Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Մարտի 1-ի կապակցությամբ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ: Ինչպես փոխանցում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի մամուլի ծառայությունը, ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Ուղիղ 11 տարի առաջ այս օրը՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին, Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի կենտրոնում արյուն հեղվեց:
Օրվա իշխանությունը ապօրինի ուժ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, ինչի հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության 8 քաղաքացիներ սպանվեցին, եւս երկու հոգի մահացավ ավելի ուշ՝ այդ օրը ստացած վերքերից:
Զոհերից հինգը ստացել են հրազենային վնասվածքներ, երեք հոգի զոհվել են «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցի կիրառումից, մեկ հոգի բեկորային վնասվածքից, մեկ հոգի՝ բութ գործիքի հարվածից առաջացած վնասվածքից:
Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց ահա, չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: Եվ հիմա հարկ եմ համարում արձանագրել, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը:
Մարտի 1-ի զոհերը Գոռ Քլոյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գեւորգյանը, Սամվել Հարությունյանը, Համլետ Թադեւոսյանը, Տիգրան Աբգարյանը չեն միայն, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, իր իրավունքի համար պայքարող յուրաքանչյուր ցուցարար, որովհետեւ մարդասպանը՝ ասենք, օրինակ, Դավիթ Պետրոսյանի վրա կրակելիս չի իմացել, որ նա հատկապես Դավիթ Պետրոսյանն է՝ ծնված 1974 թվականի ապրիլի 16-ին Երեւան քաղաքում:
Մարդասպանը չի իմացել, որ կրակում է Դավիթ Պետրոսյանի վրա, բայց հաստատ իմացել է, որ կրակում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու վրա: Հետեւաբար, Մարտի 1-ի զոհերից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոցը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոց է:
2008 թվականի Մարտի 1-ը, սակայն, այդ օրը առավոտյան ծագած երեւույթ չէր պարզապես, այլ երկար տարիներ Հայաստանն ու նրա ժողովրդին կեղեքող ապօրինությունների, ընտրակեղծիքների, քաղաքական սպանությունների, հետապնդումների, ամենաթողության խտացված ժայթքում:
Անթույլատրելի այդ երեւույթները մեր կյանքում ցավալիորեն արագ արտահայտվեցին Երրորդ հանրապետության անկախության հռչակումից հետո, երբ թվում էր, թե ժողովրդավարությունը հաղթել է անշրջելիորեն:
Եվ վատ հիշողությունների բերումով այսօր էլ հաճախ են մտահոգություններ ու մտավախություններ հնչում, թե 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից, ժողովրդավարության հաղթանակից հետո նույնպես Հայաստանը հնարավոր է ընկնի այն նույն շրջափուլի մեջ, ինչի մեջ ընկավ անկախություն ստանալուց շատ չանցած:
Եվ այսօր՝ 2019 թվականի Մարտի 1-ին, ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ վերադարձ անցյալի բարքերին ու հարաբերություններին չի կարող լինել: Հայաստանը չի վերադառնալու կոռուպցիայի, քաղաքական հետապնդումների, քաղաքական բռնությունների, իրավունքների արհամարհման ու ոտնահարման, ամենաթողության ու լկտիության ժամանակներին:
Նաեւ արձանագրելու համար մեր համընդհանուր հավատարմությունը 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքներին, որպես Հայաստանի Հանրապետության ղեկավար՝ պետության անունից ներողություն եմ խնդրում 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
Ներողություն եմ խնդրում նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքների, իշխանության վերնախավի կողմից կազմակերպված եւ համակարգված ապօրինությունների, կոռուպցիայի, քաղաքական սպանությունների համար՝ արձանագրելով, որ բռնությունով հարցեր լուծելու էջը փակված է Հայաստանում, եւ այսպես եմ ընկալում քաղաքացիների կողմից մեզ տրված վստահության քվեն:
Հայաստանը իրավունքի ու արդարության, ճշմարտության ու արժեքների երկիր դարձնելն է մեր համատեղ առաքելությունը, եւ այդ առաքելությունից մենք չենք շեղվելու ոչ մի միլիմետր:
Սա չի նշանակում, թե այսօրվա Հայաստանում այլեւս չկան ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարման, նույնիսկ կաշառքի ու բռնության դեպքեր: Նման դեպքեր, ցավոք սրտի, դեռ կան, կարող են լինել: Բայց յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հարյուր տոկոսով վստահ լինի, որ կառավարությունը, վարչապետը որեւէ ապօրինության ոչ թե հովանավորն է ու համակարգողը, այլ հակառակորդը ու հակոտնյան:
Ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարումների, չարաշահումների դեմ պայքարում, իշխանության վերնախավի կողմից թույլ տրված հանցագործությունների բացահայտման գործում մենք հաղթելու ենք անխուսափելիորեն, որովհետեւ ժողովուրդը եւ կառավարությունը միասնական են, իսկ այսպիսի միասնությունը անպարտելի է ու աներեր:
Եվ արտահայտելու համար մեր հենց այսպիսի միասնությունը, մեր համատեղ նվիրվածությունը արդարությանը, օրինականությանը, ժողովրդավարությանը, իրավունքների պաշտպանությանը, այսօր՝ ժամը 18.30-ին բոլորիդ հրավիրում եմ Երեւանի Ազատության հրապարակից երթ իրականացնելու դեպի Մյասնիկյանի արձան: Մենք այս քայլերթով մեր հարգանքի տուրքը կմատուցենք Մարտի 1-ի, քաղաքական բոլոր սպանությունների զոհերին եւ մեր վճռական ոչը կասենք բռնություններին, անարդարությանը, ապօրինություններին, կոռուպցիային, ընտրակեղծիքներին, իրավունքների ոտնահարմանը:
Եւ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում են եւ ապրելու ենք Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանում:

Our Mission is to Make Armenia a Country of Law: RA Prime Minister on March 1
This day 11 years ago, on March 1, 2008, blood was shed in the center of Yerevan, capital of Armenia.
