Գերմանիան երկարաձգել է Սաուդյան Արաբիային զենքի մատակարարման արգելքը
Գերմանիայի կառավարությունը Սաուդյան Արաբիա սպառազինությունների արտահանման արգելքն երկարաձգել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը, հայտնում է n-tv հեռուստաալիքը:
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը հայտարարել է, որ նման որոշումն ընդունվել է այդ թվում նաև Եմենում տեղի ունեցող զարգացումների պատճառով:
Գերմանիան Սաուդյան Արաբիա զենքի մատակարարման արգելք է սահմանել 2018 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում թագավորության հյուպատոսությունում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոկջիի սպանության պատճառով: Արգելքը տարածվում է նաև Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Իսպանիայի հետ համատեղ արտադրվող զինատեսակների վրա:

Германия продлила запрет на поставку оружия в Саудовскую Аравию
Правительство ФРГ продлило эмбарго на экспорт вооружений в Саудовскую Аравию до 30 сентября, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал n-tv.
Ранее кабмин ФРГ продлил эмбарго на поставку вооружений в Саудовскую Аравию до конца марта. Глава МИД ФРГ Хайко Маас заявил, что такое решение было принято в том числе в связи с развитием ситуации в Йемене.
Германия в октябре 2018 года ввела полное эмбарго на экспорт оружия Саудовской Аравии, что распространяется также на поставки комплектующих германского производства для совместных оружейных проектов с Великобританией, Францией и Испанией. Из-за позиции Берлина оказались заблокированы, в частности, поставки ракет воздух-воздух RR Meteor, которыми должны быть вооружены европейские истребители Eurofighter Typhoon, закупаемые Саудовской Аравией.