Արաբական գարուն. երկրորդ «եթերաշրջանը» Սուդանում և Ալժիրում
Իրավիճակը Մաղրիբում շարունակում է լարված մնալ: Լիբիայում հակամարտության կողմերի միջև կատաղի մարտեր են մայրաքաղաք Տրիպոլիի համար, իսկ Ալժիրում և Սուդանում արդեն ամիսներ շարունակվող հակակառավարական ցույցերը չեն դադարում:
Եվ եթե Լիբիայում ստեղծված իրավիճակը 2011 թվականի արաբական գարնան հետևանք է, ապա Ալժիր և Սուդան արաբական գարունը նոր է գալիս:
Այսպես, Սուդանում ցույցերը սկսվել են դեռ 2018 թվականի դեկտեմբերին` հացի գներն իջեցնելու պահանջով, որն աստիճանաբար վերաճել է երկիրը 1989 թվականից ղեկավարող Օմար-ալ-Բաշիրի հրաժարականի պահանջի: Ցուցարարները ինչ-որ առումով հաջողության են հասել. տասնյակ զոհերի հանգեցրած երկարատև ցույցերից հետո ապրիլի 11-ին Սուդանի պաշտպանության նախարար Ավադ բեն Աուֆը հայտարարել է երկրում ռազմական հեղաշրջում իրականացնելու մասին: Նրա գլխավորությամբ Սուդանում ստեղծվեց ռազմական խորհուրդ, որը երկիրը ղեկավարելու է երկու տարվա ընթացքում: Անցումային այդ շրջանից հետո նախատեսվում է երկրի ղեկավարումը հանձնել քաղաքացիական իշխանությանը:
Սուդանցիների համար Օմար ալ-Բաշիրին գահընկեց անելու լուրն, իհարկե, շատ ուրախալի էր, մարդիկ նույնիսկ փողոց էին դուրս եկել` տոնելու այդ իրադարձությունը, սակայն ցույցերը հյուսիսաֆրիկյան այս երկրում շարունակվում են: Սուդանցիները ցանկանում են դեմոկրատական փոփոխություններ, այլ ոչ թե ռազմական հեղաշրջում` առավել ևս, որ այն իրականացվել է նախկին նախագահի համախոհի կողմից, ով ընդամենը շաբաթներ առաջ Բաշիրի կողմից նշանակվել էր երկրի փոխնախագահ: «Սա նոր շորերով հին ռեժիմն է», երկրում տեղի ունեցածի մասին նշում են սուդանցիները, ովքեր վճռական են շարունակելու պայքարը մինչև վերջ: Ճնշման ներքո Ավադ բեն Աուֆը հրաժարական ներկայացրեց, սակայն երկիրը շարունակում է ղեկավարել ռազմական խորհուրդը:
Կանխատեսել, թե ինչ զարգացումներ կլինեն Սուդանում, դժվար է` հաշվի առնելով այդ երկրում ներքաղաքական բարդ փոխհարաբերությունները` այդ թվում ուժայինների միջև, ինչպես նաև հասարակության վճռականությունը: Բացի այդ, պետք է նկատել, որ Բաշիրը, ով տարիների ընթացում իր երկաթե ձեռքերում էր պահում իշխանությունը, դեռևս շատ համախոհներ ունի Սուդանի քաղաքական էլիտայում և դեռ կարող է ազդել իրավիճակի վրա: Ի դեպ, Դարֆուրում ռազմական հանցագործությունների համար 2009 թվականից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Բաշիրի ճակատագիրը հեղաշրջումից հետո անհայտ է. որոշ աղբյուրներ նշում են, որ նա փախել է Դամասկոս, Ավադ բեն Աուֆն էլ հայտատարել է, որ նա ապահով վայրում է, և իրենք չեն պատրաստվում արտահանձնել նախկին նախագահին:
Ցույցերի դինամիկան նույն է նաև Ալժիրում: Երկարատև ցույցերից հետո, ըստ էության ոչ առանց զինվորականների միջամտության, Ալժիրի երկարամյա նախագահ Աբդելազիզ Բուտեֆլիկան ապրիլի 2-ին հրաժարական ներկայացրեց: Սակայն ցույցերը շարունակվում են, քանի որ նախագահի պաշտոնակատար է նշանակվել Բուտեֆլիկայի մերձավորներից մեկը: Ալժիրցիները շարունակում են մնալ փողոցում` պահանջելով նոր ընտրությունների անցկացում:
Թեև հյուսիսաֆրիկյան այս երկու երկրներում զարգացումների դինամիկան  գրեթե նույն է, սակայն իրավիճակն ունի խորքային տարբերություններ: Այսպես, սուդանցիներին փողոց դուրս գալ էր ստիպել այդ թվում Արևմուտքի կողմից սահմանված պատժամիջոցների արդյունքում առաջացած սոցիալ-տնտեսական բավականին ծանր դրությունը: Սա թերևս ավելի է բարդացնում իրավիճակը Սուդանում, քանի որ ժողովրդի դժգոհությունը վերացնելու համար ոչ միայն քաղաքական էլիտայի փոփոխություն է անհրաժեշտ, այլև խորքային փոփոխություններ պետական քաղաքականությունում:
Ալժիրում ցուցարարների պահանջները քաղաքական էին իսկբանե:Ալժիրցիները վերջին տարիների պարբերաբար ցույցեր էին անցկացնում Բուտեֆլիկայի նախագահության հնարավոր 5-րդ ժամկետի դեմ: Թերևս դրանով է պայմանավորված նաև, որ այս երկրում ցույցերը բացառապես խաղաղ բնույթ են կրում: Ընդ որում, նոր ընտրություններ անցկացնելու ալժիրցիների պահանջը երաշխավորված է սահմանադրությամբ. Բուտեֆլիկայի հրաժարականից 90 օր հետո, սահմանադրության համաձայն, երկրում պետք է նոր ընտրություններ տեղի ունենան: Փաստորեն, այսօր ալժիրցիները մնում են փողոցում ընտրություններն ավելի շուտ նշանակելու համար:
Անկախ ցույցերի պատճառներից և անգամ բնույթից, պետք է նկատել, որ իրավիճակն ինչպես 2011-ին, այժմ էլ բավականին պայթյունավտանգ է` ընդ որում ոչ միայն այդ երկրների, այլև տարածաշրջանի համար: Թեև հարևան երկրներում կառավարած երկարամյա ռեժիմները տապալված են, սակայն խորքային խնդիրները, որոնք, ըստ էության, հանգեցրեցին դրանց տապալմանը, լուծված չեն: Միաժամանակ, պահպանվում է միջազգային դերակատարների մեծ հետաքրքրությունը տարածաշրջանում: Այստեղ չպետք է մոռանալ նաև, որ և´ Սուդանը, և´ Ալժիրն ունեն նավթի և գազի պաշարները, ինչն այս երկրներին դրսի ուժերի համար բավականին գրավիչ է դարձնում:

