Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ամփոփել է Վանաձորում անցկացված «Իմ քայլը հանուն Լոռու մարզի» ներդրումային բիզնես համաժողովի աշխատանքները և այն բովանդակային առումով կայացած համարել, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Սա իսկապես նոր նշաձող է: Այս գաղափարը պետք է շարունակվի մյուս բոլոր մարզերում: Ներկա մարզպետները տեսան, որ այս նշաձողից պակաս հաջորդ միջոցառումները պետք է չլինեն»,- ասել է վարչապետը և շնորհակալություն հայտնել համաժողովի բոլոր կազմակերպիչներին:
Միջոցառումը ցույց տվեց, որ Հայաստանում գործարար նոր հնարավորություններ կան և մեզ մնում է աջակցել այդ հնարավորություններն իրացնելու գործում: Մենք ուրիշ նորություն էլ ունենք, «Ամերիա» բանկն իր ծառայություններն է առաջարկել, որ բոլոր ներդրումային ծրագրերի ռիսկայնության գնահատում իրականացնի, գնահատի, թե այդ ծրագրերից որոնք են ռեալ, որոնք են ուշադրության արժանի, որոնք առավել հեռանկարայինները: Մենք պայմանավորվեցինք, որ այդ գնահատումից հետո առավել ուշագրավ ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ կառավարությունն ինքը տեղեկատվություն կտարածի` ներդրողներ ներգրավելու համար:
Այս կարևոր քննարկման արդյունքում ուզում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել մի բանի վրա, որն իմ կարծիքով, տնտեսական հեղափոխության առումով առանցքային նշանակություն ունի: Սովորաբար Հայաստանում մինչև հիմա գործընկերային, կամ ինչպես ասում են՝ կորպորատիվ ծրագրերը, որպես կանոն, ձախողվել են:
Մարդիկ ավելի շատ խուսափում են, ասում են՝ ես իմ գործը դնեմ, իմ գլխի տերը լինեմ, ուրիշի հետ գործ չունենամ, բայց մենք այստեղ տասնյակ նախագծեր տեսանք, որոնք գործընկերային տրամաբանության մեջ կլինեն շատ հաջողակ:
Այս պահը շրջադարձային նշանակություն ունի: Հայաստանում գործընկերային տրամաբանությունը, ցավոք, հաճախ լսել ենք, որ ավարտվում է խաբելով, և Նոր Հայաստանում, այս առումով, պետք է նոր տրամաբանություն գործի: Ամեն գործընկեր պետք է առաջին հերթին բարձր պատասխանատվությամբ վերաբերվի այն գործընկերոջը, որի հետ գործ է անում: Սա շատ կարևոր է:
Պոտենցիալ ներդրողների հետ շփումներում տեսնում եմ, որ այդ իներցիան դեռ կա: Բայց կարծում եմ՝ սա հին մտածողության արգասիք է և պետք է բոլորս ջանք գործադրենք, որպեսզի Նոր Հայաստանում նոր տրամաբանություն աշխատի:
Պետք է լինի գործընկերային նոր մշակույթ, պետք է դուրս գանք խաբելու տրամաբանությունից և պետք է մարդիկ ուս ուսի տան` ընդհանուր հաջողության հասնելու, ավելի մեծ հաջողության հասնելու, նոր մարդկանց ներգրավելու և նոր մարդկանց այդ հաջողության մասնակիցը դարձնելու համար:
Սա իմ ամենակարևոր եզրակացությունն է այսօրվա մեր քննարկումից: Բոլոր գործընկերներին մաղթում եմ փոխադարձ վստահություն: Այսօր ներկաներից շատերը ցույց տվեցին, որ ունենք մարդիկ, որոնք աշխարհն ընկալում են նորովի, որոնց խնդիրն է, որպեսզի իրենց ընկալած աշխարհն իրենք կարողանան իրականություն դարձնել` իրենց գյուղում, իրենց մարզում, իրենց հայրենիքում և իրենց հանրապետությունում:
Բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում այս ճանապարհին: Բոլոր գործընկերներին մաղթում եմ փոխադարձ վստահություն, որն այն ամենակարևոր արժեքն է, որի վրա պետք է իսկապես դողալ: Փոխադարձ վստահության վրա հիմնված ձեռնարկատիրությունն ամենահաջողվածն է, դա երաշխիք է, որ այդ համատեղ ձեռնարկը հաջողություն ունենա: Հույս ունեմ, որ առաջարկված ներդրումային ծրագրերի շրջանակում նոր մարդիկ կհանդիպեն, կհաստատեն նոր գործընկերություն, որում վստահությունն ավելի ու ավելի կբարձրանա, ինչպես բարձր է ՀՀ քաղաքացիների և նրա ընտրած կառավարության միջև առկա վստահությունը: Վստահությունն ամենակարևոր հիմքն է, որի վրա պետք է կառուցվի Նոր Հայաստանը:
Մենք այլևս այն երկրում չենք, որտեղ նորաձև է խաբելը: Մենք մի երկրում ենք, որտեղ ամենակարևոր սկզբունքը վստահությունն է ու վստահությունը չչարաշահելը, այդ վստահությունը նոր ու ավելի կարևոր արժեք ստեղծելու հիմք դարձնելը»,- ընդգծել է վարչապետ Փաշինյանը:

"Отныне мы живем не в той стране, где модно обманывать": Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подвел итоги состоявшегося в Ванадзоре инвестиционного бизнес-форума "Мой шаг во имя Лорийской области", назвав это мероприятие состоявшимся в содержательном плане.
