Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան բարդ հարաբերությունները Սիրիայում
Իրանն ու Թուրքիան մարտի 18-ին թուրք-իրանական սահմանին համատեղ հակաահաբեկչական գործողություն են իրականացրել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն:
Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող ՔԱԿ-ի զինյալների դեմ գործողությունները, հատկապես նախընտրական շրջանում, լավ հնարավորություն են իշխող կուսակցության համար` իր կողմ գրավելու ազգայնական տրամադրություններ ունեցող ընտրազանգվածին: Ուստի, մարտի 31-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ Թուրքիայի նման նախաձեռնությունը միանգամայն սպասելի էր:
Այստեղ առավել հետաքրքրական է այդ գործողությանն Իրանի միանալը. սա ՔԱԿ-ի դեմ թուրք-իրանական առաջին համատեղ գործողությունն է:  Թուրքիան Իրանի հետ ՔԱԿ-ի դեմ համատեղ գործողություն իրականացնելու մասին հայտարարել էր նաև 2018 թվականի հունիսին կայացած նախագահական ընտրություններից առաջ, սակայն Իրանը չմիացավ դրան:
Թուրքական իշխանությունները ՔԱԿ-ի դեմ գործողություններից ոչ միայն որոշակի քաղաքական դիվիդենտներ են քաղում, այլև լուծում են երկրի անվտանգային հարցերը: Իսկ Իրանի համար այս գործողությունն ավելի շատ գլխացավանք  կարող է առաջացնել: Այսպես, Իրանի տարածքում գործում է «Քրդստանի ազատ կյանքի կուսակցությունը», որը համարվում է ՔԱԿ-ի իրանական տարբերակը: 2011 թվականից «Քրդստանի ազատ կյանքի կուսակցության» և իրանական իշխանությունների միջև ոչ պաշտոնական հրադադար է, սակայն ՔԱԿ-ի դեմ գործողությունները կարող են հանգեցնել կուսակցության ակտվացմանը` խնդիրներ առաջացնելով Իրանի ներսում: Թերևս այդ հարցում ունեցած մտահոգություններով էր պայմանավորված նախկինում հայտարարված գործողություններին Իրանի չմիանալը:
Պետք է նկատել, որ այժմ Թեհրանի այդ մտահոգությունները չեն փարատվել, սակայն կարծես թե մղվել են երկրորդ պլան: Վերջին շրջանում սիրիական ճակատում Իրանի համար լուրջ մարտահրավերներ են առաջացել. Սիրիայում իրանական ներկայության դեմ Իսրայելի սկսած արշավին Մոսկվան առանձնապես չի ընդդիմանում, ավելին` ըմբռնումով է մոտենում այդ երկրում իրանական ներկայության հետ կապված Թել-Ավիվի մտահոգությանը (Մոսկվայում մտավախություն ունեն, որ Սիրիան կարող է վերածվել Իրանի և Իսրայելի միջև բախումների թատերաբեմի` հակամարտությունը տեղափոխելով միանգամայն նոր փուլ):
Նման պայմաններում Թուրքիայի աջակցությունն այդ հարցում Թեհրանի համար շատ կարևոր է, քանի որ զգալիորեն կարող է մեղմել Ռուսաստանի ճնշումը. Մոսկվայի համար իմիջային լուրջ հարված կլինի Աստանայի ձևաչափի պառակտումը, ինչը կնվազեցնի սիրիական կարգավորման վրա Մոսկվայի ազդեցությունը:
Թուրքիայի համար թիվ մեկ խնդիրներից համարվող քուրդ զինյալների դեմ պայքարի հարցում Իրանի աջակցությունը թերևս այն գինն է, որ Թեհրանը վճարում է ռուս-իսրայելական համագործակցության առաջ Սիրիայում միայնակ չմնալու համար:
Ընդ որում, Անկարան ևս մտավախությամբ է վերաբերվում տարածաշրջանում իսրայելական ազդեցության մեծացմանը և ամեն կերպ փորձում է կանխել դա: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, վերջին օրերին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հերթական լեզվակռիվն են սկսել` փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցնելով միմյանց հասցեին: Իհարկե, այստեղ մեծ դերակատարում ունի այն, որ երկու երկրում էլ նախընտրական շրջան է, սակայն էրդողան-Նեթանյահու լեզվակռիվը հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ երկու երկրների միջև խորքային տարաձայնությունները պահպանվում են:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ չնայած Թուրքիան դեմ է հանդես գալիս տարածաշրջանում իսրայելական ազդեցության աճին, այս հարցում Իրանին վերջինիս աջակցությունը կարող է սահմանափակ լինել: Թուրքիայի համար այս պահին ավելի կարևոր է Իդլիբի հարցում Ռուսաստանի հետ համաձայնության գալը: Մոսկվային արդեն նյարդայնացնում է Թուրքիայի վերահսկողությանը հանձնված սիրիական այդ նահանգում ահաբեկիչների առկայությունը, և  նա չի բացառում սեփական ուժերով նահանգն ազատագրելու տարբերակը, ինչը բնավ չի բխում Անկարայի տարածաշրջանային շահերից:
Այս համատեքստում հետաքրքրական է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի` Թուրքիա այցի կրկնակի հետաձգումը. առաջին դեպքում պայմանավորված Լավրովի, երկրորդ դեպքում` Չավուշօղլուի ժամանակացույցում առկա ֆորս-մաժորային իրավիճակներով: Նշենք, որ այցի ընթացքում կողմերը պատրաստվում էին քննարկել սիրիական հակամարտությունը և ապրիլի սկզբին նախատեսվող Պուտին-էրդողան հանդիպման նախապատրաստումը:
Իհարկե, հանդիպման հետաձգումները կարող են իսկապես պայմանավորված լինել պաշտոնապես հայտարարված պատճառներով, սակայն չի բացառվում նաև, որ հետաձգումները պայմանավորված են կողմերի միջև Սիրիայում առկա տարաձայնություններով և ընթացող զարգացումներով:
Ըստ էության, Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան Սիրիայում հայտնվել են յուրօրինակ ծուղակում, որից դուրս գալու համար կողմերը դեռևս գործողության ծրագիր չունեն: Ավելին, եթե ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլում կողմերը միակարծիք էին Սիրիայում տևական հրադադար հաստատելու հարցում, ապա այժմ, երբ այդ խնդիրը գրեթե լուծված է, հակամարտության կարգավորման հարցում Մոսկվայի, Անկարայի և Թեհրանի` իրարից միանգամայն տարբերվող մոտեցումները կարող են քաղաքական կարգավորման գործընթացը փակուղի մտցնել:

Why Iran Supports Turkey, Or the Regional Puzzle in Syria
on March 18 Iran and Turkey launched a joint anti-terrorist operation on the Turkish-Iranian border against the militants of the Kurdistan Workers' Party, turkish Interior Minister Suleyman Soylu said.
Operations against PKK militants considered as terrorists in Turkey, especially during the pre-election period, are a good opportunity for the ruling party to attract a nationalist-minded electorate. Therefore, such an operation on the eve of March 31 local elections was quite expected.
It is noteworthy that Iran joined this operation: this is the first Turkish-Iranian joint operation against the PKK. Turkey announced a joint operation with Iran against the PKK on the eve of the general elections in June 2018, but Iran did not join it.
The Turkish authorities not only receive political dividends from operations against the PKK, but also address the country's security issues. And for Iran this operation can become a headache. Thus, it is in Iran that the Party of Free Life of Kurdistan operates, being considered the Iranian counterpart of the PKK.
Since 2011 there has been an unofficial truce between the "Party of Free Life of Kurdistan" and the Iranian authorities and actions against the PKK can instigate the party, which will cause problems inside Iran. Likely due to such concerns Iran has not joined the previously announced operation against the PKK.
Tehran's concerns obviously prevail, but it seems to be implicit.
Moscow doesn’t oppose Israel's campaign against Iranian presence in Syria, moreover, understands Tel-Aviv's concern over the Iranian presence in that country (Moscow fears that Syria may turn into an arena of clashes between Iran and Israel, setting the conflict to a completely new course).
In such conditions Turkey’s support in this issue is essential for Tehran, since it can significantly ease Russia's pressure: a breach of the Astana format could mar Moscow's image and undermine its influence on the settlement of the Syrian crisis.
Iran's backing in a crucial issue  as such for Turkey (in the fight against Kurdish militants) probably is the price that Tehran is ready to pay for Turkey’s support in Syria (as opposing Russian-Israeli cooperation in Syria).
Meanwhile, Ankara is also concerned about the growing influence of Israel in the region and is trying to prevent it. It is interesting that recently Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Turkish President Recep Tayyip Erdogan had a verbal fight. Of course, the pre-election period in both countries plays an important role, but the verbal fight between Erdogan and Netanyahu once again testifies to radical disagreements between the two countries.
It should be noted that regardless of Turkey being against Israeli influence in the region, its support to Iran in this issue may be limited. Now it is more important for Turkey to reach an agreement with Russia over Idlib issue. Moscow is already edgy over presence of terrorists in this Syrian province, transferred under Turkish control, and Russia does not rule out liberation of the province on its own, which is not in Ankara’s regional interests.
In this context it is interesting that Russian FM Segey Lavrov’s visit to Turkey was postponed twice: in the first case because of Lavrov’s schedule, in the second case – the force majeure situation in the schedule of Cavushoglu. During the visit the sides were going to discuss the Syrian conflict and preparation of Putin-Erdogan meeting, scheduled in Moscow early in April.
Of course, the postponement of the meeting may account for officially announced reasons. But it is also not excluded to be due to disagreements between the sides in Syria.
In fact, Russia, Iran and Turkey are trapped in Syria and they do not yet have an action plan as to how to get out of it. Moreover, if in the active phase of hostilities the parties were united in establishing lasting ceasefire in Syria, now, when the issue is almost settled, completely different approaches of Moscow, Tehran and Ankara to the Syrian conflict settlement can let to a deadlock in the political settlement process.