Փաշինյան-Ալիև առաջին պաշտոնական հանդիպումից մեծ ակնակալիքներ ունենալը լուրջ չէ. Էդուարդ Աղաբեկյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Արցախյան հակամարտության, Փաշինյան-Ալիև հանդիպման և Արցախի՝ բանակցային սեղան վերադառնալու խնդիրների շուրջ «Արմեդիա ՏՎԳ»-ն զրուցել է Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Շարժում-88» խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանի հետ:
-Պարող Աղաբեկյան, ինչպե՞ս կգնահատեք Վիեննայում մարտի 29-ին տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև հանդիպման արդյունքները:
- Առաջին պաշտոնական հանդիպումից մեծ ակնակալիքներ ունենալը լուրջ չէ, ժամանակը ցույց կտա, թե ինչ արդյունք կարող են ունենալ այդ բանակցությունները:
- Ի՞նչ եք կարծում՝ Արցախի՝ բանակցային սեղան վերադառնալը հնարավո՞ր է մոտ ապագայում:
- Արցախը միանշանակ պետք է վերադառնա բանակցային սեղան: Առհասարակ, հակամարտությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտություն է, և սխալ է այն կոչել հայ-ադրբեջանական: Նման մոտեցումը թուլացնում է նաև Երևանի դիրքերը: Ադրբեջանը հարձակվել է Ղարաբաղի, Ստեփանակերտի վրա: Մինչև Ադրբեջանը չհասկանա, որ հակամարտության կարգավորման շուրջ պետք է խոսի հենց Ստեփանակերտի հետ, ոչ մի արդյունք էլ չի լինի: Իսկ կհամաձայնեն բանակցել Արցախի հետ, թե ոչ՝ իրենց խնդիրն է: Ինձ համար Ղարաբաղի հարցը հիմնականում լուծված է, չհաշված, իհարկե, Գարդմանք, Ուտիք և որոշ այլ տարածքներ:
- Որքանո՞վ է այսօր մեծ պատերազմի վերսկսման հավանականությունը:
- 1994-ի մայիսից ամեն օր պատերազմի վերսկսման վտանգ կա և դրա ապացույցը 2016-ի Ապրիլյան պատերազմն էր: Ամեն անցնող օր մոտեցնում է մեզ հաջորդ պատերազմին: Ի վերջո, բանաձևը դեռ շատ վաղուց են տվել՝ si vis pacem, para bellum (ուզում ես խաղաղություն՝ պատրաստվիր պատերազմի): Մենք պետք է լինենք պատերազմ զսպող, պատերազմ կանխարգելող, ոչ թե խաղաղություն մուրացող:

Несерьезно много ожидать от первой встречи Пашинян-Алиев: Эдуард Агабекян (эксклюзив)
О карабахском урегулировании, о встрече Пашинян-Алиев и о возвращении Арцаха за стол переговоров ИАА "Армедиа" побеседовал с депутатом Национального собрания Арцаха, главой фракции "Движение-88" Эдуардом Агабекяном
- Господин Агабекян, как Вы оцениваете итоги встречи Пашинян-Алиев, состоявшейся 29 марта в Вене?
- Иметь большие ожидания от первой официальной встречи несерьезно. Время покажет, каковы будут итоги этих переговоров.
- Как Вы считаете, возвращение Арцаха за стол переговоров в ближайшее время возможно?
- Арцах обязательно должен вернуться за стол переговоров. Вообще, конфликт - это карабахо-азербайджанский конфликт, и называть его армяно-азербайджанским неправильно. Такой подход также ослабляет и позиции Еревана. Азербайджан напал на Карабах, Степанакерт. И пока Азербайджан не поймет, что ему следует поговорить со Степанакертом об урегулировании конфликта, результатов не будет. Согласятся ли они договариваться с Арцахом или нет, это уже их проблема. Для меня карабахский конфликт в основном решен, если не учесть возвращение Гардманка, Утика и некоторых других армянских земель.
- Насколько вероятно сегодня возобновление войны?
- Начиная с мая 1994 года, риск возобновления войны есть каждый день, и доказательством этого стал апрель 2016 года. Каждый проходящий день приближает нас к следующей войне. В конце концов, формула дана еще с древних времен - si vis pacem, para bellum (хочешь мира, готовься к войне). Мы должны сдерживать войну, предотвращать, а не просить мира.