Մեյը Եվրահանձնաժողովի հետ համաձայնեցրել է Brexit-ի գործարքում փոփոխությունները
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը և եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը համաձայնեցրել են Brexit-ի վերաբերյալ ԵՄ հետ համաձայնագրի տեքստում փոփոխությունները, հայտնում է Reuters-ը:
Ինչպես հայտնել է Մեյի վարչակազմի ղեկավար Դեյվիդ Լիդինգթոնը, կառավարությունը խորհրդարանի քվեարկությանը կներկայացնի երկու նոր փաստաթուղթ:
Առաջինը հաստատում է, որ Եվրամիությունը չի օգտագործում պաշտպանիչ մեխանիզմներ («Բեքստոպ») Հյուսիսային Իռլանդիայի և Իռլանդիայի Հանրապետության միջև սահմանի բացության ապահովման հարցում` որպես «ծուղակ» Մեծ Բրիտանիայի համար:
Երկրորդ փաստաթուղթը պարունակում է կողմերի հավաստիացումները փոխարինել «բեքստոպը» այլընտրանքային տարբերակով (առևտրային համաձայնագրի նմանությամբ) մինչև 2020 թվականի դեկտեմբեր:

Британия согласовала с Еврокомиссией изменения в соглашении по Brexit
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй и председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер согласовали изменения в тексте соглашения c ЕС по Brexit, передает Корреспондент со ссылкой на Reuters.
Об этом стало известно накануне голосования по данному документу в британском парламенте. Как сообщил руководитель аппарата премьера Дэвид Лидингтон, правительство Мэй представит парламентариям два новых документа.
Один будет подтверждать, что Евросоюз не использует защитный механизм ("бэкстоп") по обеспечению открытости границы между Северной Ирландией и Республикой Ирландия в качестве "ловушки" для Великобритании.
Во втором будут содержаться заверения сторон о стремлении заменить "бэкстоп" альтернативным вариантом (вроде торгового соглашения) к декабрю 2020 года.