Պատրիկ Դևեջյան. Շիրակի փաստաբանն ու Սարկոզիի ընկերը, հայ, ով դատարանում պաշտպանել է ԱՍԱԼԱ-ի զինյալներին
«Մանկությունից լսել եմ հայրիկիս պատմությունները Հայաստանի մասին, Արաբոյի, Զորավար Անդրանիկի սխրագործությունների մասին, այն մասին, թե ինչպես են պաշտպանել Մուսա լեռը, և, իհարկե, պատճառների մասին, որոնք մեզ ստիպել են թողնել հայրենի հողը: Նա ամեն անգամ կրկնում էր. «Դու հայ ես, քո արմատները Հայաստանից են»», - Le Figaro-ին տված հարցազրույցներից մեկի ժամանակ պատմել է Պատրիկ Դևեջյանը` Ժակ Շիրակի անձնական փաստաբանը և Սարկոզիի ընկերը, հայ, ով արդեն 20 տարի է ֆրանսիացի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչներից է: Մեծապես հենց նրա ջանքերի շնորհիվ է Ֆրանսիան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Պատրիկ Դևեջյանը ծնվել է 1944 թվականի օգոստոսի 26-ին ֆրանսիական Ֆոնտենբլո քաղաքում: Դևեջյանների ընտանիքն Արևմտյան Հայաստանից է, նրա անդամների մեծ մասը զոհվել է 1915-1923 թթ. Ցեղասպանության ժամանակ: Պատրիկի հորը` Ռոլանդ Դևեջյանին, միայն հրաշքով է հաջողվել փրկվել` հայտնվելով Հալեպում: Այնտեղից նա ուրիշ հայերի հետ միասին գաղթել է Ֆրանսիա (Փարիզ): Որոշ ժամանակ անց նա ծանոթացել է իր ապագա կնոջ` Մոնիկա Վալուայի հետ: Նրանք պսակադրվել են հայկական եկեղեցում: Պատրիկի ծնվելուց հետո ընտանիքը Փարիզից տեղափոխվել է Անտոնի փոքրիկ քաղաք, իսկ 7 տարեկան հասակում Պատրիկին ուղարկել են Սևր քաղաք, քանի որ այնտեղ էր գտնվում Անտոնիին ամենամոտ հայկական վարժարանը: Ռոլանդ Դևեջյանի համար կարևոր էր, որ որդին սովորի հենց հայկական դպրոցում:
Հայկական վարժարանը և հանրակրթական դպրոցն ավարտելուց հետո Պատրիկը որոշել է ընդունվել իրավաբանական ֆակուլտետ: Բացի իրավագիտությունից, նրան հետաքրքրում էին նաև քաղաքականությունը և հասարակական գործունեությունը: Փարիզի քաղաքական գիտությունների դպրոցում դասընթացների ժամանակ նա հարում է երիտասարդական ձախ ճակատին և շուտով դառնում շարժման առաջնորդներից մեկը: 1964 թվականից Պատրիկ Դևեջյանը փաստացի սկսել է իր քաղաքական կարիերան, իսկ 1971 թվականին անդամակցել է «Միավորում` հաջակցություն Հանրապետությանը» կուսակցությանը (RPR): Երկար ժամանակ Պատրիկը պաշտպանել է իր կուսակիցների շահերը տարբեր ատյանների դատարաններում և դա արել է այնպիսի հաջողությամբ, որ նրան նկատել է կուսակցության առաջնորդներից մեկը` Ժակ Շիրակը: «Մի անգամ Ժակ Շիրակն ինձ խնդրեց իր հետ կապված գործերից մեկի ժամանակ գլխավորել փաստաբանների թիմը: Դրանից հետո ես 20 անգամ դատարանում ներկայացրել եմ Ժակ Շիրակի շահերը և միշտ հաղթել եմ», - հիշում է Դևեջյանը:
1978 թվականին Պատրիկն ընտրվել է իր հայրենի Անտոնիի քաղաքային խորհրդի անդամ, իսկ 1983 թվականին հաղթել է քաղաքապետի ընտրություններում: «Հայրս միշտ բողոքում էր, որ քաղաքում ոչ մի հայկական բան չկա: Իմ ընտրվելուց հետո փոքր եկեղեցի և դպրոց կառուցեցինք` չնայած որ քաղաքում հայկական ընտանիքներ գրեթե չկային», - պատմում է Դևեջյանը:
