Սարգիս Թորոսյան` Գալիպոլիի ճակատամարտի հայ հերոսը, ում թուրքական իշխանությունները նախընտրում են մոռացության մատնել
1915 թվականի մարտի 18-ին սկսվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի ամենաարյունալի ճակատամարտերից մեկը` Գալիպոլիի ճակատամարտը (հայտնի է նաև Դարդանելի գործողություն կամ Չանաքկալեի ճակատամարտ անուններով): Ներկայումս քչերը գիտեն, որ այն անմիջական կապ ունի մեր` հայերիս հետ, քանի որ հարյուրավոր հայեր Oսմանյան կայսրության բանակի կազմում նույնպես մասնակցել են այս ճակատամարտին:
Չնայած Թուրքիայի կառավարությունը նախատեսում է մոռացության մատնել մեկ դար առաջ դաշնակիցների դեմ այս ճակատամարտում տարած հաղթանակում հայերի ունեցած դերը, սակայն, Սարգիս Թորոսյանի անունը պատմության էջերից ջնջելն այդքան էլ հեշտ չէ:
«Չանաքկալեում մի հայ սպա կար` Սարգիս Թորոսյան անունով: Նա Կեսարիայից էր: Հրետանու հրամանատար էր: Հակառակորդի մի քանի նավ էր խորտակել: Մարտերից մեկում ծանր վիրավորվել էր: Լեյտենանտի կոչում ուներ, հասավ մինչև մայոր»,- գրում է թուրքական «Սաբահ» օրաթերթի սյունակագիր Էնգին Արդըչը` միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այն ժամանակ, երբ Սարգիս Թորոսյանը Չանաքկալեում մարտնչում էր Թուրքիայի համար, նույն այդ օրերին` 1915թ. ամռանը, Կեսարիայում թուրքերը կոտորում էին նրա ծնողներին:
Սարգիս Թորոսյանը ծնվել է 1891 թվականին Թուրքիայի Էվերեկ քաղաքում։ Ավարտել է տեղի հայկական ծխական դպրոցը։ Այնուհետև ընդունվել է Ադրիանապոլսի պետական քոլեջը։ Վաղ տարիքից նա երազում էր զինվորական դառնալու մասին, սակայն Օսմանյան կայսրությունում մինչև 1908 թ.-ը քրիստոնյաներին խստորեն արգելված էր զինվորական դառնալ: Քոլեջում ուսանելու տարիներին Սարգիսը ընկերանում է ազգությամբ արաբ Մուհարեմի հետ, ում հայրն օսմանյան բանակի փաշա էր: Վերջինիս միջոցով երկու տղաներն էլ ուսումը սկսում են շարունակել ռազմական դպրոցում: 1914 թվականին Սարգիսը հրետանային լեյտենանտի կոչում ստանալով` երեք ամսով ուղարկվում է Գերմանիա:
Թուրքիայի՝ պատերազմի մեջ մտնելուց առաջ Թորոսյանը նշանակվում է Էրթուղրուլ ֆորտի հրամանատար, որը պաշտպանում էր Դարդանելի մուտքը։ Նա առաջինն էր, ով 1915 թվականի սկզբին ոչնչացրեց բրիտանական ռազմանավը Դարդանելի ճակատամարտում: Սարգիս Թորոսյանի այս քայլը գնահատանքի արժանացավ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից: Գեներալ Ջևադ փաշան վերջինիս ներկայացնում է Ռազմական գործերի նախարար Էնվեր փաշային` ընդգծելով, որ կապիտան Թորոսյանի ղեկավարած ֆորտերը միակն էին, որոնց հաջողվեց ջրասույզ անել հակառակորդի նավերը:
Ընդունելության ընթացքում նախարար Էնվեր փաշան, իր հերթին, Սարգիս Թորոսյանին ներկայացնում է գերմանացի բարձրաստիճան սպաներ մարշալ Լիման ֆոն Սանդերսին և գեներալ Ֆոն դեր Գոլցին` որպես «Դարդանելի հայ հերոսի», հաղորդում է Genocide-museum-ը:
«Ինձ տարան Էնվեր փաշայի անձնական սենյակը: Մի րոպե համարյա Ձերդ գերազանցությունն ուշադիր զննում էր ինձ, հետո վեր կացավ ու ներկայացրեց ինձ իր գերմանացի խորհրդականներին` անվանելով ինձ Դարդանելի հայ հերոս»,- գրում է Թորոսյանն իր հուշերում:
