Վարչապետը հանդիպել է Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Վանեցյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ավանի ֆուտբոլի ակադեմիա: Վարչապետը շրջայց է կատարել ակադեմիայով, ծանոթացել այստեղ ստեղծված պայմաններին ու առկա ենթակառուցվածքներին: ՀՖՖ ղեկավարները Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացրել մեր երկրում ֆուտբոլի զարգացման ուղղությամբ իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը հանդիպել է ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզչական անձնակազմի և ֆուտբոլիստների հետ, որոնք պատրաստվում են մարտի 26-ին Երևանի Հանրապետական մարզադաշտում կայանալիք Եվրոպայի 2020 թվականի առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Ֆինլանդիա հանդիպմանը:
Հայաստանի հավաքականի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը Նիկոլ Փաշինյանին է նվիրել հավաքականի մարզաշապիկն ու ֆուտբոլիստների ստորագրությամբ գնդակ:
Դիմելով ներկաներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հայաստանի ազգային հավաքականի հարգելի մարզիչներ, ֆուտբոլիստներ, ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներ, երջանիկ առիթ է ինձ համար այսպիսի ֆորմատով հանդիպումը և կարծում եմ կարիք չկա ասելու, թե ինչքան կարևոր են բոլորիս համար ֆուտբոլը, այն հնարավորությունները, որ կարող են մեզ համար ստեղծվել ֆուտբոլի միջոցով:
Մենք քիչ առաջ քննարկում էինք Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացման հեռանկարները: Մեր քննարկման առանցքում էր այն, որ ֆուտբոլի միջոցով կարելի է փոխել հանրային կյանքի և հարաբերությունների ողջ բովանդակությունը, ընդհուպ փոխել մարդկանց ինքնազգացողությունը և ինքնագնահատականը որպես քաղաքացի, որպես հանրություն: Իհարկե, ֆուտբոլի միջոցով կարելի է փոխել նաև երկրի և հանրության տրամադրությունը:
Անկեղծ ասած, ես հենց այդ առումով եմ կարևոր համարում ընդհանրապես սպորտը և ֆուտբոլն առաջին հերթին՝ որպես ամենազանգվածային մարզաձև: Իհարկե, Հայաստանի ազգային հավաքականն այս առումով ունի առանձնահատուկ նշանակություն և այս պրոցեսի լիդերությունն, ըստ էության, ընկնում է ազգային հավաքականի և նրա խաղացողների վրա:
Ազգային հավաքականն իր պատմության ընթացքում ցնծության բազմաթիվ պահեր է պարգևել բոլորիս: Ինքս նախկինում բազմիցս ազգային հավաքականի խաղերին հետևել եմ մարզադաշտից՝ իմ ընտանիքի անդամների հետ, և դա միշտ եղել է մեծ հաճույք: Իհարկե, եթե խաղի արդյունքը բավարարել է՝ առավել մեծ հաճույք է եղել, իսկ եթե այն այդքան էլ չի բավարարել՝ մենք շատ ուրախ և հպարտ ենք եղել, որ հավաքականի կողքին ենք այդ ծանր փորձության պահին: Այս առումով, հույս ունեմ, որ առաջիկայում կունենանք հաջողություններ: Շատ կուզենայի, որ այն ոգին, որ այսօր կա Հայաստանի Հանրապետությունում՝ քաղաքացիական հանրային կյանքի առումով, արտահայտվում է և կարտահայտվի նաև Հայաստանի ազգային հավաքականի խաղում:
Իհարկե, հոգեբանությունը կարծում եմ ֆուտբոլում և ցանկացած մարզաձևում շատ կարևոր է և համոզված եմ, որ այստեղ բարձր մակարդակի պրոֆեսիոնալներ են, որոնց համար, սակայն, կարծում եմ, որ հանրային բարձր աջակցությունը նույնպես շատ կարևոր է, որովհետև ցանկացած պրոֆեսիոնալ գործում միշտ էլ հանրային աջակցությունը կարող է մեծ նշանակություն ունենալ:
