Պատրիկ Դևեջյան. Շիրակի փաստաբանն ու Սարկոզիի ընկերը, հայ, ով դատարանում պաշտպանել է ԱՍԱԼԱ-ի զինյալներին
«Մանկությունից լսել եմ հայրիկիս պատմությունները Հայաստանի մասին, Արաբոյի, Զորավար Անդրանիկի սխրագործությունների մասին, այն մասին, թե ինչպես են պաշտպանել Մուսա լեռը, և, իհարկե, պատճառների մասին, որոնք մեզ ստիպել են թողնել հայրենի հողը: Նա ամեն անգամ կրկնում էր. «Դու հայ ես, քո արմատները Հայաստանից են»», - Le Figaro-ին տված հարցազրույցներից մեկի ժամանակ պատմել է Պատրիկ Դևեջյանը` Ժակ Շիրակի անձնական փաստաբանը և Սարկոզիի ընկերը, հայ, ով արդեն 20 տարի է ֆրանսիացի ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչներից է: Մեծապես հենց նրա ջանքերի շնորհիվ է Ֆրանսիան ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Պատրիկ Դևեջյանը ծնվել է 1944 թվականի օգոստոսի 26-ին ֆրանսիական Ֆոնտենբլո քաղաքում: Դևեջյանների ընտանիքն Արևմտյան Հայաստանից է, նրա անդամների մեծ մասը զոհվել է 1915-1923 թթ. Ցեղասպանության ժամանակ: Պատրիկի հորը` Ռոլանդ Դևեջյանին, միայն հրաշքով է հաջողվել փրկվել` հայտնվելով Հալեպում: Այնտեղից նա ուրիշ հայերի հետ միասին գաղթել է Ֆրանսիա (Փարիզ): Որոշ ժամանակ անց նա ծանոթացել է իր ապագա կնոջ` Մոնիկա Վալուայի հետ: Նրանք պսակադրվել են հայկական եկեղեցում: Պատրիկի ծնվելուց հետո ընտանիքը Փարիզից տեղափոխվել է Անտոնի փոքրիկ քաղաք, իսկ 7 տարեկան հասակում Պատրիկին ուղարկել են Սևր քաղաք, քանի որ այնտեղ էր գտնվում Անտոնիին ամենամոտ հայկական վարժարանը: Ռոլանդ Դևեջյանի համար կարևոր էր, որ որդին սովորի հենց հայկական դպրոցում:
Հայկական վարժարանը և հանրակրթական դպրոցն ավարտելուց հետո Պատրիկը որոշել է ընդունվել իրավաբանական ֆակուլտետ: Բացի իրավագիտությունից, նրան հետաքրքրում էին նաև քաղաքականությունը և հասարակական գործունեությունը: Փարիզի քաղաքական գիտությունների դպրոցում դասընթացների ժամանակ նա հարում է երիտասարդական ձախ ճակատին և շուտով դառնում շարժման առաջնորդներից մեկը: 1964 թվականից Պատրիկ Դևեջյանը փաստացի սկսել է իր քաղաքական կարիերան, իսկ 1971 թվականին անդամակցել է «Միավորում` հաջակցություն Հանրապետությանը» կուսակցությանը (RPR): Երկար ժամանակ Պատրիկը պաշտպանել է իր կուսակիցների շահերը տարբեր ատյանների դատարաններում և դա արել է այնպիսի հաջողությամբ, որ նրան նկատել է կուսակցության առաջնորդներից մեկը` Ժակ Շիրակը: «Մի անգամ Ժակ Շիրակն ինձ խնդրեց իր հետ կապված գործերից մեկի ժամանակ գլխավորել փաստաբանների թիմը: Դրանից հետո ես 20 անգամ դատարանում ներկայացրել եմ Ժակ Շիրակի շահերը և միշտ հաղթել եմ», - հիշում է Դևեջյանը:
1978 թվականին Պատրիկն ընտրվել է իր հայրենի Անտոնիի քաղաքային խորհրդի անդամ, իսկ 1983 թվականին հաղթել է քաղաքապետի ընտրություններում: «Հայրս միշտ բողոքում էր, որ քաղաքում ոչ մի հայկական բան չկա: Իմ ընտրվելուց հետո փոքր եկեղեցի և դպրոց կառուցեցինք` չնայած որ քաղաքում հայկական ընտանիքներ գրեթե չկային», - պատմում է Դևեջյանը:
1981 թվականին Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի (ASALA) անդամները Փարիզում գրավեցին թուրքական դեսպանատունը ՝ 15 ժամ այնտեղ պահելով ավելի քան 50 պատանդների: Պատրիկ Դևեջյանն առաջիններից էր, ով իր հայրենակիցներին կոչ է արել միավորվել և սեփական օրինակով ցույց է տվել, որ յուրաքանչյուր հայ պետք է մասնակցի ընդհանուր պայքարին: Նա հրաժարվել է մասնակցել քաղաքապետի ընտրություններին, քանի որ պատրաստվում էր դատարանում պաշտպանել 4 երիտասարդ հայ զինյալների: «Ես ընդհանրապես չեմ տատանվել, հայկական համայնքի պատվի հարցն էր: Այդ շրջանում Ֆրանսիայի հայերը կարծես թե արթնացան երկարատև քնից»,- ասել է նա, գրում է Golosarmenii.am-ը:
