Կոսովոն պատրաստ է տարածքի մի մասը Սերբիային տալ
Կոսովոն պատրաստ է տարածքի մի մասը Սերբիային տալ որպես հատուցում Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև վերջնական համաձայնության: Այս մասին ասել է Կոսովոյի ղեկավար Հաշիմ Տաչին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացը հեշտ չի լինի, սակայն «սա միակ ճանապարհն է հակամարտությունների վերադարձից և լարվածությունից խուսափելու համար»:
Տաչին նշել է, որ կան մի քանի օբյեկտներ, որոնք փոխանցման ենթակա չեն: Դրանց թվում են Գազիվոդե ջրամբարը, Կոսովսկա-Միտրովիցա քաղաքը և «Տրեպչա» արդյունաբերական համալիրը:
2008 թվականին Պրիշտինայում կոսովո-ալբանական կառույցները միակողմանիորեն հայտարարեցին Սերբիայից անկախության մասին :
Ինքնահռչակ հանրապետությունը չեն ճանաչում Սերբիան, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Իսրայելը, Իրանը, Իսպանիան, Հունաստանը և մի շարք այլ պետություններ:

В Косово заявили о готовности отдать Сербии часть территории
Косово готово отдать часть территории Сербии в качестве платы за окончательное соглашение между Приштиной и Белградом. Об этом заявил глава самопровозглашенной республики Хашим Тачи, сообщает РИА Новости, ссылаясь на Gazeta Express.
По его словам, легким этот процесс не будет, но это "единственный путь избежать возврата к конфликтам и напряженности".
Тачи отметил, что есть несколько объектов, которые не подлежат передаче. В их числе водохранилище Газиводе, город Косовска-Митровица и промышленный комплекс "Трепча".
В 2008 году косовско-албанские структуры в Приштине в одностороннем порядке провозгласили независимость от Сербии. Самопровозглашенную республику не признают Сербия, Россия, Китай, Израиль, Иран, Испания, Греция и ряд других государств.