ՀՀ վարչապետը ՏՏ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է ոլորտի զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության անդամների և ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել աշնանը Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին: Պատասխանատուները նշել են, որ աշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի: Կառավարությունն էլ հատկացրել է անհրաժեշտ միջոցները՝ միջոցառումը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում, այդ թվում՝ Դավոսում, մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների ղեկավարների անձամբ է հրավիրել մասնակցելու կոնգրեսին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է այս բնագավառի ամենահեղինակավոր միջոցառման անցկացումը մեր երկրում և ընդգծել, որ այն ՏՏ ոլորտի համաշխարհային քարտեզի վրա Հայաստանի դիրքն ընդլայնելու և ամրապնդելու լավ հնարավորություն կտա:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարները, առաջիկա ծրագրերն ու հիմնական ուղղությունները: Մասնավորապես, երկուստեք կարևորվել է որակյալ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ կրթական ծրագրերի իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՏՏ ոլորտի զարգացումը լինելու է կառավարության առաջնայնություններից մեկը, և պետությունը շահագրգռված է շարունակելու սերտ համագործակցությունն այս բնագավառի ընկերությունների հետ:
WCIT-ը տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական ոլորտի ամենահեղինակավոր համաժողովն է, որի հիմնական նպատակն է քննարկել ոլորտի հրատապ հարցերը և մարտահրավերները, ցույց տալ իրավական, քաղաքական և տնտեսական գործընթացների ազդեցությունը տեխնոլոգիական բիզնես մոդելի վրա:
Համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցում են ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներ, ձեռներեցներ և բիզնես առաջնորդներ, պետական-քաղաքական այրեր, գիտական-ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ և այլք: Համաժողովի ընթացքում կազմակերպվում են հանդիպումներ, անցկացվում է ցուցահանդես, որի ընթացքում յուրաքանչյուր երկիր ներկայացնում է իր երկրի տեխնոլոգիական լուծումները: Սպասվում է, որ կոնգրեսին կմասնակցի մի քանի հազար ընկերություն` աշխարհի 80 երկրից:

PM Pashinyan, IT Company Representatives Discuss Development Prospects of the Field
Prime Minister Nikol Pashinyan had a working breakfast with members of the Advanced Technology Enterprises Union and representatives of IT companies. Discussed were the preparations for the World Congress of Information Technologies (WCIT) to be held this fall in Yerevan. Those responsible for the ongoing preparations reported that works are being implemented according to the proposed timetable, and the Government has made available the necessary resources to hold the event at the highest possible level.
Prime Minister Pashinyan noted that during his meetings with international partners, including in Davos, he had invited the leaders of a number of authoritative organizations to attend the Congress. Noting the importance for Armenia to host the most prestigious IT event in our country, the Head of Government said it might be a good opportunity to expand and strengthen Armenia’s position on the global IT industry map.
The meeting focused on IT development prospects, upcoming programs and the priority areas. The speakers highlighted the implementation of training programs for qualified specialists. Nikol Pashinyan underscored that the development of the IT sector will be one of the priorities of the government and the state is interested in continuing close cooperation with companies in this field.
WCIT is the most prestigious forum in the field of information and telecommunications, the main objective of which is to discuss the sector’s most urgent issues and challenges, demonstrate the impact of legal, political and economic processes on the model of technology business.
The World Congress is attended by industry leaders, entrepreneurs and business leaders, state and political figures, representatives of academic and scientific circles. The Congress hosts meetings, and an exhibition, at which each country represents its own technological solutions. Several thousand companies from 80 countries are expected to attend the Congress.