ՆԱՏՕ-ի երկրները արձանագրություն են ստորագրել Հյուսիսային Մակեդոնիայի` դաշինքին միանալու մասին
Այսօր` փետրվարի 6-ին, Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի շտաբ-բանակարանում կայացել է դաշինքին Հյուսիսային Մակեդոնիայի միանալու մասին արձանագրության ստորագրման արարողությունը, հայտնում է Интерфакс-ը:
Դաշինքի անունից արձանագրությունն ստորագրել են ՆԱՏՕ անդամ 29 երկրների մշտական ներկայացուցիչները, իսկ Հյուսիսային Մակեդոնիայի անունից` երկրի ԱԳ նախարար Նիկոլա Դիմիտրովը:
Արարողությունից առաջ ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հույս է հայտնել, որ անդամ երկրների կողմից արձանագրության վավերացման գործընթացը կլինի շատ արագ:

Страны НАТО подписали протокол о вступлении Северной Македонии в альянс
Церемония подписания протокола о присоединении Македонии к Североатлантическому альянсу состоялась в среду в штаб-квартире организации в Брюсселе, сообщает Интерфакс.
От имени альянса документ подписали 29 постоянных представителей стран НАТО. Со стороны Македонии в церемонии участвовал министр иностранных дел Никола Димитров.
Перед этой церемонией генсек НАТО Йенс Столтенберг выразил надежду на то, что процедура ратификации протокола странами альянса пройдет быстро. Он также напомнил, что двери НАТО остаются открытыми для демократий, разделяющих идеалы альянса.