Ուզում եմ հաջողություն մաղթել ձեզ առաջին հերթին վաղվա խաղում, բայց կարծում եմ, որ առաջին կարևոր հոգեբանական պահը, որ պետք է ունենանք՝ հետևյալն է. Հայաստանի ժողովուրդը, մարզասերները, անկախ խաղի կոնկրետ արդյունքներից՝ միշտ մեր հավաքականի կողքին պետք է լինեն և կարծում եմ, որ այդ հոգեբանական պահն է կարևոր: Հոգեբանական բեռը հնարավորինս պետք է թեթև լինի և մեր հավաքականը չպետք է խաղի նկատմամբ վախի որևէ զգացում ունենա՝ ձեզ հայտնի տրամաբանության մեջ:
Իհարկե, խաղի արդյունքը շատ կարևոր է, բայց որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ նաև պատրաստ եմ կիսել ցանկացած դառնություն մեր հավաքականի հետ: Իհարկե, ուրախությունը կիսելու կարիք չկա էլ, բայց դառնությունները իմացեք, որ միշտ էլ պատրաստ եմ կիսել, այնպես որ շատ կարևոր է, որ խաղադաշտ մտնելուց առաջ վստահ լինեք, որ մեր հանրությունը, անձամբ ես ձեր թիկունքին կանգնած ենք: Շատ կարևոր է, որ խաղի որևէ պոտենցիալ արդյունք չվախեցնի մեզ, որովհետև շատ կարևոր է դուխով առաջ գնալը և մնացածն արդեն առավել ստեղծագործական մոտեցմամբ հաղթահարել: Հույս ունեմ, որ վաղվա խաղի ժամանակ մարզադաշտը լեփ-լեցուն կլինի, որովհետև օրինակ ինձ համար այդ զգացողությունը շատ կարևոր է ու ինքս էլ ներկա կլինեմ:
Իմ փորձից կարող եմ ասել, չգիտեմ, թե դա որքանով է կիրառելի ֆուտբոլում, բայց հաղթանակի կարևոր նախապայմանն իմ կարծիքով պարտվելուց չվախենալն է: Երբ վախենում ենք պարտվելուց՝ կարծես փակուղի ենք մտնում, վախենում ենք նաև գործելուց: Կարևոր է չվախենալ պարտվելուց, դա շատ ավելի հեշտացնում է հոգեբանական վիճակը և մնում է ընդամենը ներդնել բոլոր այն ջանքերը, որոնք հնարավոր են և վերջում տեսնել, թե ինչ կստացվի:
Ես հավատում եմ մեր հավաքականին, բարձր եմ գնահատում և սիրում եմ բոլորիդ, որովհետև ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը մեր ազգային և պետական կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկն է ու մենք մեր էմոցիաներով, ջանքերով պետք է առաջին հերթին ամեն ինչ անենք, որ այդ խորհրդանիշն իրեն վստահ զգա, ամուր կանգնի ոտքերի վրա:
Եթե այն, ինչ գրված է ֆուտբոլի զարգացման ծրագրում, իրականացվի, որևէ կասկած չկա, որ մենք կունենանք լուրջ հաջողություններ: Առաջին հերթին այդ հաջողությունները պետք է ունենանք մեր մտքում՝ մնացած ընդունակությունները դուք հաստատ ունեք:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ կատարած աշխատանքի համար, հնաբնակներին առավել ևս շնորհակալություն հայտնել հավաքականի ստեղծման ակունքներում լինելու, հավաքականի դառնությունների լիարժեք կրողը լինելու, հաղթանակները ստեղծելու համար: Նորեկներին էլ մաղթում եմ հաջողություններ»:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, իր ընկալմամբ, ծառայության և առաքելության մեջ ամենակարևորն անկեղծ լինելն է և առաքելությանը հավատալը: «Հավաքականի մակարդակում ֆուտբոլիստների առաքելությունը շատ կարևոր է: Օրինակ, կառավարության առաքելությունը ձևակերպելիս՝ նշում եմ, որ մեր առաքելությունն է, որպեսզի մարդիկ իրենք իրենց հավատան, ավելի շատ իրենց ուժերին վստահեն, հավատան, որ կարող են, ուժ ունեն իրենց կյանքը փոխելու, իրենց երազանքներին հասնելու: Կարծում եմ՝ այս առումով ազգային հավաքականի առաքելությունն ավելի կարևոր է, որովհետև եթե ազգային հավաքականը լավ է հանդես գալիս, այդ օրը, հաջորդ օրը և առաջիկա շրջանում Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի և յուրաքանչյուր հայ իրեն ավելի վստահ է զգում իր ամենօրյա՝ ֆուտբոլի հետ բացարձակ կապ չունեցող աշխատանքի մեջ: Այնպես որ, ձեր առաքելության մեջ մաղթում եմ ձեզ մեծագույն հաջողություններ, որովհետև ձեր հաջողությունը յուրաքանչյուրիս հաջողությունն է»,- ընդգծել է վարչապետը:
ՀՖՖ նախագահ Արթուր Վանեցյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ակադեմիա այցելելու, ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստներին հանդիպելու և հնչեցրած գնահատականների համար: ՀՖՖ նախագահը հավաստիացրել է, որ ազգային հավաքականում բարոյահոգեբանական մթնոլորտը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, տղաների մարզավիճակը ևս լավ մակարդակի վրա է:
«Բոլորս միասին պատրաստվում ենք վաղվա և առաջիկա բոլոր խաղերին, ցուցադրելու ենք շատ լավ խաղ: Բոլորս հավատում ենք, որ մեր տղաները վաղը պատվով հանդես կգան և ունենալու ենք հաղթանակ: Ինչպես Դուք նշեցիք՝ պարտության դեպքում էլ լինելու ենք ֆուտբոլիստների կողքին և կիսելու ենք այն, բայց, իհարկե, հաղթանակը շատ սպասելի է և բոլորս հավատում ենք, որ վաղն ունենալու ենք հաղթանակ»,- նշել է Վանեցյանը:

Пашинян встретился с игроками национальной сборной Армении по футболу (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в сопровождении президента Федерации футбола Армении Артура Ванецяна посетил Академию футбола. Премьер-министр прошелся по академии, ознакомился с созданными здесь условиями и существующей инфраструктурой. Руководители ФФА представили Николу Пашиняну программу развития футбола в нашей стране и планы на будущее.
Затем глава правительства встретился с тренерским составом и игроками сборной Армении по футболу, которые готовятся к матчу Армения-Финляндия в рамках отборочного тура Чемпионата Европы 2020 года, который состоится на Республиканском стадионе Еревана 26 марта.
Капитан сборной Армении Генрих Мхитарян подарил Николу Пашиняну футболку сборной Армении и мяч с подписями игроков.
Обращаясь к присутствующим, Никол Пашинян отметил: “Уважаемые тренеры, игроки сборной Армении и представители ФФА, встреча в таком формате является счастливой возможностью для меня, и думаю, что не нужно говорить о том, насколько важен для нас футбол и какие возможности можно создать с помощью футбола.
Мы только что обсуждали перспективы развития футбола в Армении. Суть нашего обсуждения заключалась в том, что с помощью футбола можно изменить содержание общественной жизни и взаимоотношений вплоть до того, что может изменить самочувствие и самооценку человека как гражданина, как общества. Конечно, с помощью футбола также можно изменить общественное настроение и атмосферу в стране.
Честно говоря, именно в этом контексте я считаю важным спорт в целом и, в первую очередь, футбол, как самый популярный вид спорта. Конечно, сборная Армении имеет особое значение в этом отношении, и лидерство в этом процессе, по сути, возлагается на национальную сборную и игроков сборной.
За свою историю национальная сборная подарила нам много радостных моментов. Я много раз вместе с семьей наблюдал за играми сборной на стадионе, и это всегда было большим удовольствием. Конечно, когда результат был удовлетворительным, удовольствие увеличивалось, а если был не очень удовлетворительным, мы были рады и гордились тем, что были рядом с нашей сборной в этот момент тяжелого испытания. В связи с этим, надеюсь, скоро достигнем новых успехов. Я бы очень хотел, чтобы дух, который мы имеем сегодня в Республике Армения с точки зрения гражданской общественной жизни, положительно отразился на выступления сборной Армения.