Պաշտպանական թիմում երկրի լավագույն փաստաբաններն էին` Պատրիկի ընկերները և գործընկերները` Լեքլերք Տեյջանը և Ֆրանսուա Ասլանյանը: Դևեջյանը և նրա թիմը հասան նրան, որ դատարանի նախագահն արգելեց նիստի մասնակիցներին մեղադրյալներին ահաբեկիչներ անվանել` պահանջելով կիրառել «կոմբատան» (զինյալ) տերմինը: «Չափազանց կարևոր է, որ հասարակությունը հասկանա գործի էությունը, Հայկական հարցի ակունքները: Ահաբեկչությունը և ցեղասպանությունն այն է, ինչն իրականացվել է հայ ժողովրդի դեմ, սակայն մեր դիմաց նստած մարդիկ ահաբեկիչներ չեն, նրանք ահաբեկչության և ցեղասպանության զոհերի սերունդներն են», - դատարանի առաջին նիստի ժամանակ ընդգծել է Դևեջյանը: Դատավճռի ընթերցման ժամանակ և դրանից հետո տեղի ունեցան մի շարք հատկանշական իրադարձություններ: «Մեղադրյալնե´ր, ոտքի´» բառերի վրա ներկաների մեծ մասը (հայեր էին) ոտքի են կանգնել: Իսկ երբ խոսքը գնացել է թուրքական կողմին ֆինանսական փոխհատուցում տալու մասին, երգչուհի Ռոզի Արմենը երգել է «Զարթնի´ր, Լաո´» երգը, և նրան միացել են դահլիճի բազմաթիվ ձայներ` այդ թվում նաև Պատրիկ Դևեջյանինը:
Այդ աղմկահարույց դատական գործընթացից հետո Դևեջյանը վերադառնում է քաղաքականություն և արդեն 1986 թվականին ընտրվում է ֆրանսիական խորհրդարանի պատգամավոր: 1995 թվականին Ժակ Շիրակը Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում առաջադրում է իր թեկնածությունը և Դևեջյանին նշանակում է իր անձնական խորհրդական, իսկ ընտրություններում Շիրակի հաղթանակից հետո Պատրիկ Դևեջյանը դառնում է քաղաքական հարցերով նախագահի խորհրդական:
Ֆրանսիայի հայ համայնքի օրակարգում հասունանում էր Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստը պաշտոնապես ճանաչելու հարցը: Կարճ ժամանակահատվածում Դևեջյանին հաջողվում է պատրաստել և լոբբիստական աշխատանք իրականացնել այդ ուղղությամբ: Չնայած որոշակի դիմադրությանը և հակառակ նախագահի կամքին` 2001 թվականին ընդունեց «1915-23 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության փաստը պաշտոնապես ճանաչելու մասին» օրենքը և նախագահը ստիպված էր ստորագրել այն: «Ժակ Շիրակը Թուրքիայի կողմնակից էր և ակտիվորեն աջակցում էր վերջինիս եվրաինտեգրման հարցերում, սակայն այն բանից հետո, երբ նա այցելեց Հայաստան, զգաց հայ ժողովրդի և հայկական հողի ողջ ջերմությունը, նա հասկացավ, որ խորապես մոլորության մեջ էր», - հիշում է Դևեջյանը:
Պատրիկ Դևեջյանը մի քանի տարի կարևոր պաշտոններ է զբաղեցրել Ֆրանսիայի կառավարությունում: 2004-2005 թվականներին եղել է արդյունաբերության, իսկ 2008-2009 թվականին` տնտեսության վերականգնման նախարար:
Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում Սարկոզիի ընտրվելուց հետո Դևեջյանը նշանակվել է իշխող «Ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար: 2012 թվականին Նիկոլա Սարկոզիի պարտությունից հետո Դևեջյանը երկու անգամ վերընտրվել է խորհրդարանի պատգամավոր: Պատգամավոր եղած ժամանակ նա հասել է իր վարչության կողմից Հայաստանի Տավուշի մարզի համար ֆինանսական օգնության տրամադրման: Պատրիկ Դևեջյանի ակտիվ աջակցության շնորհիվ ստեղծվել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ բարեկամության շրջանակը», որի մեջ ընդգրկվել են ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ ամբողջ երկրից:
Ի դեպ, Պատրիկի հաղթած բազմաթիվ գործերից մեկը կարելի է համարել Մոնթե Մելքոնյանի (Ավո) գործը: 1982 թվականին Մոնթեն ձերբակալվում է Փարիզում` կեղծ փաստաթղթերով ճամփորդելու, ինչպես նաև Փարիզում թուրքական հյուպատոսության վրա հարձակմանը մասնակցելու մեղադրանքով, գրում է All-armenia.com-ը:
Պատրիկն ամուսանցած է, ունի 4 երեխա, որոնք նույնպես սովորել են հայկական դպրոցում:
Դևեջյանն ակտիվորեն պայքարում է հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների իրավունքների ընդլայնման, Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեորեն հետապնդելի դարձնելու համար, ինչի համար նրան անվանում են «Թուրքիայի գլխացավանք»: Թուրքական Miliyet թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ «Մինչև ե՞րբ եք պայքարելու» հարցին Դևեջյանը պատասխանել է. «Մինչև մահ: Դա հոգնեցնող է, սակայն պատվի հարց է»:

"С детства я рос на рассказах отца об Армении, о подвигах Арабо, Андраника Зоравара, о том, как обороняли Муса-Даг, и, конечно, о причинах, побудивших нас оставить свои родные земли. Он каждый раз повторял мне: "Ты армянин, твои корни из Армении"", - вспоминал в одном из своих интервью журналу Le Figaro Патрик Деведжян - личный адвокат Ширака и друг Саркози, армянин, который на протяжении 20 лет остается одним из самых влиятельных французских политиков, во многом благодаря усилиям которого Франция признала Геноцид армян.
Патрик Деведжян родился 26 августа 1944 года в французском городе Фонтенбло. Семья Деведжянов родом из Западной Армении, большинство ее членов погибли во время Геноцида 1915-1923 гг. Отцу Патрика, Роланду Деведжяну, лишь чудом удалось спастись, оказавшись в сирийском городе Алеппо. Оттуда он вместе с другими армянами эмигрировал во Францию и попал в Париж. Через некоторое время он познакомился со своей будущей женой Моникой Валуа, с которой венчался в армянской церкви. После рождения Патрика семья переехала из Парижа в небольшой город Антони, а в 7-летнем возрасте Патрика отправили в город Севр, так как в Севре находился ближайший к Антони армянский лицей. Ролану Деведжяну было важно, чтобы сын учился именно в армянской школе.
После окончания армянского лицея и общеобразовательной школы Патрик решил поступить наюридический факультет. Наряду с юриспруденцией Патрика интересовала политика и общественная деятельность. На курсах в парижской школе политических наук он примкнул к молодежному левому фронту и быстро завоевал позиции одного из лидеров движения. С 1964 года Патрик Деведжян фактически начал свою политическую карьеру, а в 1971 году вступил в ряды партии "Объединение в поддержку Республики" (RPR). Долгое время Патрик защищал интересы своих однопартийцев в судах различных инстанций и делал это так успешно, что его заметил один из партийных лидеров Жак Ширак. "Однажды Жак Ширак попросил меня возглавить команду адвокатов в одном из дел, связанных с ним лично. С тех пор я 20 раз представлял интересы Жака Ширака в суде и всегда одерживал победу", - вспоминает Деведжян.