Հանդիպման ընթացքում Էնվերն ու գերմանացի զինվորականները խորհրդակցում են Սարգիս Թորոսյանի հետ Չանաքկալեի ռազմաճակատում ստեղծված ռազմական իրադրության և բրիտանացիների հաջողության հասնելու հնարավարությունների մասին: Ավելին, ցուցաբերած քաջության համար Էնվեր Փաշան Թորոսյանին նաև մեդալներով է պարգևատրել:
«Միություն և առաջադիմություն կուսակցության առաջին դեմքը Թորոսյանին պատվոգիր էր ուղարկում, միևնույն ժամանակ նրա ընտանիքին էր կոտորում»,- նշում է  թուրք սյունակագիր Էնգին Արդըչը:
1915թ. հունիսից, երբ սկսվեց կայսրության հայ բնակչության տեղահանությունն ու կոտորածը, Սարգիս Թորոսյանի ծնողներն ու քույրը ևս տեղահանվեցին ու ուղարկվեցին Դեր Զոր: Էվերեկի կայմակամ (շրջանի ղեկավար) Զեքին, նախքան տեղահանելն, առաջարկել էր Թորոսյանի ծնողներին իսլամ ընդունել և իրենց փոքր դստերը կնության տալ իր զարմիկին: Սակայն առաջարկը մերժվել է:
Թորոսյանն Էնվեր փաշայից փորձում էր իր ընտանիքի փրկության համար միջնորդություն հայցել: «…Հեռագիր ստացա, որտեղ ասվում էր, որ ծնողներիս սխալմամբ արտաքսել են: Պաշտպանության նախարարին ուղղված խնդրագիր կազմեցի, զեկուցեցի Էվերեքի քաղաքապետի քայլերի մասին ու խնդրեցի անմիջապես շտկել իրավիճակը: Գերագույն օրենքն ասում էր, որ քրիստոնյա զինվորականների ընտանիքներին չի կարելի հետապդնել, սակայն Թալեաթ փաշան՝ Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարարը, խախտեց այդ օրենքը»,- գրել է իր հուշերում Թորոսյանը:
Ավելին, Թալեաթ փաշան ոչ միայն խախտեց օրենքը, այլ նաև նրա կարգադրությամբ Թորոսյանի դեմ մահափորձ կատարվեց: Որոշ ժամանակ անց Թորոսյանի դեմ Պաղեստինում իրականացվեց երկրորդ մահափորձը:  «Լավ կլիներ` Դաշնակից զորքերը ճեղքեին օսմանյան պաշտպանությունը, այդ դեպքում գուցե ընտանիքս փրկվեր…»,- գրել է Թորոսյանը:
Երիտթուրքերի հանդեպ ունեցած ատելությունը ստիպում է Թորոսյանին միանալ արաբներին, որոնք Նուրի Յուսուֆի ղեկավարությամբ գործում էին Դաշնակիցների հովանու ներքո:
Արաբական անապատներից մեկում Թորոսյանը գտնում է իր քրոջը` Բայզարին, սակայն կարճ ժամանակ անց նա մահանում է հիվանդությունից:
Կիլիկիահայերի վերադարձից հետո Թորոսյանը մասնակցում է քեմալականների դեմ կազմակերպված տեղական ինքնապաշտպանական մարտերին, սակայն դրա անհաջող ավարտից հետո տեղափոխվում է Միացյալ Նահանգներ:
1927 թ. Բոստոնում Սարգիս Թորոսյանը հրատարակում է իր հուշերը` «Դարդանելից Պաղեստին» վերնագրով, որն ուշագրավ տեղեկություններ է պարունակում ինչպես Գալիպոլիի ճակատամարտի, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանության մասին:

On March 18, 1915, one of the most bloody battles of the WW1, the Battle of Gallipoli broke out (also known as the Dardanelles Campaign or the Battle of Çanakkale). Not many people know that it was directly related to Armenians with hundreds of them taking part in it within the Ottoman Empire army.