The then authorities used illegal force against peaceful demonstrators as a result of which 8 Armenian citizens were killed and two others died later from the injuries received on that day. Five of the victims had gunshot wounds; three were killed through the use of a special weapon -Cheryomukha-7, one person died as a result of a fracture injury; another was killed with a blunt tool.
11 years after these events, it is extremely important for us to give a political assessment to what happened. And now I consider it necessary to state that the actions of the ruling elite in 2008 were not at all aimed against a target force, a group or an individual: the main and perhaps the only target of such violence and illegalities was the citizen of the Republic of Armenia, our rights, dignity and freedom.
Gor Kloyan, Armen Farmanyan, Tigran Khachatryan, Hovhannes Hovhannisyan, David Petrosyan, Zakar Hovhannisyan, Grigor Gevorgyan, Samvel Haroutunyan, Hamlet Tadevosyan, Tigran Abgaryan were not the only victims of March 1; the use of lethal force affected every citizen of the Republic of Armenia, because the murderer who shot at David Petrosyan did not know that he was specifically killing a man called David Petrosyan, born on April 16, 1974 in Yerevan. The murderer did not know that he was firing at David Petrosyan, but he knew he was firing on a citizen of the Republic of Armenia. Therefore, the shots fired on the victims of March 1 were targeted at each of us.
However, the March 1, 2008 was not a phenomenon emerged overnight; it was the massive eruption and culmination of long-standing crackdowns, fraud, political killings, persecutions, and arbitrary actions that had oppressed Armenia and its people for many years. Those impermissible phenomena emerged soon after the declaration of independence of the Third Republic, when it seemed that democracy was irreversible in our country.
These ill-omened memories may arouse concerns and fears that after the non-violent velvet popular revolution of 2018, after the triumph of democracy, Armenia could fall into another cycle of turbulences.
Today, on March 1, 2019, I want to make it clear that the return to the past is impossible in our country. Armenia will not return to corruption, political persecutions, political violence and abuse.
I also wish to reaffirm our common commitment to the values of the non-violent velvet popular revolution of spring 2018. As the Head of the Republic of Armenia, I apologize on behalf of the State to all the victims of March 1, 2008, the victims of all political killings that have occurred in Armenia since independence, as well as to all those citizens and political forces subjected to political persecution.
I am also apologizing for the fraud fostered and coordinated by the ruling elites, for illegalities, corruption and political murders. I hereby declare that the page of violence is closed in Armenia. This is my understanding of the vote of confidence received from our citizens.
Our mission is to make Armenia a country of law and justice, truth and values, and we will not deviate from that mission in any way.
This does not mean that there are no cases of illegalities, violations of human rights, and even cases of bribery and violence in today’s Armenia. Unfortunately, such instances still exist in our country. But every Armenian citizen should be confident that the government, the Prime Minister is not the sponsor and the coordinator of illegalities, but the opponent instead. We will definitely succeed in the fight against lawlessness, rights violations, abuses; we will expose the crimes committed by the ruling elite, because the people and the government are united, and our unity is invincible and unshakable.
And to demonstrate our unity, our commitment to justice, legality, democracy, and human rights, I invite all of you for a march from Yerevan’s Liberty Square to Myasnikyan’s statue. We will thereby pay tribute to the victims of March 1 and all political killings. We will thereby say a decisive NO to violence, injustice, lawlessness, corruption, electoral fraud and violation of rights.
Therefore, long live freedom, long live the Republic of Armenia, long live the Republic of Artsakh, long live our children and we as we are living and will live in a free and happy Armenia!