"Это действительно новая планка. Эта идея должна быть продолжена во всех других областях. Действующие губернаторы увидели, что следующие мероприятия должно быть не ниже этой планки", - сказал премьер-министр и поблагодарил всех организаторов форума.
"Мероприятие показало, что в Армении существуют новые возможности для бизнеса, и нам остается только оказать поддержку в реализации этих возможностей. У нас есть еще одна новость: банк "Америа" предложил свои услуги для оценки риска всех инвестиционных программ, чтобы оценить, какие из этих программ являются реальными, какие достойны внимания, какие являются наиболее перспективными. Мы договорились, что после получения этой оценки правительство распространит информацию о наиболее значимых инвестиционных проектах для привлечения инвесторов.
В результате этой важной дискуссии я хочу привлечь ваше внимание к тому, что, по-моему, имеет ключевое значение для экономической революции. Обычно в Армении до сих пор партнерские или, как говорится, корпоративные программы, как правило, были неудачными.
Люди чаще избегают, говорят: "Я открою свое дело, буду сам себе хозяином, не буду иметь дел с другими". Однако здесь мы увидели десятки проектов, которые будут очень успешны в логике партнерства.
Это утверждение имеет поворотное значение. К сожалению, мы часто слышим о том, что логика партнерства в Армении заканчивается обманом, и в Новой Армении в этом смысле должна действовать новая логика. Каждый партнер должен прежде всего ответственно относиться к партнеру, с которым работает. Это очень важно.
При общении с потенциальными инвесторами я вижу, что эта инерция все еще существует. Но я думаю, что это результат старого мышления, и мы должны приложить все усилия, чтобы в Новой Армении действовала новая логика.
Должна быть новая культура партнерства, мы должны выйти из логики обмана, и люди должны встать плечом к плечу, чтобы достичь общего успеха, добиться еще большего успеха, привлечь новых людей и сделать новых людей частью этого успеха.
Это мой самый важный вывод из нашей сегодняшней дискуссии. Желаю всем партнерам взаимного доверия. Многие из присутствующих доказали, что у нас есть люди, которые по-новому воспринимают мир. Задача этих людей заключается в том, чтобы сделать воспринимаемый ими мир действительностью в своей деревне, своей области, своей родине и своей стране.
Желаю всем нам успехов на этом пути. Я желаю всем партнерам взаимного доверия, которое является самой важной ценностью. Основанное на взаимном доверии предприятие является самым успешным, это гарант успешности совместного предприятия. Надеюсь, что в рамках предложенных инвестиционных программ встретятся новые люди, начнется новое партнерство, в котором доверие будет все больше и больше расти так же, как выросло доверие между гражданами Республики Армения и избранным ими правительством. Доверие является самым важным фундаментом, на котором должна быть построена Новая Армения.
Отныне мы живем не в той стране, где модно обманывать. Мы живем в стране, где самым важным принципом является доверие и незлоупотребление доверием, и это доверие необходимо сделать фундаментом для создания новой и более важной ценности", - сказал Пашинян.