Ադրբեջանի հայտարարություններն ապակառուցողական են և դատապարտելի. Ռ. Ռուբինյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ՀՀ վարչապետը ԱԺ-ում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս փետրվարի 12-ին անդրադարձավ նաև Արցախին և Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, որին հետեց փետրվարի 13-ին Ալիևի կտրուկ արձագանքը: Մասնավորապես նա ասել է. «ով ուժեղ է, նա էլ ճիշտ է»:
Թեմայի հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն մեկնաբանություն խնդրեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանից:
- Պարո՛ն Ռուբինյան, ինչի՞ հետ եք կապում հռետորաբանության կտրուկ կոշտացումը և շեշտադրման փոփոխությունը:
- Այսպիսի հայտարարությունները ոչ մի կերպ չեն նպաստում խաղաղության գործընթացին և ոչ մի կերպ չեն նպաստում արդյունավետ բանակցային պրոցեսի մեկնարկին:
Մեր դիրքորոշումը մնում է նույնը: Եթե ուզում ենք իրապես բովանդակային և արդյունավետ բանակցային գործընթաց և եթե իրապես ուզում ենք խաղաղության շուրջ երկխոսություն՝ պետք է համապատասխան մթնոլորտ, իսկ այդ մթնոլորտը ապահովվում է ագրեսիվ հռետորաբանության և ագրեսիվ գործողությունների բացառմամբ։

"Заявления Азербайджана неконструктивны и предосудительны": Рубен Рубинян (эксклюзив)
Представляя программу правительства Армении в НС РА, премьер-министр страны на заседании 12 февраля затронул также процесс карабахского урегулирования. 13 февраля на это последовала резкая реакция Алиева, который, в частности, сказал: "Кто силен, тот и прав".
ИАА "Армедиа" обратилось за комментарием к председателю постоянной комиссии НС по внешним сношениям, члену фракции "Мой шаг" Рубену Рубиняну.
- Господин Рубинян, с чем Вы связываете резкое ужесточение риторики и смену акцентов?
- Подобные заявления ни в коей мере не способствуют мирному процессу и никоим образом не способствуют началу эффективного переговорного процесса.
Наша позиция остается прежней. Если мы желаем иметь по-настоящему значимый и эффективный переговорный процесс и если мы действительно хотим диалога о мире, нам нужна соответствующая атмосфера, а такая атмосфера поддерживается исключением агрессивной риторики и агрессивных действий.