ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Փաշինյան-Ալիև առաջին պաշտոնական հանդիպումը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է Վիեննայում մարտի 29-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո անցկացված Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առաջին պաշտոնական հանդիպումը: Այդ մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարության կայքից:
Հիշեցնենք, որ հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Գլխավոր քարտուղարը ողջունել է այն շեշտադրումը, որ երկու երկրների առաջնորդներն արել են խաղաղության հաստատման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծման և հաջող բանակցություններին ուղղված հետագա քայլերի համար, գրում է Tert.am-ը:
Նա նաև ողջունել է հրադադարի ամրապնդման և մարդասիրական հարցերի լուծման, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով երկխոսության շարունակման հարցում նրանց հանձնառությունը:
Կառույցի գլխավոր քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել Մինսկի խմբին կարևոր միջնորդական դերի համար և վերահաստատել ՄԱԿ-ի լիակատար աջակցությունը շարունակական ջանքերին:

Генсек ООН поприветствовал первую официальную встречу Пашинян-Алиев
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш поприветствовал первую официальную встречу премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, состоявшуюся в Вене 29 марта под эгидой Минской группы ОБСЕ. Как передает Tert.am, об этом сообщается на сайте Генерального секретариата ООН.
Напомним, что на встрече также присутствовали сопредседатели Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шоффер (США) и Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Генсек ООН поприветствовал тот акцент, который лидеры двух стран сделали на создании благоприятных условий для мира и дальнейших шагах для успешных переговоров.
Он также одобрил  их приверженность продолжению соблюдения режима прекращения огня и гуманитарному урегулированию вопросов, а также их готовность продолжить диалог с целью мирного урегулирования конфликта.
Генеральный секретарь выразил удовлетворение важной  посреднической ролью Минской группы и подтвердил полную поддержку ООН дальнейших усилий.