Թե ինչու են ռուս պատգամավորները մասնակցել Բաքվի երթին, պետք է հարցնել հենց նրանց․ Մարիա Զախարովա
Ռուսաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունն ինքնակազմակերպված է Ադրբեջան մեկնել։ Այս մասին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է ի պատասխան հայ լրագրողի հարցի հայտնում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Փետրվարի 26-ին Բաքվում երթ է տեղի ունեցել նվիրված Խաջալուի իրադարձություններին։ Ակցիային մասնակցել են նաև ռուս պատգամավորներ Օքսանա Պուշկինան, Դմիտրի Սավելևն ու Իրինա Ռոդնինան։
«Արցախյան հակամարտությունը բազմաթիվ անմեղ մարդկանց` և՛ ադրբեջանցիների, և՛ հայերի մահ և տառապանք պատճառեց։ Ռուսաստանը միշտ այն մեծ ողբերգություն է համարել և շարունակում է համարել։ Ինձ թվում է, որ սա հայտնի դիրքորոշում է, սակայն ես կցանկանայի այն վերահաստատել», - նշել է Զախարովան։
Դիվանագետի խոսքով` Ռուսաստանը միշտ շահագրգռված է արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում։
«Մեր երկիրը մեծ ջանքեր է գործադրում այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիներ գտնելու հարցում։ Մենք հետագայում ևս դրան առաջնահերթ ուշադրություն ենք դարձնելու», – ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Դուք նշեցիք, որ Բաքվի ակցիային ռուս պատգամավորներ են մասնակցել։ Ինձ թվում է, որ արդար կլիներ իրենց հարցնել, թե ինչպես են իրենք ինքնակազմակերպվել։ ՌԴ ԱԳՆ–ն այդ միջոցառման համակազմակերպիչ չի եղել», – ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով` ավելի լավ է դիմել երթի մասնակիցներին և անձամբ նրանց ուղղել բոլոր հարցերը։ Միևնույն ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ–ի դիրքորոշումն անփոփոխ է։

МИД России - о поездке депутатов РФ в Баку
МИД России не является соучредителем, соорганизатором визита российских парламентариев в Азербайджан. Как передает Sputnik Армения, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ответ на вопрос армянского журналиста о том, кто именно организовал поездку депутатов в Азербайджан и их участие в антиармянской акции.
26 февраля в Баку состоялось шествие в связи с ходжалинскими событиями. В акции приняли участие и российские депутаты Оксана Пушкина, Дмитрий Савельев и Ирина Роднина.
"Страшный кровавый карабахский конфликт принес смерть и страдания множеству невинных людей - и азербайджанцам, и армянам. Россия всегда считала и продолжает считать это огромной трагедией. Мне кажется, это известная позиция, но я хотела бы ее переподтвердить", - отметила Захарова.
По словам дипломата, Россия всегда была заинтересована в решении карабахского конфликта.
"Наша страна прилагает значительные, большие усилия в поиске путей мирного урегулирования этого конфликта. Мы и впредь будем уделять этому первостепенное внимание", - подчеркнула представитель внешнеполитического ведомства России.
"Вы сказали о том, что там принимали участие российские депутаты. Мне кажется, было бы справедливо относительно того, как они самоорганизовались, задать вопрос именно им. Министерство иностранных дел России не являлось соучредителем, соорганизатором данного мероприятия", - добавила Захарова.
По ее словам, лучше обратиться к участникам этого шествия и лично у них выяснить все вопросы. При этом позиция МИД России останется неизменной.