Թուրքիայի «Մեծ միասնություն» կուսակցության ղեկավար Մուստաֆա Դեսթիջին, մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակելու մասին որոշումը, հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է արտաքսի երկրում գտնվող Հայաստանի քաղաքացի ներգաղթյալներին:
Ինչպես գրում է Tert.am-ը` հղում կատարելով թուրքական «Բիրգյուն» պարբերականին, ազգայնական կուսակցության ղեկավարը պնդել է, որ Թուրքիայում 100 000 հայաստանցի անօրինական ներգաղթյալ կա, որոնց պետք է անհապաղ արտաքսել: Ըստ նրա՝ ոչ մի որոշում չի կարող ստիպել Թուրքիային ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Մակրոնը չէ՝ ամբողջ աշխարհն էլ միանա՝ չեն կարող դա մեզ ընդունել տալ», - հայտարարել է Դեսթիջին:
Թուրք քաղաքական գործիչը Ֆրանսիային մեղադրել է «ցեղասպան անցյալ ունենալու, Ալժիրում ու Ռուանդայում բազմաթիվ մարդկանց մահվան պատճառ դառնալու համար»:
«Դու ո՞վ ես: Դու նախ պատասխան տուր ձեր արած ցեղասպանությունների համար: Ալժիրում 2 մլն մահմեդականի մահվան պատճառ դարձաք: Դուք Ռուանդայում հեղաշրջմանն աջակցեցիք, 800 000 անմեղ մարդ կյանքը կորցրեց: Դու նախ այս ամենի պատասխանը տուր: Դու ո՞վ ես, որ այս ժողովրդին հայերի ցեղասպանություն իրականացնելու համար մեղադրես»,- ասել է Դեսթիջին:

Турецкий националист призывает депортировать граждан Армении из Турции
Турцию никто и ничто не заставит признать Геноцид армян. Об этом, как передает издание "Биргюн", заявил лидер турецкой националистической партии "Большое единство" Мустафа Дестиджи, комментируя решение президента Франции об объявлении 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян. "Даже если весь мир объединится, это не заставит нас признать геноцид", - заявил он, обвинив в совершении геноцида саму Францию.
"Ты кто такой? Ты сперва ответь за геноцид, осуществленный французами. Вы стали причиной гибели двух миллионов человек в Алжире. Вы поддержали переворот в Руанде, вследствие чего 800 тысяч человек лишились жизни. Ты сначала ответь за это. Кто ты такой, чтобы обвинять турок в осуществлении геноцида армян?" - заявил Дестиджи.
Турецкий националист также заявил о том, что Турция должна депортировать иммигрантов-граждан Армении, ныне проживающих в Турецкой республике. Как заявляет Дестиджи, в Турции насчитывается до 100 000 нелегальных иммигрантов-граждан Армении, которых необходимо немедленно депортировать. “Они занимаются лоббингом против Турции, а мы их кормим’’, - цитирует лидера националистической партии турецкое издание Birgun.net.