Դրական միտումներ և շոշափելի արդյունքների բացակայություն․ Փաշինյանի բրյուսելյան այցի ամփոփում
Ամփոփելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան այցը՝ կարող ենք արձանագրել, որ կան դրական միտումներ, սակայն շոշափելի արդյունքների սուր պակաս է զգացվում։ Անդրադառնանք ՀՀ-ԵՄ օրակարգի մաս կազմող մի քանի հիմնական հարցերի։
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կրկին օրակարգում է
Շատ կարևոր և դրական է, որ վերականգնվեց ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընդհանուր տրամաբանությունը, մասնավորապես՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից շեշտադրվեց, որ հարաբերությունները կառուցվելու են 2017թ․ նոյեմբերին ստորագրված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հիման վրա։ Կարևորվեց ԵՄ անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի արագ վավերացումը՝ օր առաջ այն լիարժեք կիրառման մեջ դնելու տեսանկյունից։
Խնդիրն այն է, որ ՀՀ վարչապետի բրյուսելյան նախորդ այցի օրակարգում համաձայնագրի հարցը գրեթե բացակայում էր։ Արդյունքում այնպիսի տպավորություն էր ստեղծվել, թե պաշտոնական Երևանն այլ տրամաբանություն է դնում ԵՄ հետ հարաբերությունների հիմքում՝ շեշտադրելով Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության և ժողովրդավարացման գործընթացների դիմաց աջակցության մեծացման հարցը։ Եվրամիությունն, իր հերթին, որևէ կերպ չաջակցեց այդ մոտեցմանը՝ սպասելով իրական արդյունքների և մատնանշելով հարաբերությունների տրամաբանության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Այսօր արդեն գործընթացն ու հարաբերությունները, կարծես, վերադարձել են բնականոն հուն, ինչը դրանց կայուն զարգացման հույսեր է արթնացնում։
Բացի այդ, համաձայնեցման փուլում է գտնվում համաձայնագրի կիրարկման ճանապարհային քարտեզը։ Նշենք, որ ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Պյոտոր Սվիտալսկին հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը մինչև հունվարի վերջ կտա իր դիտարկումները Հայաստանի կողմից մշակված փաստաթղթի վերաբերյալ, իսկ ՀՀ ԱԳ նախարարն այցի նախաշեմին հայտարարել էր, որ մինչև այցը պետք է որ հստակեցված լինեն անելիքները համաձայնագրի իրականացման մասով։ Սակայն միջգերատեսչական հանձնաժողովը դեռ գտնվում է ԵՄ դիտարկումներից բխող փոփոխությունների մշակման գործընթացում։ Այս գործընթացը ՀՀ-ԵՄ ինստիտուցիոնալ սերտ և արդյունավետ համագործակցություն  է պահանջում։ Նաև այս փաստաթուղթը ցույց կտա, թե որքանով է հավակնոտ նոր կառավարության տեսլականը։
ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին, բայց հստակ արդյունքների դիմաց
Եվրամիության բարձր ղեկավարության կողմից արձանագրվեց, որ Եվրամիությունը պատրաստ է շարունակել ֆինանսական և խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ առաջ մղելու երկրում ընթացող բարեփոխումները։ 2017-2020 թվականների համար ԵՄ-ն նախատեսել է 176 մլն եվրոյի աջակցություն տրամադրել մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար բարեփումների համար:
Բացի այդ, հունվարի վերջին Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհաննես Հանն ընդգծել էր, որ ֆինանսական աջակցության մեծացման համար Հայաստանը պետք է մրցունակ ծրագրեր առաջարկի։
Ընդհանուր առմամբ, Բրյուսելում հնչած հայտարարությունները ցույց են տալիս Հայաստանի հետ սերտ համագործակցելու, բարեփոխումներին աջակցելու, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու ԵՄ ցանկությունը։ Սակայն դա չի լինելու այնպես, ինչպես հեղափոխությունից հետո պատկերացնում էին Հայաստանի իշխանությունները. ֆինանսական աջակցությունը տրամադրվելու է հստակ ծրագրերի և հստակ արդյունքների դիմաց։ Ինչպես նշել է Յոհաննես Հանը, ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին իր բոլոր ջանքերում։
Այժմ Հայաստանի խնդիրն է արդյունավետ բարեփոխումներ իրականացնել, հասնել շոշափելի արդյունքների, ինչպես նաև ներկայացնել լավ մշակված, մրցունակ և հավակնոտ ծրագրեր։
