Վրաստանի քաղաքացիներին Եվրոպայում այլևս ապաստան չեն տրամադրի
Եվրամիությունը Վրաստանը համարում է անվտանգ երկիր, ուստի Վրաստանի քաղաքացիները չեն կարող ապաստան ստանալ ԵՄ երկրներում: Այս մասին հայտարարել է հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
«Վիզային ռեժիմի ազատականացումից հետ ԵՄ երկրներ է ժամանել մի քանի հարյուր հազար մարդ և միայն մի քանի հազարն է ապաստան տրամադրելու հայց ներկայացրել…. Միաժամանակ ուզում եմ կոչ անել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին օգտագործել իրենց հնարավորությունները և տեղեկացնել, որ Վրաստանի քաղաքացիները չեն կարող Եվրոպայում ապաստան ստանալ, քանի որ Վրաստանն անվտանգ երկիր է», - ասել է եվրահանձնակատարը:
Վրաստանի քաղաքացիները կարող են ԵՄ երկրներ այցելել առանց վիզայի, սակայն մի շարք եվրոպական երկրներ մտահոգություն էին հայտնել Վրաստանից ժամանած ապաստան հայցողների մեծ թվի կապակցությամբ:

Граждане Грузии не смогут получить убежище в ЕС
Евросоюз считает Грузию безопасной страной, поэтому ее граждане не смогут получить в странах Евросоюза убежище. Об этом, как передает РИА Новости, заявил еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан на пресс-конференции.
"После либерализации визового режима в страны Евросоюза въехало несколько сот тысяч человек и лишь несколько тысяч подали заявки на поиски убежища... При этом хочу призвать представителей СМИ использовать свои возможности и сообщить населению, что граждане Грузии не смогут получить убежище в Европе, так как Грузия - безопасная страна", - сказал еврокомиссар.
Граждане Грузии могут посещать станы Евросоюза без виз, однако ранее представители некоторых европейских стран выразили обеспокоенность из-за большого числа прибывших из Грузии соискателей убежища.