocide in 2005. The source pointed out that at that time the Speaker of the Venezuelan Parliament was the current President Maduro, Ermenihaber reports.
"On July 14, 2005, the Parliament of Venezuela has adopted a resolution that recognizes the Armenian genocide and asked the European Union to place preconditions on Turkey’s EU bid," reads the article.