1981 թվականին Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի (ASALA) անդամները Փարիզում գրավեցին թուրքական դեսպանատունը ՝ 15 ժամ այնտեղ պահելով ավելի քան 50 պատանդների: Պատրիկ Դևեջյանն առաջիններից էր, ով իր հայրենակիցներին կոչ է արել միավորվել և սեփական օրինակով ցույց է տվել, որ յուրաքանչյուր հայ պետք է մասնակցի ընդհանուր պայքարին: Նա հրաժարվել է մասնակցել քաղաքապետի ընտրություններին, քանի որ պատրաստվում էր դատարանում պաշտպանել 4 երիտասարդ հայ զինյալների: «Ես ընդհանրապես չեմ տատանվել, հայկական համայնքի պատվի հարցն էր: Այդ շրջանում Ֆրանսիայի հայերը կարծես թե արթնացան երկարատև քնից»,- ասել է նա, գրում է Golosarmenii.am-ը:
Պաշտպանական թիմում երկրի լավագույն փաստաբաններն էին` Պատրիկի ընկերները և գործընկերները` Լեքլերք Տեյջանը և Ֆրանսուա Ասլանյանը: Դևեջյանը և նրա թիմը հասան նրան, որ դատարանի նախագահն արգելեց նիստի մասնակիցներին մեղադրյալներին ահաբեկիչներ անվանել` պահանջելով կիրառել «կոմբատան» (զինյալ) տերմինը: «Չափազանց կարևոր է, որ հասարակությունը հասկանա գործի էությունը, Հայկական հարցի ակունքները: Ահաբեկչությունը և ցեղասպանությունն այն է, ինչն իրականացվել է հայ ժողովրդի դեմ, սակայն մեր դիմաց նստած մարդիկ ահաբեկիչներ չեն, նրանք ահաբեկչության և ցեղասպանության զոհերի սերունդներն են», - դատարանի առաջին նիստի ժամանակ ընդգծել է Դևեջյանը: Դատավճռի ընթերցման ժամանակ և դրանից հետո տեղի ունեցան մի շարք հատկանշական իրադարձություններ: «Մեղադրյալնե´ր, ոտքի´» բառերի վրա ներկաների մեծ մասը (հայեր էին) ոտքի են կանգնել: Իսկ երբ խոսքը գնացել է թուրքական կողմին ֆինանսական փոխհատուցում տալու մասին, երգչուհի Ռոզի Արմենը երգել է «Զարթնի´ր, Լաո´» երգը, և նրան միացել են դահլիճի բազմաթիվ ձայներ` այդ թվում նաև Պատրիկ Դևեջյանինը:
Այդ աղմկահարույց դատական գործընթացից հետո Դևեջյանը վերադառնում է քաղաքականություն և արդեն 1986 թվականին ընտրվում է ֆրանսիական խորհրդարանի պատգամավոր: 1995 թվականին Ժակ Շիրակը Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում առաջադրում է իր թեկնածությունը և Դևեջյանին նշանակում է իր անձնական խորհրդական, իսկ ընտրություններում Շիրակի հաղթանակից հետո Պատրիկ Դևեջյանը դառնում է քաղաքական հարցերով նախագահի խորհրդական:
Ֆրանսիայի հայ համայնքի օրակարգում հասունանում էր Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստը պաշտոնապես ճանաչելու հարցը: Կարճ ժամանակահատվածում Դևեջյանին հաջողվում է պատրաստել և լոբբիստական աշխատանք իրականացնել այդ ուղղությամբ: Չնայած որոշակի դիմադրությանը և հակառակ նախագահի կամքին` 2001 թվականին ընդունեց «1915-23 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության փաստը պաշտոնապես ճանաչելու մասին» օրենքը և նախագահը ստիպված էր ստորագրել այն: «Ժակ Շիրակը Թուրքիայի կողմնակից էր և ակտիվորեն աջակցում էր վերջինիս եվրաինտեգրման հարցերում, սակայն այն բանից հետո, երբ նա այցելեց Հայաստան, զգաց հայ ժողովրդի և հայկական հողի ողջ ջերմությունը, նա հասկացավ, որ խորապես մոլորության մեջ էր», - հիշում է Դևեջյանը:
Պատրիկ Դևեջյանը մի քանի տարի կարևոր պաշտոններ է զբաղեցրել Ֆրանսիայի կառավարությունում: 2004-2005 թվականներին եղել է արդյունաբերության, իսկ 2008-2009 թվականին` տնտեսության վերականգնման նախարար:
