Իմ նպատակն է Հայաստանը դարձնել նորագույն տեխնոլոգիաների երկիր. Արմեն Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է աշխարհի առաջատար ընկերություններից մեկի՝ «THALES»-ի ղեկավար կազմի հետ՝ փոխնախագահ Ռաֆայել Էսկինազի գլխավորությամբ։
Շարունակելով քննարկումները նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շուրջ՝ զրուցակիցները հստակեցրել են, որ փետրվարի վերջին ընկերության փոխնախագահ և տարածաշրջանային տնօրեն Փոուլ Ռեմին կայցելի Հայաստան՝ համագործակցության հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու և եղած առաջարկները գործնական հիմքերի վրա դնելու համար։
Հայաստանի զարգացման գործում ընդգծելով բարձր տեխնոլոգիաների կարևորությունը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Իմ նպատակն է Հայաստանը դարձնել նորագույն տեխնոլոգիաների երկիր»։ Նա հատկապես կարևորել է նորագույն տեխնոլոգիաների, մասնավորապես արհեստական բանականությանր տարրերով հագեցած ժամանակակից համակարգերի դերակատարումը։
Արմեն Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել միմյանց կապել նոր տեխնոլոգիաներն ու այն հմտությունները, որոնք ունենք, խթանել նորարարություններն ու ստարտափերը։
«THALES Group» ընկերությունը գործունեություն է ծավալում աշխարհի տարբեր երկրներում և զբաղվում է էլեկտրական համակարգերի նախագծմամբ ու կառուցմամբ, ծառայություններ ապահովում ավիացիոն-տիեզերական, պաշտպանական, տրանսպորտային և անվտանգության շուկաներում:

"Моя цель – превратить Армению в страну новейших технологий": президент Армении
Находящийся в Париже с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян встретился с руководством компании "THALES" во главе с вице-президентом Рафаелом Эскинази.
Продолжая обсуждения достигнутых ранее договоренностей, собеседники уточнили, что в конце февраля вице-президент и региональный директор компании Поль Реми посетит Армению, чтобы на месте ознакомиться с возможностями сотрудничества и поставить на практическую основу имеющиеся предложения.
Подчеркивая важность высоких технологий в деле развития Армении, президент Саркисян сказал: "Моя цель – превратить Армению в страну новейших технологий". Он в особенности подчеркнул важность новейших технологий, в частности, роль современных систем, оснащённых элементами искусственного интеллекта.
Армен Саркисян посчитал необходимым связать друг с другом новейшие технологии и те способности, которые мы имеем, стимулировать инновации и стартапы.
Компания "THALES Group" действует в разных странах мира и занимается проектированием и строительством электронных систем, предоставляет услуги в авиационно-космической, оборонной, транспортной отраслях и на рынках безопасности.