Ես ցանկանում եմ, որպեսզի Արցախը հայկական մնա․ Ֆրենկ Փալոնե
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցի կոմիտեի փոխնախագահ Ֆրենկ Փալոնեն քննարկել է Արցախ ուղևորությունների և նրա հետ կապերի ԱՄՆ հակաարդյունավետ սահմանափակումները Րաֆֆի Կարակաշչյանի՝ Ամերիկայի Հայկական ազգային կոմիտեի (ԱՀԱԿ) օրենսդրական հարցերով տնօրենի հետ հարցազրույցում, տեղեկացնում է NEWS.am։
«Նախ՝ դուք չեք կարող օգտագործել ամերիկյան տրանսպորտային միջոցները Արցախ մեկնելու համար, բայց, բացի այդ, Պետդեպարտամենտը ձեզ ասում է, որ դա անվտանգ չէ, և դուք կբախվեք հետևանքների ու կհայտնվեք Ադրբեջանի «սև ցուցակում»։ Ըստ էության, նրանք փորձում են վախեցնել մարդկանց և, հավանաբար, եթե նրանք փորձում են վախեցնել ինձ ու Կոնգրեսի մյուս անդամներին, դա, անշուշտ, կխոչընդոտի մասնավոր անձանց և բիզնեսին»,- ասել է Փալոնեն։
Փալոնեն հանդես է եկել ի պաշտպանություն Արցախ այցելությունների ու նրա հետ կապերի մասին բանաձևի, որը ներկայացվել էր մարտին, ԱՀԱԿ լիակատար աջակցությամբ։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է փորձել աջակցել որքան հնարավոր է ավելի շատ շփումների՝ հասկանալու համար, թե ինչի են բախվում Արցախի բնակիչները։ «Արցախը գոծող դեմոկրատիա է, շուկայական տնտեսություն, շատ նման Միացյալ Նահանգներին և մնացյալ Արևմուտքին։ Ես ցանկանում եմ, որպեսզի մարդիկ իմանան դա»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է քաղաքական և տնտեսական համագործակցություն հաստատել։
Կոնգրեսական Փալոնեն, որն ավելի հաճախ է եղել Արցախում, քան ԱՄՆ օրենսդիրներից որևէ մեկը Կոնգրեսում իր աշխատանքի ընթացքում, նշել է, որ անհամբերությամբ սպասում է հաջորդ ուղևորությանը։
«Ես միշտ ցանկանում եմ վերադառնալ... Ես ցանկանում եմ, որպեսզի Ադրբեջանի հետ հակամարտությունը կարգավորվի, ես ցանկանում եմ, որպեսզի Արցախը շարունակի մնալ անկախ երկիր կամ, եթե նրանք քվեարկեն հանրաքվեում, դառնա Հայաստանի մաս։ Սակայն որպեսզի այն հայկական մնա, ինչը վերջնանպատակն է.. ճանաչվի որպես հանրապետություն կամ Հայաստանի մաս։ Բայց դրանից բացի, ես պարզապես սիրում եմ նրա մշակույթը։ Ես պարզապես սիրում եմ ամբողջ հայկականը, և Արցախը հայկականի ինքնատիպ մարմնավորումն է, լինի բրուտագործությունը, գորգերը, թե մշակույթն առհասարակ»,- ասել է նա։

Я хочу, чтобы Арцах оставался армянским: конгрессмен Фрэнк Паллоне
Сопредседатель комитета по армянским вопросам Конгресса США Фрэнк Паллоне обсудил контрпродуктивные ограничения США на поездки и связи с Арцахом в интервью Раффи Каракащяну, директору по законодательным вопросом Армянского национального комитета Америки (АНКА), передает News.am.
"Прежде всего, вы не можете использовать американские транспортные средства  для поездки в Арцах, но помимо этого, Госдеп говорит вам, что это не безопасно и вы столкнетесь с  последствиями и попадете в "черный список" Азербайджана. По сути, они пытаются напугать людей, и, очевидно, если они пытаются напугать меня и других членов Конгресса, это, безусловно, будет препятствовать частным лицам и бизнесу", - заявил Паллоне.
Представитель Паллоне выступил в защиту резолюции о поездках и связях с Арцахом,  представленной ранее в марте при полной поддержке АНКА.
По его словам, необходимо стараться поддерживать как можно больше контактов для того, чтобы понять, с чем сталкиваются жители Арцаха.  "Арцах - это функционирующая демократия, рыночная экономика, очень похожая на Соединенные Штаты и остальной Запад. Я хочу, чтобы люди знали это",- заявил он, добавив, что необходимо установить политическое и экономическое сотрудничество.
Конгрессмен Паллоне, который ездил в Арцах чаще, чем кто-либо из законодателей США во время своей работы в Конгрессе, отметил, что с нетерпением ожидает следующей поездки.
"Я всегда хочу вернуться… Я хочу, чтобы конфликт с Азербайджаном урегулировался, я хочу, чтобы Арцах продолжал оставаться независимой страной или, если они проголосуют на референдуме, стал частью Армении. Однако, чтобы он оставался армянским, что является конечной целью: был признанным в качестве республики, либо как часть Армении. Но помимо этого - я просто люблю его культуру. Я просто люблю все армянское, и Арцах - своего рода воплощение армянского, будь то гончарное дело, ковры или культура в целом",- заявил он.