Գերմանիան երկարաձգել է Սաուդյան Արաբիային զենքի մատակարարման արգելքը
Գերմանիայի կառավարությունը Սաուդյան Արաբիա սպառազինությունների արտահանման արգելքն երկարաձգել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը, հայտնում է n-tv հեռուստաալիքը:
Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը հայտարարել է, որ նման որոշումն ընդունվել է այդ թվում նաև Եմենում տեղի ունեցող զարգացումների պատճառով:
Գերմանիան Սաուդյան Արաբիա զենքի մատակարարման արգելք է սահմանել 2018 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում թագավորության հյուպատոսությունում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոկջիի սպանության պատճառով: Արգելքը տարածվում է նաև Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Իսպանիայի հետ համատեղ արտադրվող զինատեսակների վրա:

Germany Extends Ban on Arms Sales to Saudi Arabia
Germany has extended its current ban on arms exports to Saudi Arabia for six more months, ending on September 30, Chancellor Angela Merkel's spokesman Steffen Seibert said on Thursday.
During that period, no new contracts will be approved, Seibert said. The decision came after Merkel met with members of her cabinet to review the policy, DW reports
The German government had placed a temporary ban on weapons sales to Saudi Arabia in October 2018, following the controversial killing of journalist Jamal Khashoggi at a Saudi consulate in Istanbul.