Հյուսիսային Իռլանդիայում Մեյը հանդես կգա սահմանային հարցի լուծմանը նվիրված ճառով
Փետրվարի 5-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը կմեկնի Հյուսիսային Իռլանդիա, որտեղ հանդես կգա Brexit-ին նվիրված ճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Վարչապետը վաղը կայցելի Հյուսիսային Իռլանդիա, որտեղ հանդես կգա ճառով, որում կհավաստի տարածաշրջանում լիարժեք սահման հաստատելուց խուսափելու կառավարության մտադրությունը»,-լրագրողներին ասել է Մեյի ներկայացուցիչը:
Նրա խոսքով՝ փետրվարի 4-ին վարչապետը մի շարք բանակցություններ է պլանավորել եվրոպական գործարար շրջանների ներկայացուցիչների հետ:
Պատասխանելով հարցերին՝ վարչապետի ներկայացուցիչը հերքել է ԶԼՄ-ների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Մեյը Brexit-ի հետ կապված դժվարություններին ֆոնին դիտարկում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունը:
Բրիտանացի խորհրդարանականներն անցած շաբաթ իրենց դիրքորոշումը հայտնեցին Brexit-ի հետ կապված մի շարք հարցերի վերաբերյալ` Մեյին տալով ԵՄ-ի հետ բանակցությունների հերթական փուլի հստակ ծրագիր: Պատգամավորները հաստատեցին, որ դեմ են ԵՄ-ի հետ համաձայնագրին ներկայիս տեսքով, հանդես են գալիս առանց համաձայնագրի Եվրամիությունից դուրս գալու դեմ, ցանկանում են Հյուսիսային Իռլանդիային վերաբերող պայմանների փոփոխություն, բայց ընդ որում պատրաստ չեն ստանձնել Brexit-ի պայմանների մշակման պատասխանատվությունը:

Мэй выступит в Северной Ирландии с речью о решении пограничного вопроса
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй отправится во вторник в Северную Ирландию, где выступит с посвященной Brexit речью, как передает РИА Новости сообщил официальный представитель премьера.
"Премьер завтра посетит Северную Ирландию, где выступит с речью, в которой подтвердит намерение правительства избежать установления полноценной границы в регионе", - сказал журналистам представитель Мэй.
По его словам, на понедельник у премьера запланирована серия переговоров с представителями европейских деловых кругов.
Отвечая на вопросы, представитель премьера опроверг сообщения СМИ о том, что Мэй на фоне трудностей с Brexit рассматривает возможность проведения внеочередных парламентских выборов.
Британские парламентарии на прошлой неделе высказали свою позицию по ряду вопросов, связанных с Brexit, дав Мэй четкую программу на очередной раунд переговоров с ЕС. Депутаты подтвердили, что в нынешнем виде соглашение с ЕС не поддерживают, выступают против выхода из Евросоюза без соглашения, хотят изменения условий по Северной Ирландии, но при этом взять ответственность на себя за разработку условий Brexit не готовы.