Վիզաների ազատականացման հարցով հարկավոր է աշխատել ԵՄ անդամ երկրների հետ
Այս հարցը, բնականաբար, նույնպես եղել է ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպումների օրակարգում։ Արձանագրվել է, որ Հայաստանը կատարել է իր առջև դրված բոլոր պահանջները և կարևորում է այս հարցով երկխոսության հնարավորինս արագ մեկնարկը։
Հարցին բավական ծավալուն անդրադարձ է կատարել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը՝ նշելով, որ Եվրահանձնաժողովը կողմ է վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները սկսելուն, այդ թվում՝ պարտավորվել է անձամբ Յոհաննես Հանի հետ միասին «ավելի ուժեղ երկխոսություն ծավալել այն անդամ պետությունների հետ, որոնք հետևողական են այս հարցում»։
Սա կարևոր ազդակ է ԵՄ կողմից։ Դրական զարգացումների հույս արթնացնող այս հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ Եվրամիությունն ինստիտուցիոնալ առումով որևէ խոչընդոտներ չի տեսնում այս բանակցությունների մեկնարկի համար։ Հետագա զարգացումը ԵՄ անդամ երկրների քաղաքական կամքի հարցն է։
Հաշվի առնելով այս հարցի զգայունությունը ԵՄ անդամ որոշ երկրների համար, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ մայիսին կայանալիք Եվրախորհրդարանի ընտրություններից հետո Եվրահանձնաժողովի կազմը կարող է փոփոխությունների ենթարկվել (հետևաբար, գործող անձանց կամքով պայմանավորված արդյունքների հետ հույս կապելը ռացիոնալ չէ)՝ վիզաների ազատականացման հարցում արդյունքներ ունենալու համար պետք է մեծ և թիրախավորված աշխատանք տանել ԵՄ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրի հետ։ Այդ թվում՝ Հայաստանը պետք է կարողանա այս հարցի շուրջ միանշանակ աջակցություն ստանալ իր ավանդական բարեկամ երկրներից և նրանց օգնությամբ ազդել ԵՄ մյուս անդամների վրա։
Այս հարցը կարող է յուրօրինակ լակմուսի թուղթ ծառայել՝ ցույց տվող, թե Հայաստանի նոր իշխանությունները որքանով են կողմնորոշվում ԵՄ ներքին բարդ խճանկարում և որքանով կկարողանան արդյունավետ կառուցել համագործակցությունը ԵՄ անդամ երկրների հետ։ Դա հետագայում հիմք կապահովի նաև այլ հարցերի առաջ մղման համար։
Այս փուլում դեռևս նման հետևողական աշխատանքը և առավել ևս այս ուղղությամբ իրական արդյունքները տեսանելի չեն։
Ամփոփելով կարող ենք արձանագրել, որ այս փուլում առնվազն հայտարարությունների մակարդակով հաջողվել է հարթել առաջացած լարվածությունն ու հարաբերություններին որոշակի դրական դինամիկա հաղորդել։ Սակայն շոշափելի արդյունքների էական պակաս է զգացվում։ Դրանց հասնելու համար մեծ հետևողականություն և նախաձեռնողականություն, ինչպես նաև ԵՄ հետ ինստիտուցիոնալ համագործակցության որակի բարելավում կպահանջվի։
Ի դեպ, կարևոր է հետևողականություն ցուցաբերել նաև Հայաստանի համար մեծագույն կարևորություն ունեցող այնպիսի հարցերում, ինչպիսին է, օրինակ, դոնորների համաժողովի կազմակերպումը։ Դրա մասին Երևանում խոսեց Յոհաննես Հանը, սակայն Բրյուսելում այդ հարցը ո՛չ հայկական, ո՛չ եվրոպական կողմը չշոշափեցին։

Армения-ЕС: позитивные тенденции и отсутствие ощутимых результатов
Подводя итоги последнего визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Брюссель, который состоялся на прошлой неделе, можно констатировать, что есть позитивные тенденции, но ощущается острая нехватка ощутимых результатов. Рассмотрим некоторые ключевые вопросы, которые являются частью повестки Армения-ЕС.
Соглашение Армения-ЕС - вновь в повестке
Очень важно и позитивно, что восстановлена общая логика отношений Армения-ЕС. В частности, власти Армении подчеркнули, что отношения Армении и Евросоюза будут построены на основе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, подписанного в ноябре 2017 года. Была подчеркнута важность скорейшей ратификации Соглашения со стороны стран-членов ЕС - с целью его скорейшего претворения в жизнь.
