Սիրիան ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստ է հրավիրում Գոլանի պատճառով
Սիրիայի իշխանությունները դիմել են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին արտահերթ նիստ գումարելու առաջարկով՝ Գոլանի բարձունքներում Իսրայելի ինքնիշխանությունը ԱՄՆ կողմից ճանաչելու հետ կապված, հաղորդում է AFP-ն։
«Սիրիան պահանջում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ գումարել՝ Գոլանի բարձունքների շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ կապված», - ասվում է հաղորդագրությունում։
Մարտի 25-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Գոլանի բարձունքները Իսրայելի տարածք ճանաչելու մասին փաստաթուղթ է ստորագրել։ Այդ որոշումը դատապարտել են մի շարք երկրներ` այդ թվում Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը: Գոլանն իսրայելական տարածք չճանաչելու մասին հայտարարել են նաև ՄԱԿ-ում և Եվրամիությունում:

Syria asked the United Nations Security Council on Tuesday to hold an urgent meeting on the US decision to recognize the Golan Heights as Israeli territory, Al-Arabia reports.
President Donald Trump signed a proclamation Monday in which the United States recognized Israel’s annexation of the strategic plateau, despite UN resolutions that call for Israel’s withdrawal from the Golan.
In a letter seen by AFP, the Syrian mission to the United Nations asked the council presidency, held by France, to schedule an urgent meeting to "discuss the situation in the occupied Syrian Golan and the recent flagrant violation of the relevant Security Council’s resolution by a permanent member-state."
The French presidency did not immediately schedule the meeting and diplomats said there would be a discussion at the council about the request.