Զելենսկիի շտաբը պահանջներ է ներկայացրել Պորոշենկոյին
Ուկրաինայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած Վլադիմիր Զելենսկիի նախընտրական շտաբը մի շարք պահանջներ է ներկայացրել երկրի գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին, ով նույնպես մասնակցելու է ապրիլի 21-ին կայանալիք ընտրությունների 2-րդ փուլին, հայտնում է Tert.am-ը:
Զելենսկիի թիմի հիմնական պահանջներից մեկն այն է, որ ընդունվի հանրային ակտվիստների եկամուտների և ծախսերի հրապարակումն արգելող օրենք: Բացի այդ, նրանք պահանջել են ընդունել խորհրդարանական ընտրություններում բաց ցուցակների ներդրում ենթադրող օրենք:
Զելենսկիի թիմը նաև գործող նախագահից պահանջել է չեղարկել ապօրինի հարստացման համար քրեական պատասխանատվության մասին օրինագիծն ու այն փոխարինել միջազգային փորձագետների օգնությամբ կազմված համարժեք փաստաթղթով:
Թեկնածուի շտաբը նաև պնդում է, որ Պորոշենկոն փոխի Կոռուպցիայի կանխարգելման ազգային գործակալության կազմն ու աշխատանքից հեռացնի Ուկրաինայի արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Սեմոչկոյին:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Պորոշենկոն ավելի վաղ երիտասարդ ուկրաինացիներին կոչ էր արել բոյկոտել Զելենսկիին ու քվեարկել իր օգտին:

Штаб Зеленского выдвинул ультиматум Порошенко
Штаб кандидата в президенты Украины Владимира Зеленского выдвинул требования действующему главе государства Петру Порошенко, который призвал украинскую молодежь голосовать за него в следующем туре. Об этом сообщает Газета.RU со ссылкой на РИА "Новости".
Как отмечается, одно из основных требований команды Зеленского -— принятие закона, который запрещал бы обнародование доходов и расходов для общественных активистов, а также закона, который подразумевал бы введение открытых списков на парламентских выборах.
Также команда потребовала, чтобы Порошенко отменил законопроект об уголовной ответственности за незаконное обогащение.
Кроме того, штаб Зеленского настаивает на том, чтобы Порошенко поменял состав Национального агентства по предотвращению коррупции и уволил замглаву Службы внешней разведки Украины Сергея Семочко.
Ранее сообщалось, что Порошенко призвал электорат Зеленского перейти на свою сторону.
Он обратился к избирателям младше 30 лет и заверил, что полностью разделяет взгляды молодежи и призвал объединяться, не теряя времени.