Конечно, думаю, что психология очень важна в футболе и в любом виде спорта, и я уверен, что здесь собрались профессионалы высокого уровня, для которых, по-моему, также очень важна общественная поддержка, потому что в любой профессиональной деятельности общественная поддержка всегда может иметь большое значение
Хочу пожелать вам успехов в первую очередь в завтрашней игре, но думаю, что первый важный психологический момент, с которым вы столкнетесь, заключается в следующем: народ Армении, болельщики, независимо от конкретных результатов игры, всегда должны быть с нашей сборной, и я считаю, что психологический момент важен. Психологическая нагрузка должна быть максимально легкой, и наша сборная не должна иметь чувства страха в ходе игры в известной вам логике.
Конечно, исход игры очень важен, но как премьер-министр Республики Армения я готов разделить с нашей командой любую горечь. Конечно, разделять радость нет необходимости, но знайте, что я всегда готов разделить с вами горечь, и очень важно, чтобы перед выходом на поле вы были уверены, что наше общество и лично я поддерживаем вас. Очень важно, чтобы ни один потенциальный результат игры не пугал нас, потому что очень важно смело идти вперед, а остальное можно преодолеть с помощью более креативного подхода. Надеюсь, что на завтрашней игре стадион будет полон, потому что для меня это чувство очень важно, и я лично буду присутствовать на игре.
По своему опыту могу сказать, не знаю, насколько это применимо к футболу, но важная предпосылка победы, по-моему, - не боятся проигрыша. Когда мы боимся проиграть, кажется, заходим в тупик, боимся также действовать. Важно не бояться поражения, это значительно облегчает психологическое состояние, и остается просто приложить максимальные усилия и в конце посмотреть, что получится.
Я верю в нашу сборную, высоко ценю и люблю всех вас, потому что сборная Армении по футболу является одним из важнейших национальных и государственных символов, и мы своими эмоциями должны сделать все возможное, чтобы этот символ чувствовал себя уверенно, крепко стоял на ногах.
Если то, что написано в программе развития футбола, будет выполнено, нет сомнений, что у нас будут серьезные успехи. Прежде всего, мы должны иметь эти достижения в своих мыслях, а остальные навыки у вас уже есть.
Хочу поблагодарить вас за проделанную работу, поблагодарить старожилов за то, что они стояли у истоков создания сборной, они являются носителями поражений и побед сборной. Желаю успехов и новичкам”.
По словам Никола Пашиняна, главное в службе и миссии - быть честным и верить в миссию. “Миссия игроков национальной сборной очень важна. Например, при формулировании миссии правительства я отмечаю, что наша миссия состоит в том, чтобы люди все больше верили в себя, верили в свои силы, верили, что они могут изменить свою жизнь и осуществить свои мечты. Думаю, миссия сборной важнее, потому что, если сборная хорошо выступает, то в этот день, на следующий день и в последующий период каждый гражданин Армении и каждый армянин чувствует себя уверенней в своей повседневной, не связанной с футболом работе. Итак, я желаю вам большого успеха в вашей миссии, потому что ваш успех - это успех каждого из нас”, - подчеркнул премьер-министр.
Президент ФФА Артур Ванецян поблагодарил премьер-министра за визит в академию, встречу с игроками национальной сборной по футболу и озвученную высокую оценку. Президент ФФА заверил, что морально-психологическая атмосфера и спортивная форма сборной на высоком уровне.
“Вместе мы готовимся к завтрашнему матчу и ко всем предстоящим играм, мы покажем очень хорошую игру. Мы все верим, что завтра наши ребята выйдут с честью и одержат победу. Как Вы отметили, даже в случае поражения мы поддержим наших футболистов и разделим горечь, но, конечно, мы ожидаем победы, и мы все верим, что завтра одержим победу”, - отметил Ванецян.