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում Սարկոզիի ընտրվելուց հետո Դևեջյանը նշանակվել է իշխող «Ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար: 2012 թվականին Նիկոլա Սարկոզիի պարտությունից հետո Դևեջյանը երկու անգամ վերընտրվել է խորհրդարանի պատգամավոր: Պատգամավոր եղած ժամանակ նա հասել է իր վարչության կողմից Հայաստանի Տավուշի մարզի համար ֆինանսական օգնության տրամադրման: Պատրիկ Դևեջյանի ակտիվ աջակցության շնորհիվ ստեղծվել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության շրջանակը», որի մեջ ընդգրկվել են ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ ամբողջ երկրից:
Ի դեպ, Պատրիկի հաղթած բազմաթիվ գործերից մեկը կարելի է համարել Մոնթե Մելքոնյանի (Ավո) գործը: 1982 թվականին Մոնթեն ձերբակալվում է Փարիզում` կեղծ փաստաթղթերով ճամփորդելու, ինչպես նաև Փարիզում թուրքական հյուպատոսության վրա հարձակմանը մասնակցելու մեղադրանքով, գրում է All-armenia.com-ը:
Պատրիկն ամուսանցած է, ունի 4 երեխա, որոնք նույնպես սովորել են հայկական դպրոցում:
Դևեջյանն ակտիվորեն պայքարում է հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների իրավունքների ընդլայնման, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեորեն հետապնդելի դարձնելու համար, ինչի համար նրան անվանում են «Թուրքիայի գլխացավանք»: Թուրքական Miliyet թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ «Մինչև ե՞րբ եք պայքարելու» հարցին Դևեջյանը պատասխանել է. «Մինչև մահ: Դա հոգնեցնող է, սակայն պատվի հարց է»:

Patrick Devedjian - Advocate of Chirac, Close Adviser of Sarkozy: Armenian, who Fight for Rights of ASALA and Monte during Court Hearings
''Since my childhood, my father told stories about Armenia, about the exploits of Arabo, Zoravar Andranik, about how Musa-Dag was defended, and, of course, about the reasons which forced us to leave our native lands. He constantly told me: "You are Armenian, you are from Armenia'', Patrick Devedjian, personal advocate of Jacques Chirac, close adviser of Nicolas Sarkozy said in an interview with Le Figaro.
Devedjian was born in Fontainebleau, Seine-et-Marne. He is the grandson of the Armenian zoologist and Ottoman bureaucrat Karekin Devedjian. His father was born in Sivas, Ottoman Empire and arrived in France after escaping the Armenian Genocide by a miracle.  In France he met his future wife, Monica Valua, with whom he got married in the Armenian church.
After Patrick was born, the family moved from Paris to the small town of Antony. Devedjian received his early education in an Armenian school in Sèvres. It was important for Roland Devedjian that his son studied in an Armenian school. After graduating from the school Patrick decided to continue his education in the Faculty of Law.
Along with jurisprudence, Patrick was interested in politics and social activities. During his study at the Paris School of Political Science, he joined the youth left front and quickly gained the position of one of the leaders of the movement. Since 1964, Patrick Devedjian actually began his political career, and in 1971 joined the Rally for the Republic (RPR) party.
