Ֆրենկ Փալոնեն դատապարտել է Սումգայիթում հայերի ջարդերը
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնաժողովի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնեն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կապված ադրբեջանական Սումգայիթում հայերի ցեղասպանության 31-րդ տարելիցի հետ: NEWS.am-ի փոխանցմամբ~ այս մասին Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հայտնել է իր Facebook-յան էջում:
Ըստ կոնգրեսականի՝ 31 տարի առաջ ադրբեջանական Սումգայիթում սպանվել և վիրավորվել են հարյուրավոր խաղաղ հայեր: Բռնաբարվել են կանայք և երիտասարդ աղջիկներ, զոհերին խոշտանգել են և այրել:
«Ադրբեջանը ավելի քան 30 տարի փորձում է թաքցնել սումգայիթյան վայրագությունները»,- նշել է կոնգրեսականը:
Նրա խոսքով՝ ավելի շատ մտահոգում է այն, որ այդ իրադարձությունների կազմակերպիչները համարվում են Ադրբեջանի ազգային հերոսներ:
«Չափազանց կարևոր է, որպեսզի ԱՄՆ կառավարությունը ճանաչի և դատապարտի խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները: Այս պատճառով ես շարունակում եմ աջակցել հայ ժողովրդին և այս ջարդերը դատապարտում եմ: Ցավոք, հայ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի կառվարության վերաբերմունքը փաստացի չի փոխվել»,- նշել է Փալոնեն՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է ահաբեկելու հռետորաբանությունը՝ ուղղված Արցախի բնակիչների դեմ:

''На протяжении более 30 лет Азербайджан пытается прикрыть зверства в Сумгаите'': Френк Паллоне
Сопредседатель комиссии по армянским вопросам Конгресса США Френк Паллоне выступил с заявлением в связи с 31-й годовщиной геноцида армян в азербайджанском городе Сумгаит. Как передает NEWS.am, oб этом сообщает Армянский национальный комитет Америки на своей странице в Facebook.
Согласно конгрессмену, 31 год назад сотни мирных армян были убиты и ранены азербайджанцами в Сумгаите. Женщины и молодые девушки были изнасилованы, жертв пытали и сжигали.
''На протяжении более 30 лет Азербайджан пытается прикрыть зверства в Сумгаите'',- отмечает конгрессмен.
По его словам, больше беспокоит то, что организаторы этих событий считаются национальными героями Азербайджана.
''Крайне важно, чтобы правительство США признало и осудило нападения на мирных жителей. Поэтому я продолжаю поддерживать армянский народ и осуждаю эти погромы. К сожалению, отношение правительства Азербайджана к армянскому народу практически не изменилось'',- отметил Паллоне, добавив, что со стороны Азербайджана продолжает звучать риторика запугивания, направленная против жителей Арцаха.