Проблема в том, что вопрос Соглашения Армения-ЕС практически не обсуждался во время предыдущего визита премьер-министра РА в Брюссель. В результате сложилось впечатление, что официальный Ереван придает другую логику отношениям с ЕС, делая упор на увеличении поддержки со стороны ЕС постреволюционных и демократических перемен в Армении. В свою очередь Европейский Союз никак не поддержал такой подход, ожидая ощутимых результатов и указывая на необходимость сохранения логики отношений.
Но сегодня процесс и взаимоотношения, похоже, вернулись в нормальное русло, что создает надежды на их стабильное развитие.
Кроме того, на стадии согласования находится дорожная карта по реализации Соглашения. Глава представительства ЕС в Армении Петр Свитальский заявил, что Европейский Союз до конца января даст свои замечания по документу, разработанному Арменией, а министр иностранных дел Армении в преддверии своего визита заявил, что необходимо уточнить действия по претворению Соглашения в жизнь. Межведомственная комиссия пока еще находится в процессе разработки изменений, исходящих после мониторинга со стороны ЕС. Этот процесс требует тесного институционального и продуктивного сотрудничества между Арменией и ЕС. И этот документ покажет, насколько видение нового правительства амбициозно.
ЕС готов помочь Армении в случае явных результатов
Руководство Европейского Союза заявило, что ЕC готов и впредь оказывать финансовую и консультативную помощь Армении - для продвижения реформ в стране. На 2017-2020 годы ЕС запланировал выделить 176 миллионов евро - на защиту прав человека и фундаментальные реформы.
Кроме того, находящийся в Армении в конце января комиссар ЕС по вопросам политики соседства и расширения Йоханнес Хан подчеркнул, что для увеличения финансовой помощи Армения должна предложить конкурентоспособные проекты.
В целом заявления, сделанные в Брюсселе, показывают, что ЕС стремится тесно сотрудничать с Арменией, поддерживать реформы и оказывать финансовую помощь. Но это не произойдет так, как это представляли себе армянские власти после революции: финансовая поддержка будет предоставлена ​​в обмен на четкие проекты и четкие результаты. Как сказал Йоханнес Хан, ЕС готов поддержать Армению во всех ее усилиях.
В настоящее время задачей Армении является проведение эффективных реформ, достижение ощутимых результатов и представление хорошо разработанных, конкурентоспособных и амбициозных проектов.
По вопросу визовой либерализации необходимо работать со странами-членами ЕС
Естественно, вопрос виз также был в повестке встреч с руководством ЕС. Было отмечено, что Армения выполнила все свои требования, поставленные перед ней и придает важность началу скорейшего диалога по данному вопросу.
Президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер достаточно много говорил на эту тему, отметив, что Европейская комиссия выступает за начало переговоров по либерализации визового режима, обязав Йоханнеса Ханса "вступить в более тесный диалог с теми государствами-членами, которые в этом вопросе последовательны".
Это важный сигнал для ЕС. Заявление, которое дает надежду на позитивные развития, показывает, что Европейский Союз не видит никаких препятствий для старта переговоров в институциональном смысле. Дальнейшее развитие событий - это вопрос политической воли стран-членов ЕС.
Принимая во внимание деликатность этого вопроса для некоторых стран-членов ЕС, а также тот факт, что состав Европейской комиссии может быть изменен после майских выборов в Европейский парламент (следовательно, нецелесообразно надеяться на результаты, связанные с ныне действующими лицами), необходимо проводить большую и целенаправленную работу отдельно с каждым государством-членом ЕС, чтобы добиться результатов в либерализации визового режима Армения-ЕС. Армения в том числе должна получить однозначную поддержку от своих традиционно дружественных партнеров-стран и с их помощью оказать влияние на другие страны-члены ЕС.
Вопрос либерализации виз может стать своего рода лакмусовой бумажкой, показывающей, насколько новые власти Армении могут ориентироваться в сложной европейской мозаике и в какой степени они смогут наладить эффективное сотрудничество со странами-членами ЕС. В дальнейшем это создаст дополнительную почву для продвижения других вопросов двусторонней повестки.
На данном этапе подобная последовательная работа и тем более ощутимые результаты в этом направлении еще не видны.
Подводя итоги, можно сказать, что на данном этапе - хотя бы на уровне деклараций - удалось снизить создавшуюся напряженность и придать отношениям Армения-ЕС некоторую позитивную динамику. Однако есть нехватка ощутимых результатов. Для их достижения потребуется большая последовательность и инициативность, а также улучшение качества институционального сотрудничества с ЕС.
Кстати, важно показывать последовательность и в вопросах, имеющих большое значение для Армении, таких, например, как организация конференции доноров. Йоханнес Хан говорил об этом в Ереване, однако этот важный вопрос не был поднят в Брюсселе ни со стороны Армении, ни со стороны ЕС.