For a long time Patrick defended the interests of his party members in courts of various instances and did it so successfully that one of the party leaders, Jacques Chirac, noticed him.
''Once, Jacques Chirac asked me to lead a team of lawyers in one of the cases related to him personally. Since then, I have represented the interests of Jacques Chirac 20 times during the court hearings and have always won,'' recalls Devedjian.
In 1978, Patrick was elected to the municipal council of his hometown, Antony, and in 1983 Devedjian was elected Mayor of the city. ''My father was always complaining that there were no Armenian buildings in the city. After my election, a small church and a school were built, despite the fact that there were practically no Armenian families in the city,'' said Devedjian.
In 1981, members of the Secret Army for the Liberation of Armenia (ASALA) seized the Turkish embassy in Paris. Operation "Van" not only played an important role in the struggle for the solution of the Armenian question, but also rallied Armenian communities around the world.
Patrick Devedjian was one of the first to call on his compatriots to unite and showed by personal example that every Armenian should have their participation in the struggle.
He refused to take part in elections of Mayor because he had to defend four young Armenians during the court hearings. ''I didn’t hesitate at all; the honor of the Armenian community was at stake. At that time, Armenians of France woke up after a long hibernation'', said Devedjian.
The defense team included Patrick’s best lawyers, friends and colleagues. Devedjian and his team have ensured that the chairman of the court banned the participants of the hearings from calling the defendants terrorists instead demanding to use the term "combatant" (fighters).
"It was extremely important for the society to understand the essence of the issue, the origins of the Armenian question. Terrorism and genocide are what were committed against the Armenian people, but the people sitting in front of you are not terrorists, they are descendants of the victims of terrorism and genocide'', Devedjian emphasized during the first day of the hearings.
During the sentencing and after it a number of significant events occurred. When the  defendantss were asked to stand up everybody in the court (mainly Armenians) stood up.  And when it came to the financial compensation which had be paid to the consulate, French-Armenian singer Rosy Armen sang the song "Wake up, Lao" after which everybody begun to sing.
After this case Devedjian returned to politics and in 1986, he also became a Deputy in the National Assembly. In 1995, Jacques Chirac declared candidacy for French presidential election and appointed Devedjian as his personal adviser, and after Chirac’s victory in the elections, Patrick Devedjian was appointed as his personal adviser on political issues.
The most important issue of the agenda of Armenian community of France was the question of the official recognition of the Armenian Genocide by France. In a short period of time, Devedjian managed to raise this question.
Despite certain resistance of the president himself, in 2001 the law on "Official recognition of the fact of the Armenian Genocide in 1915-1923 in the Ottoman Empire" was adopted, and the French President had to sign it.
"Jacques Chirac was an ardent supporter of Turkey and actively supported its membership to the European Union, but after visiting Armenia and seeing Tsitsernakaberd, after feeling all the warmth of the Armenian people and the Armenian land, he realized that he was deeply mistaken," Devedjian recalled.
After the 2007 presidential election and Nicolas Sarkozy’s election as President of the Republic, Devedjian became the President of the ''Union for a Popular Movement'' party. Devedjian was re-elected as Deputy of National Assembly six times. During those years he demanded financial support for Tavush Province in Armenia.
Also, thanks to Patrick Devedjian’s efforts the "Friendship group with the Nagorno-Karabakh Republic" was created, which included influential politicians from across the country. By the way, one of the many cases won by Patrick during his practice as lawyer is the case of Monte Melkonyan (Avo), who died in Karabakh. In 1982, he was arrested in Paris on charges of traveling with false documents, as well as of being implicated in the attack on the Turkish consulate in Paris.
Devedjian is an active fighter for the rights of representatives of the Armenian Diaspora and for criminal prosecution for denying the Armenian Genocide.
In an interview with the Turkish newspaper Miliyet, in an answer to the question how long he's going to struggle, Devedjian replied: "Until death."