ԵՄ – Չինաստան խորը համագործակցություն. երբ միավորում են խնդիրները
Նախորդ շաբաթ համաշխարհային տնտեսական անցուդարձը նշանավորվեց ԵՄ-Չինաստան գագաթաժողովի անցկացումով: Չինաստանի ղեկավարի եվրոպական շրջագայությունից հետո, որի ընթացքում եվրոպական առաջատար երկրների հետ կնքվեցին մի շարք, այդ թվում՝ ներդրումային պայմանագրեր, ապրիլի 9-ին տեղի ունեցավ սպասված գագաթաժողովը: Այն կարևորվեց փոխադարձ խոստումներով:
Անդրադառնանք գագաթաժողովի հիմնական արդյունքներին:
Եվրոպայի համար կարևոր է չինական իշխանությունների՝ շուկաներն ազատականացնելու խոստումը: Բացի այդ, չինական իշխանությունների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նվազեցնելու արտադրությունների սուբսիդավորման գործընթացներում պետության միջամտության մակարդակը: Գագաթաժողովի արդյունքում Չինաստանը նաև համաձայնել է ազատականացնել եվրոպական ուղղակի ներդրումների մուտքը չինական շուկա, ինչպես նաև մեղմացնել նոու-հաուների և տեխնոլոգիաների փոխանցման պահանջը, որը գործել է չին-եվրոպական համատեղ ձեռնարկությունների համար:
Չինաստանի համար գագաթաժողովը կարևոր էր երկու ասպեկտով: Առաջինը՝ Եվրոպայի, կարելի է ասել, առանցքային մասնակցության հարցն էր «Մեկ գոտի մեկ ճանապարհ» նախագծին: Երկրորդը՝ Միացյալ Նահանգների հետ առևտրային անհամաձայնությունների ֆոնին, ի դեմս Եվրոպայի, այլընտրանքի «հաղթաթուղթ» ստանալն էր:
Ընդհանուր առմամբ, գագաթաժողովն ու դրանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները երկու կողմերի համար «տնտեսական վերքերը» դարմանելու միտում ունեին, ընդ որում, ինչպես մինչ գագաթաժողովն ընկած ժամանակահատվածում, այնպես էլ դրա ընթացքում, կողմերը փորձում էին ավելի շատ շահողի տպավորություն ստեղծել: Մինչդեռ իրականում այս համատեքստում պատկերը խափուսիկ է և ոչ միարժեք:
Առաջին հայացքից տպավորություն է ստեղծվում, որ Չինաստանի կողմից իրականացվող զիջումները շատ են՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թիրախում չինական տնտեսական քաղաքականության հիմքերի հիմքն է՝ պրոտեկցիոնիմզը:  Մինչդեռ, մյուս կողմում թուլացող եվրոպական տնտեսությունն է, որի իրական վիճակի շուրջ ԵՄ ղեկավարությունը կարծես մինչև վերջ չի անկեղծանում: Արդյունքում չինական կապիտալը, որը փաստացի եվրոպական տնտեսության սպեղանին կարող է դառնալ, միաժամանակ «ներխուժում» է միասնական համակարգ: Այս իմաստով, իհարկե հարց է՝ ով է ավելի շատ զիջում անում… Եվ որ այս ամենում ամենակարևորն է՝ երկու կողմերի միասնական «մրցակիցն» է՝ Միացյալ Նահանգները:
Հասկանալի է, որ այս ամենը համաշխարհային տնտեսության վրա կունենա ազդեցություն, մասնավորապես կապիտալի տեղաշարժերի ու համախառն տնտեսական աճի վրա, սակայն այդ ամենը միջնաժամկետ և ավելի երկար ժամանակահատվածի հեռանկարում:

Глубокое сотрудничество ЕС-Китай: когда проблемы объединяют
В мировой экономике главным событием прошлой недели стал саммит ЕС-Китай. После европейского турне китайского лидера, в ходе которого с ведущими европейскими странами был заключен ряд соглашений, в том числе инвестиционных, состоялся саммит ЕС-Китай, на котором было много взаимных обещаний.
Давайте поговорим об основных итогах саммита.
Для Европы важно обещание китайских властей либерализовать рынки. Кроме того, с китайскими властями была достигнута договоренность об уменьшении уровня вмешательства государства в субсидирование производства. В результате саммита Китай также согласился либерализовать прямой выход европейских инвестиций на китайский рынок, а также уменьшить требования к технологичным ноу-хау, которые действовали для китайско-европейских совместных предприятий.
Для Китая саммит имел решающее значение по двум аспектам. Первый - участие Европы в проекте "Один пояс – одна дорога". Второй – получение в лице Европы "победной альтернативы" на фоне коммерческих разногласий с США.
В целом саммит и достигнутые в нем договоренности имели тенденцию "вылечить экономические раны" обеих сторон: до, во время и после саммита стороны старались создать впечатление того, что получили определенную выгоду. Но в этом смысле картина не столь однозначна.
На первый взгляд создается впечатление, что уступок Китая слишком много - учитывая тот факт, что мишенью является основа основ китайской экономической политики -протекционизм. Но с другой стороны мы видим слабеющую европейскую экономику, по поводу которой руководство ЕС, похоже, не совсем искренно. В результате китайский капитал, который может стать реальным лекарством для европейской экономики, одновременно "вторгается" в единую систему. В этом смысле, конечно, вопрос, кто больше уступает. И самое главное во всем этом – что единый "соперник" двух сторон -  это Соединенные Штаты.
Ясно, что все вышесказанное окажет влияние на мировую экономику, в частности, на движение капитала и экономический валовой рост, но все это будет в среднесрочной и долгосрочной перспективе.