В 1978 году Патрик был избран в муниципальный совет своего родного города Антони, а в 1983 году одержал победу на выборах мэра города. "Отец всегда жаловался, что в городе нет ничего армянского. После моего избрания построили небольшую церковь и школу, несмотря на то, что армянских семей в городе практически не было", - рассказывает Деведжян.
В 1981 году члены Армянской секретной армии освобождения Армении (ASALA) захватили турецкое посольство в Париже и удерживали его в течение 15 часов. Операция "Ван" не только сыграла важную роль в борьбе за справедливое решение армянского вопроса, но и сплотила армянские общины по всему миру. Патрик Деведжян стал одним из первых, кто призвал своих соотечественников объединиться и на личном примере показал, что каждый армянин должен участвовать в общей борьбе. Он отказался идти на выборы мэра города по причине того, что ему предстоит защищать в суде четверых молодых армянских бойцов: "Я нисколько не колебался, на кону стояла честь армянской общины. В тот период армяне Франции словно проснулись после долгой спячки", пишет Golosarmenii.am.
В команде защиты были лучшие адвокаты страны, друзья и коллеги Патрика: Леклерк Тейджан и Франсуа Асланян. Деведжян и его команда добились того, чтобы председатель суда запретил участникам заседания называть подсудимых террористами, потребовав употребления термина "комбатан" (бойцы): "Было чрезвычайно важно, чтобы общество понимало суть дела, истоки Армянского вопроса. Терроризм и геноцид – это то, что было совершено против армянского народа, но сидящие перед вами люди - не террористы, они потомки жертв терроризма и геноцида", - подчеркивал во время первого дня заседания Деведжян. В ходе вынесения приговора и после произошел ряд знаменательных событий. На слова "Подсудимые, встаньте!" подавляющее большинство зала, состоящее из армян, встало. А когда зашла речь о финансовой компенсации турецкой стороне, певица Рози Армен запела песню "Проснись, Лао" и ее поддержало в зале множество голосов, в числе которых был и сам адвокат Патрик Деведжян.
После этого громкого процесса Деведжян возвращается к политике и уже в 1986 году избирается в парламент страны. В 1995 году Жак Ширак выдвинул свою кандидатуру на пост президента Франции и назначил Деведжяна своим личным советником, а после победы Ширака на выборах Патрик Деведжян получил пост личного советника президента по политическим вопросам.
В повестке дня в армянской общине Франции назревал вопрос официального признания Францией факта Геноцида армян. За короткий промежуток времени Деведжяну удалось подготовить и пролоббировать этот вопрос. Несмотря на определенное сопротивление и нежелание самого президента, в 2001 году закон об "Официальном признании факта Геноцида армян 1915-1923 гг. в Османской империи" был принят, и президенту пришлось его подписать. "Жак Ширак был ярым сторонником Турции и активно поддерживал ее в вопросах евроинтеграции, однако после того, как он посетил Армению, увидел Цицернакаберд, почувствовал все тепло армянского народа и армянской земли, он понял, что глубоко заблуждался", - вспоминал Деведжян.
Патрик Деведжян несколько лет занимал важные должности в правительстве Франции. В 2004-2005 годах он был министром промышленности, а в 2008-2010 годах – министром по восстановлению экономики.
После избрания Саркози на пост президента Франции Деведжян был назначен генеральным секретарем правящей партии "Союз за народное движение". После поражения Николя Саркози Деведжян дважды переизбирался в парламент. Будучи депутатом, он добился принятия финансовой поддержки от своего департамента для Тавушского района в Армении. Также благодаря активному содействию Патрика Деведжяна во Франции был создан "Круг дружбы с Нагорно-Карабахской Республикой", в который вошли влиятельные политики со всей страны.  Кстати, одним из множества дел, выигранных Патриком за его адвокатскую практику, можно считать дело Монте Мелконяна (Аво), погибшего в Карабахе. В 1982 году тот был задержан в Париже по обвинению в проезде с фальшивыми документами, а также - соучастии в нападении на турецкое консульство в Париже, пишет All-armenia.com.
Патрик женат, имеет четырех детей, которые также учатся в армянском лицее.
Деведжян является активным борцом за расширение прав представителей армянской диаспоры и за уголовное преследование за отрицание Геноцида армян, за что его окрестили "головной болью Турции". В своем интервью турецкой газете Miliyet на вопрос "Как долго будете бороться?" Деведжян ответил: "До самой смерти. Это утомительно, однако это дело чести".