Even though the Turkish government is planning to sink the role of the Armenians in the century-long victory against the allies into oblivion, the name of Sarkis Torossian is not easy to wipe out of history.
«There was an Armenian officer called Sarkis Torossian. He was from Caesarea, artillery commander. He had sunk a few of the enemy vessels. Had been gravely injured in one of the battles.  Had the rank of Lieutenant, reached Major,” Turkish daily “Sabah” columnist Engin Ardıç writes, and meanwhile emphasizes that when Sarkis was fighting for Turkey in Çanakkale in the summer of 1915 the Turks were slaying his parents in Caesarea.
Sarkis Torossian was born in the Armenian populated village of Everek (present-day Develi) in 1893. He attended the local Armenian Parochial School, later continued his education in Edirne. From an early age Sarkis wanted to become a soldier, however Ottoman Turkish law forbade any non-Muslims to become soldiers until the 1908. At college he befriended an Arab named Muharrem whose father was a Brigadier General in Constantinople in the Ottoman army. The latter helps the two boys to continue education at the military college.  In 1914 with the rank of Second Lieutenant of the Artillery Sarkis was sent to Germany for three months.
Before Turkey’s engagement in the war Torossian was appointed to commander of Cape Helles that was defending the steps of Dardanelles. He was the first to sink a British battleship in 1915. This act was highly appreciated by high ranking Turkish officials. General Cevat Pasha introduced him to Minister of War Enver Pasha emphasizing that the forts under his command were the most effective in sinking British ships.
At an reception Enver Pasha introduced Torossian to high ranking German officers as  Colmar Freiherr von der Goltz and Liman von Sanders as “the Armenia hero of Dardanelles,” Genocide-museum writes.
“I was ushered to Enver Pasha’s room. His majesty was staring at me for a minute, then he stood up and introduced me to his German advisers, calling me the hero of Dardanelle,” Torossian writes in his memoires.
During the meeting Enver and the German officers consult Torossian about the military situation and possibilities of British victory in Çanakkale. For his brevity Enver awarded Torossian with Ottoman State War Medal.
“The leader of Unity and Progress party was sending Torossian a certificate of honor meanwhile slaying his family,” Engin Ardıç writes.
Since June 1915, when displacement and massacre of the Armenian population began Torossian’s parents and sister were also displaced and sent to Ter Zor. Prior to displacement governor of the Kayseri province Salih Zeki Bey offered the Torossians to accept Islam and give their younger daughter in marriage to his nephew. But he was rejected.
Torossian was trying to get assurance from Enver pasha for his family’s survival. “I received a telegram saying that my family was mistakenly deported. I sent a petition to the minister of defense and reported about the acts of the governor and asked to fix the situation. According to the Supreme law families of Christian military shall not be persecuted, however Talaat pasha, the domestic affairs minister of the Ottoman empire, violated that law,” Torossian writes in his memoires.
Talaat pasha not only violated the law but also commissioned a life attempt against Torossian. The second attempt came shortly after in Palestine. ”It would be good if the allies broke through the Ottoman defense, that could save my family,” Torossian wrote.
Hatred against the Young Turks made him defect to the Arabs acting under the auspices of the allies and fought against the Ottoman Empire.
In one of the Arabic deserts Torossian found his sister Bayzar, but shortly after she died from a disease.
Following the return of Cilician Armenians Torossian took part in the Armenian national liberation movements which were not a success. Shortly after Torossian moved to the US.
Sarkis Torossian settled in Philadelphia. In 1927 he published his memoirs in Boston called From Dardanelles to Palestine: a true story of five battle fronts of Turkey which describes his life and achievements in detail as well as Gallipoli Battle and the Armenian Genocide.