Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան բարդ հարաբերությունները Սիրիայում
Իրանն ու Թուրքիան մարտի 18-ին թուրք-իրանական սահմանին համատեղ հակաահաբեկչական գործողություն են իրականացրել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալների դեմ: Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուն:
Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող ՔԱԿ-ի զինյալների դեմ գործողությունները, հատկապես նախընտրական շրջանում, լավ հնարավորություն են իշխող կուսակցության համար` իր կողմ գրավելու ազգայնական տրամադրություններ ունեցող ընտրազանգվածին: Ուստի, մարտի 31-ին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ Թուրքիայի նման նախաձեռնությունը միանգամայն սպասելի էր:
Այստեղ առավել հետաքրքրական է այդ գործողությանն Իրանի միանալը. սա ՔԱԿ-ի դեմ թուրք-իրանական առաջին համատեղ գործողությունն է:  Թուրքիան Իրանի հետ ՔԱԿ-ի դեմ համատեղ գործողություն իրականացնելու մասին հայտարարել էր նաև 2018 թվականի հունիսին կայացած նախագահական ընտրություններից առաջ, սակայն Իրանը չմիացավ դրան:
Թուրքական իշխանությունները ՔԱԿ-ի դեմ գործողություններից ոչ միայն որոշակի քաղաքական դիվիդենտներ են քաղում, այլև լուծում են երկրի անվտանգային հարցերը: Իսկ Իրանի համար այս գործողությունն ավելի շատ գլխացավանք  կարող է առաջացնել: Այսպես, Իրանի տարածքում գործում է «Քրդստանի ազատ կյանքի կուսակցությունը», որը համարվում է ՔԱԿ-ի իրանական տարբերակը: 2011 թվականից «Քրդստանի ազատ կյանքի կուսակցության» և իրանական իշխանությունների միջև ոչ պաշտոնական հրադադար է, սակայն ՔԱԿ-ի դեմ գործողությունները կարող են հանգեցնել կուսակցության ակտվացմանը` խնդիրներ առաջացնելով Իրանի ներսում: Թերևս այդ հարցում ունեցած մտահոգություններով էր պայմանավորված նախկինում հայտարարված գործողություններին Իրանի չմիանալը:
Պետք է նկատել, որ այժմ Թեհրանի այդ մտահոգությունները չեն փարատվել, սակայն կարծես թե մղվել են երկրորդ պլան: Վերջին շրջանում սիրիական ճակատում Իրանի համար լուրջ մարտահրավերներ են առաջացել. Սիրիայում իրանական ներկայության դեմ Իսրայելի սկսած արշավին Մոսկվան առանձնապես չի ընդդիմանում, ավելին` ըմբռնումով է մոտենում այդ երկրում իրանական ներկայության հետ կապված Թել-Ավիվի մտահոգությանը (Մոսկվայում մտավախություն ունեն, որ Սիրիան կարող է վերածվել Իրանի և Իսրայելի միջև բախումների թատերաբեմի` հակամարտությունը տեղափոխելով միանգամայն նոր փուլ):
Նման պայմաններում Թուրքիայի աջակցությունն այդ հարցում Թեհրանի համար շատ կարևոր է, քանի որ զգալիորեն կարող է մեղմել Ռուսաստանի ճնշումը. Մոսկվայի համար իմիջային լուրջ հարված կլինի Աստանայի ձևաչափի պառակտումը, ինչը կնվազեցնի սիրիական կարգավորման վրա Մոսկվայի ազդեցությունը:
Թուրքիայի համար թիվ մեկ խնդիրներից համարվող քուրդ զինյալների դեմ պայքարի հարցում Իրանի աջակցությունը թերևս այն գինն է, որ Թեհրանը վճարում է ռուս-իսրայելական համագործակցության առաջ Սիրիայում միայնակ չմնալու համար:
Ընդ որում, Անկարան ևս մտավախությամբ է վերաբերվում տարածաշրջանում իսրայելական ազդեցության մեծացմանը և ամեն կերպ փորձում է կանխել դա: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ, վերջին օրերին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը հերթական լեզվակռիվն են սկսել` փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցնելով միմյանց հասցեին: Իհարկե, այստեղ մեծ դերակատարում ունի այն, որ երկու երկրում էլ նախընտրական շրջան է, սակայն էրդողան-Նեթանյահու լեզվակռիվը հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ երկու երկրների միջև խորքային տարաձայնությունները պահպանվում են:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ չնայած Թուրքիան դեմ է հանդես գալիս տարածաշրջանում իսրայելական ազդեցության աճին, այս հարցում Իրանին վերջինիս աջակցությունը կարող է սահմանափակ լինել: Թուրքիայի համար այս պահին ավելի կարևոր է Իդլիբի հարցում Ռուսաստանի հետ համաձայնության գալը: Մոսկվային արդեն նյարդայնացնում է Թուրքիայի վերահսկողությանը հանձնված սիրիական այդ նահանգում ահաբեկիչների առկայությունը, և  նա չի բացառում սեփական ուժերով նահանգն ազատագրելու տարբերակը, ինչը բնավ չի բխում Անկարայի տարածաշրջանային շահերից:
Այս համատեքստում հետաքրքրական է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի` Թուրքիա այցի կրկնակի հետաձգումը. առաջին դեպքում պայմանավորված Լավրովի, երկրորդ դեպքում` Չավուշօղլուի ժամանակացույցում առկա ֆորս-մաժորային իրավիճակներով: Նշենք, որ այցի ընթացքում կողմերը պատրաստվում էին քննարկել սիրիական հակամարտությունը և ապրիլի սկզբին նախատեսվող Պուտին-էրդողան հանդիպման նախապատրաստումը:
Իհարկե, հանդիպման հետաձգումները կարող են իսկապես պայմանավորված լինել պաշտոնապես հայտարարված պատճառներով, սակայն չի բացառվում նաև, որ հետաձգումները պայմանավորված են կողմերի միջև Սիրիայում առկա տարաձայնություններով և ընթացող զարգացումներով:
Ըստ էության, Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան Սիրիայում հայտնվել են յուրօրինակ ծուղակում, որից դուրս գալու համար կողմերը դեռևս գործողության ծրագիր չունեն: Ավելին, եթե ռազմական գործողությունների ակտիվ փուլում կողմերը միակարծիք էին Սիրիայում տևական հրադադար հաստատելու հարցում, ապա այժմ, երբ այդ խնդիրը գրեթե լուծված է, հակամարտության կարգավորման հարցում Մոսկվայի, Անկարայի և Թեհրանի` իրարից միանգամայն տարբերվող մոտեցումները կարող են քաղաքական կարգավորման գործընթացը փակուղի մտցնել:

Почему Иран поддерживает Турцию, или региональный пазл в Сирии
Иран и Турция провели 18 марта совместную антитеррористическую операцию на турецко-иранской границе против боевиков Рабочей партии Курдистана. Об этом заявил министр внутренних дел Турции Сулейман Сойлу.
Действия против боевиков РПК, которую в Турции считают террористической, особенно в предвыборный период, являются хорошей возможностью для правящей партии привлечь националистически настроенный электорат. Поэтому такая операция Турции накануне местных выборов, назначенных на 31 марта, была вполне ожидаемой.
Здесь интереснее присоединение Ирана к этой операции. Это - первая турецко-иранская совместная акция против РПК. Турция объявляла о совместной с Ираном операции против РПК также в преддверии президентских выборов в июне 2018 года, но тогда Иран не присоединился к ней.
Власти Турции не только получают политические дивиденды от действий против РПК, но и решают вопросы безопасности страны. А для Ирана эти действия могут стать головной болью. Так, на территории Ирана действует "Партия свободной жизни в Курдистане", которая считается иранским аналогом РПК. С 2011 года между "Партией свободной жизни в Курдистане" и иранскими властями царит неофициальное перемирие, а действия против РПК могут привести к активизации партии, что может вызвать проблемы внутри Ирана. Скорее всего, из-за опасений по этому поводу Иран не присоединился к ранее объявленным операциям.
Следует отметить, что эти опасения Тегерана сохраняются, но, похоже, они отошли на второй план. Москва не особенно сопротивляется израильской кампании против иранского присутствия в Сирии; более того, она с пониманием относится к озабоченности Тель-Авива по поводу иранского присутствия в этой стране (в Москве опасаются, что Сирия может превратиться в арену столкновений между Ираном и Израилем, выведя конфликт на совершенно новый этап).
В таких условиях поддержка Турции в этом вопросе очень важна для Тегерана, поскольку это может значительно снизить давление России: раскол Астанинского формата может стать серьезным имиджевым ударом для Москвы и подорвать ее влияние на урегулирование сирийского кризиса.
Иранская поддержка в одной из важнейших для Турции проблем (в борьбе с курдскими боевиками) является, вероятно, той ценой, которую Тегеран готов заплатить за поддержку Турции в Сирии (как противодействие российско-израильскому сотрудничеству в Сирии).
Между тем, Анкара также обеспокоена растущим влиянием Израиля в регионе и пытается предотвратить это. Интересно, что в последние дни премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган устроили словесную битву. Конечно, здесь велика роль предвыборного периода в обеих странах, но словесная перепалка Эрдогана и Нетаньяху еще раз показывает, что между двумя странами сохраняются глубокие разногласия.
Здесь следует отметить, что, несмотря на то, что Турция - против израильского влияния в регионе, ее поддержка Ирану в этом вопросе может быть ограничена. Сейчас для Турции важнее договориться с Россией по вопросу Идлиба. Москву уже нервирует присутствие террористов в этой сирийской провинции, которая была передана под контроль Турции, и она не исключает возможность освобождения провинции своими собственными силами, что не отвечает региональным интересам Анкары.
В этом контексте интересно, что визит министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Турцию был дважды отложен: в первом случае из-за графика Лаврова, а во втором - форс-мажорной ситуации в графике Чавушоглу. В ходе визита стороны собирались обсудить сирийский конфликт и подготовку встречи Путина и Эрдогана, которая запланирована на начало апреля.
Конечно, перенос встречи может быть обусловлен официально объявленными причинами, но также не исключено, что задержки обусловлены разногласиями между сторонами в Сирии.
Фактически, Россия, Иран и Турция оказались в ловушке в Сирии, и у сторон пока нет плана действий - как выйти из нее.
Более того, если в активной фазе военных действий стороны были едины в вопросе установления прочного режима прекращения огня в Сирии, теперь, когда этот вопрос почти решен, совершенно разные подходы Москвы, Анкары и Тегерана по урегулированию конфликта могут привести к тупику в процессе политического урегулирования.