Арабская весна: второй "сезон" в Судане и Алжире
Ситуация в Магрибе (арабские страны Северной Африки) остается напряженной. В Ливии идут ожесточенные бои между сторонами конфликта за столицу Триполи, а в Алжире и Судане уже несколько месяцев не прекращаются антиправительственные протесты. И если ситуация в Ливии является результатом арабской весны 2011 года, то в Алжир и Судан "арабская весна" приходит только сейчас.
Демонстрации в Судане начались в декабре 2018 года с требования снизить цены на хлеб, который постепенно вырос в требования отставки Омара аль-Башира, который правил страной с 1989 года. Демонстранты в какой-то степени достигли успеха: после протестов, которые привели к десяткам жертв, министр обороны Судана Авад бен Ауф 11 апреля объявил о военном перевороте в стране. Под его руководством в Судане был создан военный совет, который планировал править страной в течение двух лет. После этого переходного периода предусматривается передача руководства страны гражданскому правительству.
Известие о свержении Омара аль-Башира, конечно, было очень радостной и ожидаемой новостью для суданцев, люди даже вышли на улицы, чтобы отпраздновать это событие, но демонстрации в этой североафриканской стране продолжаются. Суданцы хотят демократических перемен, а не военного переворота, тем более что он был осуществлен бывшим соратником аль-Башира, который всего несколько недель назад был назначен Баширом вице-президентом страны. "Это старый режим в новой одежде" - по поводу произошедшего в стране отмечают суданцы, которые полны решимости продолжать борьбу до конца. Под давлением Авад бен Ауф подал в отставку, но страной продолжает руководить военный совет.
Трудно предсказать, какие события произойдут в Судане, учитывая внутриполитические взаимоотношения в стране, в том числе между силовиками, а также отношение общества к происходящему. Кроме того, Башир, который держал власть в своих руках на протяжении многих лет, все еще имеет много сторонников в политической элите Судана и все еще может влиять на ситуацию. Кстати, судьба Башира, находящегося в международном розыске за военные преступления в Дарфуре, после переворота неизвестна: некоторые источники утверждают, что он сбежал в Дамаск, а Авад Бен Ауф в свою очередь заявил, что бывший президент находится в безопасном месте, и его не собираются экстрадировать.
Динамика митингов в Алжире - такая же. После продолжительных протестов, фактически не без вмешательства военных, президент Алжира Абдель Азиз Бутефлика 2 апреля подал в отставку. Алжирцы однако недовольны тем, что исполняющим обязанности президента назначен oдин из ближайших соратников Бутефлики: они продолжают демонстрации с требованием назначения свободных выборов.
Хотя динамика событий в этих двух североафриканских странах практически одинакова, ситуация имеет глубокие различия. Так, суданцы были вынуждены выйти на улицы из-за тяжелой социально-экономической ситуации в стране, в том числе вызванной санкциями, введенными Западом по причине спонсорства терроризма. Это еще больше усложняет ситуацию в Судане, поскольку для устранения недовольства людей нужно не только изменение политической элиты, но и глубокие изменения в государственной политике. Требования протестующих в Алжире были политическими изначально. В последние годы алжирцы регулярно проводили демонстрации против возможного пятого срока Бутефлики. Возможно, этим обусловлено то, что демонстрации в этой стране проходят мирно.
В то же время требования алжирцев о проведении новых выборов гарантированы Конституцией: через 90 дней после отставки Бутефлики, согласно Конституции, в стране должны состояться новые выборы. Фактически, сегодня алжирцы остаются на улицах из-за требований досрочных выборов.
Независимо от причин и даже характера демонстраций, следует отметить, что ситуация - как в 2011 году, так и сейчас - достаточно взрывоопасна не только для этих стран, но и для региона. Хотя многолетние режимы в соседних странах были свержены, однако глубоко укоренившиеся проблемы, которые привели к их свержению, не были разрешены. В то же время, интересы международных игроков в регионе сохраняется. Не следует забывать, что и Судан, и Алжир имеют запасы нефти и газа, что делает эти страны привлекательными для международных игроков.