Թուրքիայում հիշել են, որ Վենեսուելան 2005-ին ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը
Վերջին օրերին Վենեսուելայում տեղի ունեցող քաղաքական խժդժությունների ֆոնին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աջակցություն էր հայտնել պաշտոնակից Նիկոլաս Մադուրոյին, փոխանցում է Ermenihaber-ը:
Ազգայնական ուղղվածություն ունեցող թուրքական «Milli gazete» լրատվական կայքում հրապարակված հոդվածում հիշեցվել է, որ Վենեսուելայի խորհրդարանը 2005 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Աղբյուրը շեշտել է, որ այդ ժամանակ Վենեսուելայի խորհրդարանի նախագահը եղել է հենց ներկայիս նախագահ Մադուրոն:
«2005-ի հուլիսի 14-ին Վենեսուելայի խորհրդարանը Մադուրոյի նախագահությամբ ճանաչել է այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանությունը՝ պահանջելով նաև Եվրամիության անդամության շուրջ Թուրքիայի հետ բանակցությունների առկախում»,- նշվում է հոդվածում:
Թուրքական կայքը տեղադրել է նաև ժամանակին Թուրքիայի մեջլիսի նախագահ Բյուլենթ Արընչի՝ Մադուրոյին հղած նամակը, որով Արընչը դժգոհությունն էր հայտնել վերոնշյալ որոշման կապակցությամբ:

Турция вспомнила, что в 2005 году Венесуэла признала Геноцид армян
На фоне политических потрясений в Венесуэле в последние дни президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил поддержку президенту Венесуэлы Мадуро, пишет Ermenihaber.
В статье, опубликованной в газете националистического толка "Milliy Gazetelik", упоминалось, что парламент Венесуэлы в 2005 году признал Геноцид армян. Источник указал, что в то время спикером венесуэльского парламента был как раз нынешний президент Мадуро.
"14 июля 2015 года парламент Венесуэлы во главе с Мадуро признал так называемый Геноцид армян и потребовал приостановления переговоров ЕС с Турцией по поводу членства в ЕС", - говорится в статье. Турецкое издание также напомнило о письме спикеру парламента Турции Бюлента Арынча в адрес Мадуро, в котором он выразил недовольство фактом признания Геноцида армян со стороны Венесуэлы.