Թրամփը կաջակցի Ջոնսոնին՝ որպես Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի թեկնածուի
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է Թերեզա Մեյի հրաժարականի դեպքում Մեծ Բրիտանիայի նախկին արտգործնախարար Ջորիս Ջոնսոնին՝ որպես վարչապետի պաշտոնի հնարավոր թեկնածուի, աջակցելու մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինձ շատ է դուր գալիս Բորիս Ջոնսոնը: Նա իմ ընկերն է»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը` մարտի 28-ին Սպիտակ տանը պատասխանելով Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում ԱԳ նախկին ղեկավարի հնարավոր նշանակման վերաբերյալ լրագրողների հարցին:
Թրամփը նաև հույս է հայտնել, որ Brexit-ը հաջող կընթանա, ինչպես նաև հանդես է եկել ի պաշտպանություն Թերեզա Մեյի ջանքերի: «Նա ուժեղ է, նա ամուր է, նա մարտնչում է»,-ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի դիվանատունը հաստատել էր, որ կառավարության ղեկավարը կուսակիցներին խոստացել է թողնել պաշտոնը, հենց որ երկիրը դուրս գա ԵՄ-ի կազմից:

Трамп заявил о поддержке Джонсона как кандидата на пост премьера Великобритании
Президент США Дональд Трамп заявил о своей поддержке экс-главы МИД Великобритании Бориса Джонсона в качестве возможного кандидата на пост премьер-министра в случае отставки Терезы Мэй, передает ''ТАСС''.
"Мне очень сильно нравится Борис Джонсон. Он мой друг", - ответил американский лидер в четверг в Белом доме на вопрос журналистов о возможности назначения экс-главы МИД на должность премьер-министра.
Трамп также выразил надежду, что Brexit будет осуществлен успешно, а также выступил в поддержку усилиям Терезы Мэй. "Она сильная, она крепкая, она сражается", - подчеркнул он.
Ранее канцелярия премьер-министра Великобритании Терезы Мэй подтвердила, что глава правительства пообещала однопартийцам уйти в отставку, как только страна выйдет из состава ЕС.