Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Պորտուգալիայի վարչապետի հետ
Աշխատանքային այցով Պորտուգալիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել այդ երկրի վարչապետ Անտոնիու Կոշտայի հետ։
Անդրադառնալով երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև առկա ջերմ պատմական կապերին ու հարուստ մշակութային ժառանգությանը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ հայ ժողովրդի պանծալի զավակներից մեկի՝ Գալուստ Գուլբենկյանի անունը յուրաքանչյուր հայ հպարտությամբ է հիշում։
Պորտուգալիայի վարչապետն իր հերթին ընդգծել է Գալուստ Գյուլբենկյանի գործունեության ու նրա թողած ժառանգության, Գալուստ Գյուլբենկյան բարեգործական ու գիտամշակութային հիմնադրամի դերը Պորտուգալիայի համար:
Հայաստանի նախագահը և Պորտուգալիայի վարչապետը մտքեր են փոխանակել գործակցության հնարավոր ուղղությունների շուրջ։ Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ երկու երկրները գործակցության մեծ ներուժ ունեն կրթության և գիտության ոլորտներում՝ այդ համատեքստում առաջարկելով իրականացնել ուսանողների ու գիտնականների փոխանակման, ինչպես նաև գիտահետազոտական համատեղ ծրագրեր:
Նշելով, որ տեղյակ է Պորտուգալիայի կողմից տիեզերք արբանյակներ արձակելու կայանի կառուցման մասին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է կիսվել այս ոլորտում իր գիտական ներուժով ու փորձառությամբ, որը հայտնի է դեռևս խորհրդային տարիներից։
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Հայաստանն ու Պորտուգալիան փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բնական գիտությունների, արհեստական բանականության ոլորտներում։
Նախագահ Սարգսյանը հավելել է, որ հայ-պորտուգալական համագործակցության առավել արդյունավետ ոլորտներից մեկը կարող է դառնալ զբոսաշրջությունը: «Հայաստանը և Պորտուգալիան հրաշալի երկրներ են և միմյանց բացահայտելու կարիք ունեն»,- նշել է նախագահը։
Զրուցակիցները խոսել են նաև երկու երկրների միջև ուղիղ օդային կապի հաստատման հնարավորության մասին` պայմանավորվելով ուսումնասիրել հարցը:

"Армения и Португалия - замечательные страны, и они должны открыть друг друга": Армен Саркисян
Находящийся с рабочим визитом в Португалии президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с премьер-министром страны Антониу Коштой.
Касаясь исторических теплых связей между двумя странами и народами и богатого культурного наследия, президент Саркисян сказал, что имя одного из славных сынов армянского народа - Галуста Гюльбенкяна каждый армянин вспоминает с гордостью.
Премьер-министр Португалии в свою очередь подчеркнул важность для Португалии деятельности Галуста Гюльбенкяна и оставленного им наследия, роль благотворительного и научно-культурного фонда Галуста Гюльбенкяна.
Президент Армении и премьер-министр португалии обменялись мнениями относительно возможных направлений взаимодействия. Армен Саркисян подчеркнул, что существует большой потенциал взаимодействия двух стран в сферах образования и науки, и в этом контексте он предложил осуществлять программы обмена для студентов и ученых, а также совместные научно-исследовательские программы.
Отметив, что осведомлен о строительстве Португалией станции для запуска космических спутников, президент Саркисян сказал, что Армения готова поделиться своим научным потенциалом и опытом в этой сфере, который известен еще с советских времен.
Собеседники высказали единое мнение, что Армения и Португалия обладают большим потенциалом взаимодействия в области информационных технологий, естественных наук, искусственного интеллекта.
Президент Саркисян добавил, что одним из наиболее эффективных направлений армяно-португальского сотрудничества может быть туризм. "Армения и Португалия прекрасные страны и нуждаются в том, чтобы открыть друг друга", - отметил президент.
Собеседники говорили также о возможности налаживания прямой воздушной связи между двумя странами, договорившись изучить этот вопрос.